25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dokładny czas i miejsce, w którym kometa Diablo będzie widoczna na żywo z Meksyku 21 kwietnia za pośrednictwem telewizji NASA  mieszać

Dokładny czas i miejsce, w którym kometa Diablo będzie widoczna na żywo z Meksyku 21 kwietnia za pośrednictwem telewizji NASA mieszać

Oficjalnie nazywana kometą Potoki 12b/ponceCiało niebieskie minie swój najbliższy punkt Słońca 21 kwietnia, zbliżając się do naszej gwiazdy na odległość 74,4 miliona mil (119,7 miliona kilometrów). Kometa najbliżej Ziemi zbliży się wówczas 2 czerwca, ale będzie znajdować się 224,4 miliona kilometrów (139,4 miliona mil) od naszej planety i nie będzie stanowić żadnego zagrożenia. Dowiedz się, jak oglądać z Meksyku, a także harmonogram i wszystko o transmisji telewizyjnej NASA.

Pons Brooks zniknie z północnego nieba po 21 kwietnia. Jednak obserwatorzy na półkuli południowej będą mieli jeszcze kilka tygodni, aby go dostrzec. Najlepsza szansa na zobaczenie jej będzie 2 czerwca 2024 r., kiedy kometa zbliży się na odległość 228 milionów kilometrów (142 milionów mil) od Ziemi. Niezależnie od lokalizacji, do obserwacji gwiazd konieczne będzie dobre teleskop lub lornetka. Ale może warto podjąć ten wysiłek, ponieważ następna obserwacja Komety Diablo nastąpi dopiero w 2095 roku.

Jak wygląda kometa Diablo?

Kometa Diablo została nazwana ze względu na swój ogon, który przypomina kształtem dwa rogi, a jej średnica wynosi około 30 kilometrów. Ostatnie badania wykazały, że częstotliwość jej zbliżania się do planety Ziemia wynosi 71,3 lat. Kometa ta nie stanowi zagrożenia dla Ziemi, gdyż była obserwowana w XIII i XIV wieku, czyli na wieki przed jej oficjalnym odkryciem.

Dlaczego nazywa się ją kometą Szatana?

Pons Brooks to zimna kometa wulkaniczna (lub zimny wulkan). Komety te składają się z lodowego jądra otoczonego warstwą gazu i pyłu. Gdy zbliża się do Słońca, wzrost temperatury i ciśnienia powoduje intensywne eksplozje, wyrzucając w przestrzeń kosmiczną duże ilości lodu i gazu. Zjawisko to jest podobne do erupcji wulkanów na Ziemi, ale z zamarzniętym materiałem zamiast stopionej lawy.

READ  Na żywo: Śledź ścieżkę zielonej komety i jej przelot przez Meksyk

Ponce Brooks słynie z okresowych erupcji. Jednak 5 października 2023 roku astronomowie wykryli szczególnie dużą eksplozję. Sprawiło to, że kometa stała się jaśniejsza, a także rozwinęły się dwa ogony przypominające rogi. Od tego czasu „rogi” zniknęły, a ostatnie wybuchy komety nie były już tak dramatyczne. Jednak pseudonim utknął.

Kiedy będzie można zobaczyć kometę Diablo?

Kometę tę można zobaczyć w kwietniu, zwłaszcza w Ameryce Północnej, na obszarach, gdzie nie ma dużego zanieczyszczenia światłem. Najlepszym terminem na zobaczenie Komety Diablo jest 21 kwietnia, kiedy można ją zobaczyć gołym okiem.

Według NASA, aby zobaczyć kometę, należy spojrzeć na północny zachód, na wysokość 62 stopni nad horyzontem.

O której godzinie można zobaczyć kometę Diablo w Meksyku?

21 kwietnia o zachodzie słońca (18:55 czasu CDMX) kometa będzie widoczna w całej okazałości. Jeśli z jakiegoś powodu nie będzie można go zobaczyć w tym dniu, można go zobaczyć także na tydzień przed i po wspomnianym dniu, czyli od 14 do 30 kwietnia. Kometę Diablo, oprócz Meksyku, można zobaczyć w takich krajach jak Stany Zjednoczone i Kanada.

miasto Harmonogram
Cancún 19:07 (zachód słońca)
Merida 18:18 (zachód słońca)
Campeche 18:21 (zachód słońca)
Puebla 18:51 (Zachód słońca)
Nezahualkiutl 18:55 (zachód słońca)
Ekatepec 18:55 (zachód słońca)
Meksyk 18:55 (zachód słońca)
Monterey'a 19:05 (zachód słońca)
Santiago de Queretaro 19:01 (zachód słońca)
Lew 19:07 (zachód słońca)
Zapopan 19:13 (zachód słońca)
Guadalajara 19:13 (zachód słońca)
Chihuahua 19:31 (zachód słońca)
Miasto Juarez 20:36 (Zachód słońca)
Tijuana 19:19 (zachód słońca)

Jak zobaczyć kometę Diablo z Meksyku?

Najlepszym sposobem na obserwację tej komety jest poza większymi miastami i pośród natury. Na przykład w Meksyku wiele osób udaje się do stanowiska geologicznego Peña del Aire w Hidalgo, które kilka lat temu miało stać się Parkiem Ciemnego Nieba, jako jedno z najlepszych miejsc do kontemplacji nocnego nieba.

READ  Według UniverseIce jest to data prezentacji zupełnie nowego Xiaomi 12

Kolejnym miejscem jest Park Ekologiczny Joya La Parita, pomiędzy miastem Queretaro a San Miguel de Allende. Został uznany za Miejski Park Ciemnego Nieba przez Międzynarodowe Stowarzyszenie DarkSky.

Jak zobaczyć Kometę Diablo w Internecie 21 kwietnia?

Istnieją aplikacje, które pozwalają śledzić ścieżkę komety Diablo na niebie. Na przykład aplikacja Niebo tej nocyz którego możesz korzystać ze smartfona z systemem Android () oraz z iPhone'a lub iPada (). Jest to płatna aplikacja z tygodniowym bezpłatnym okresem próbnym, idealna do śledzenia komety w ciągu najbliższych kilku dni.

Masz także aplikację Comet Pons-Brooks na urządzenia z systemem iOS, która umożliwia śledzenie Diabelskiej Komety w czasie rzeczywistym (). Obie aplikacje działają w podobny sposób: wystarczy skierować urządzenie w stronę nieba, aby śledzić kometę na podstawie naszej lokalizacji.

Jak oglądać NASA+ poprzez transmisję strumieniową?

Od 2023 r. Narodowa Administracja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej udostępnia usługę przesyłania strumieniowego o nazwie NASA+, która jest dostępna na urządzeniach z systemem iOS, Android, Roku, Apple TV i Fire TV. Tutaj będzie można także śledzić tranzyt Komety Diablo 21 kwietnia.

W niedzielę 21 kwietnia kometa Diablo przeleci przez Meksyk. (Wideo: @GobDMazatlan).