24 marca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego zbankrutował i co może oznaczać ten upadek?

Londyn (CNN) – Bank Doliny Krzemowej (SVB) upadł w zeszły piątek z zaskakującą szybkością. Inwestorzy zastanawiają się teraz, czy jego zniknięcie może doprowadzić do szerszego krachu bankowego.

Rząd Stanów Zjednoczonych wkroczył do akcji, aby gwarantować depozyty klientów, ale spadek wartości SVB nadal wpływa na rynki finansowe na całym świecie. Rząd zamknął również Signature Bank, bank regionalny, który był na krawędzi upadku, i gwarantował jego depozyty.

Na znak powagi, z jaką władze traktują upadłość SVB, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział w poniedziałek Amerykanom, że „możecie być pewni, że nasz system bankowy jest bezpieczny” i „zrobimy wszystko, co do tego wszystkiego konieczne”.

Oto, co musisz wiedzieć o największej upadłości amerykańskiego banku od czasu światowego kryzysu finansowego.

Opancerzona ciężarówka Brinks zaparkowana przed zamkniętą siedzibą Silicon Valley Bank, 10 marca 2023 r. W Santa Clara, Kalifornia, Stany Zjednoczone. Źródło: Justin Sullivan/Getty Images

Co to jest Bank Doliny Krzemowej?

Założony w 1983 roku Silicon Valley Bank tuż przed bankructwem był szesnastym co do wielkości bankiem komercyjnym w Stanach Zjednoczonych. Świadczy usługi bankowe dla prawie połowy amerykańskich firm z branży nauk przyrodniczych i technologii wspieranych przez kapitał podwyższonego ryzyka.

Jest również obecna w Niemczech, Kanadzie, Chinach, Danii, Irlandii, Izraelu, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

SVB odniosło ogromne korzyści z gwałtownego wzrostu sektora technologicznego w ostatnich latach, wspieranego przez bardzo niskie koszty finansowania zewnętrznego i rosnący popyt na usługi cyfrowe napędzany pandemią Covid-19.

Zgodnie ze sprawozdaniami finansowymi aktywa banku, w tym kredyty, wzrosły ponad trzykrotnie, z 71 miliardów dolarów na koniec 2019 roku do 220 miliardów dolarów na koniec marca 2022 roku. Depozyty wzrosły z 62 miliardów dolarów do 198 miliardów dolarów w tym okresie, ponieważ tysiące startupów technologicznych zdeponowało swoje pieniądze u pożyczkodawcy. Jej globalna siła robocza wzrosła ponad dwukrotnie.

READ  VIP: Kto jest właścicielem tych restauracji?
Konsekwencje dla akcjonariuszy banku z Doliny Krzemowej po jego upadku 2:35

Dlaczego się zawalił?

Bankructwo SVB nastąpiło nagle, po szaleńczych 48 godzinach, podczas których klienci wycofywali swoje depozyty z banku w klasycznej bankowej przepychance.

Ale korzenie jego zniknięcia sięgają kilku lat wstecz. Podobnie jak wiele innych banków, SVB zainwestował miliardy w amerykańskie obligacje rządowe w czasach prawie zerowych stóp procentowych.

To, co wydawało się bezpiecznym zakładem, szybko upadło, gdy Rezerwa Federalna agresywnie podniosła stopy procentowe, aby kontrolować inflację.

Kiedy stopy procentowe rosną, ceny obligacji spadają, więc wzrost obniżył wartość portfela obligacji SVB. Według agencji Reuters, w zeszłym tygodniu portfel przyniósł średni zwrot w wysokości 1,79%, czyli znacznie poniżej rentowności 10-letnich obligacji skarbowych wynoszącej około 3,9%.

Jednocześnie podwyżka stóp procentowych przez Fed podniosła koszty pożyczek, zmuszając firmy technologiczne do wstrzyknięcia większej ilości gotówki na spłatę zadłużenia. Jednocześnie mieli trudności z pozyskiwaniem nowych funduszy na kapitał podwyższonego ryzyka.

Zmusiło to firmy do skorzystania z depozytów SVB w celu sfinansowania swojej działalności i rozwoju.

Co spowodowało masowe wycofywanie depozytów?

Podczas gdy nieszczęścia SVB wywodzą się z jego wcześniejszych decyzji inwestycyjnych, runa na bank rozpoczęła się w środę, kiedy pożyczkodawca ogłosił, że sprzedał kilka przynoszących straty akcji i sprzeda nowe akcje o wartości 2,25 miliarda dolarów, aby naprawić swoje finanse.

Wywołało to panikę wśród klientów, którzy masowo wycofywali swoje środki.

Akcje banku spadły w czwartek o 60%, co doprowadziło do spadku akcji innych banków, ponieważ inwestorzy zaczęli obawiać się powtórki światowego kryzysu finansowego sprzed półtorej dekady.

Od piątku rano handel akcjami SVB był zastój, a bank zaprzestał starań o pozyskanie kapitału lub znalezienie nabywcy. Wkroczyły kalifornijskie organy regulacyjne, zamykając bank i oddając go pod zarząd komisaryczny FDIC, co zwykle oznacza likwidację aktywów banku w celu spłacenia deponentów i wierzycieli.

READ  Tipo de cambio 6 de octubre de 2021

A co z deponentami i inwestorami?

amerykańskie regulatory oni powiedzieli W niedzielę będą gwarantować wszystkie depozyty klientów SVB.

Celem tego środka jest zapobieganie dalszym upadkom banków i pomoc firmom technologicznym w dalszym wypłacaniu wynagrodzeń pracownikom i finansowaniu ich działalności.

Jednak interwencja nie odpowiada ratowaniu w stylu z 2008 r., co oznacza, że ​​inwestorzy w akcje i obligacje spółki nie będą chronieni.

„Pozwólcie, że wyjaśnię, że podczas kryzysu finansowego byli inwestorzy i wielcy bankierzy systemowi, którzy zostali uratowani… a wprowadzone reformy oznaczają, że nigdy więcej tego nie zrobimy” – powiedziała sekretarz skarbu Janet Yellen w rozmowie z CBS. wywiad niedziela. .

„Ale troszczymy się o deponentów i koncentrujemy się na próbach zaspokojenia ich potrzeb”.

Czy doprowadzi to do kryzysu bankowego?

W innych bankach widać już oznaki napięć. First Republic Bank i PacWest Bancorp wstrzymały handel w poniedziałek po tym, jak akcje spadły odpowiednio o 65% i 52%. Akcje Charlesa Schwaba spadły o 7% od godziny 11:30 czasu wschodniego w poniedziałek.

W Europie benchmark Stoxx Europe 600 Banks Index, który obejmuje 42 duże banki z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, spadł o 5,6% podczas porannego handlu, co oznacza największy spadek od marca ubiegłego roku.

Akcje szwajcarskiego giganta bankowego Credit Suisse spadły o 9 proc.

SVB nie jest jedyną instytucją finansową, której inwestycje w dług publiczny i inne aktywa poniosły ogromną utratę wartości.

Według Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) do końca 2022 roku amerykańskie banki odnotowały 620 miliardów dolarów niezrealizowanych strat, czyli aktywów, które spadły, ale jeszcze nie zostały sprzedane.

Na znak, że organy regulacyjne są zaniepokojone szerszym bałaganem finansowym, Fed powiedział w niedzielę, że zapewni dodatkowe fundusze kwalifikującym się instytucjom finansowym, aby zapobiec kolejnemu krachowi SVB.

Większość analityków zwraca uwagę, że amerykańskie i europejskie banki mają obecnie znacznie silniejsze poduszki finansowe niż podczas światowego kryzysu finansowego. Zauważyli również, że SVB była silnie narażona na sektor technologiczny, na który szczególnie wpłynęły rosnące stopy procentowe.

READ  Bernard Arnault obala Elona Muska jako najbogatszego człowieka na świecie | Wieści z Meksyku

Podczas gdy SVB jest poważną porażką, [él] „Podpis jest całkowicie wyjątkowy w szerszym świecie bankowości” – skomentowali analitycy David Coffey, Adrian Segui i Jaemin Shah z M&G Investments w poniedziałkowym poście na blogu. Istotne problemy dla któregokolwiek z dużych zdywersyfikowanych banków w Stanach Zjednoczonych lub Europie z kredytowego punktu widzenia.

Dlaczego HSBC kupił firmę w Wielkiej Brytanii za 1 GBP?

HSBC kupuje SVB w Wielkiej Brytanii za mniej niż 2 dolary 1:05

HSBC wkroczył w poniedziałek, aby kupić brytyjską spółkę zależną SVB za 1 funta (1,2 USD), zabezpieczając depozyty tysięcy brytyjskich firm technologicznych posiadających fundusze u pożyczkodawcy.

Gdyby nie znalazł się żaden kupiec, Bank of England ogłosiłby upadłość SVB UK, gwarantując fundusze tylko klientom posiadającym depozyty do 85 000 GBP (100 000 USD) lub 170 000 GBP (200 000 USD) na wspólne konta.

Piotr Pisarz, dyrektor generalny startupu fintech Uncapped, który udziela pożyczek innym startupom, mówi, że ratowanie HSBC to „wspaniała wiadomość” dla brytyjskiego ekosystemu startupów. „Myślę, że dzisiaj możemy trochę odpocząć” – powiedział CNN.

W oświadczeniu dyrektor generalny HSBC, Noel Cowen, powiedział, że przejęcie „wzmacnia naszą franczyzę bankowości komercyjnej i zwiększa naszą zdolność do obsługi szybko rozwijających się i innowacyjnych firm, w tym sektorów technologii i nauk przyrodniczych, w Wielkiej Brytanii i na świecie”.