28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego uważa się go za pechowy dzień?

Jeśli chodzi o przesądy, Latynosi wykazują pewne intrygujące wierzenia, którymi dzieli się z pokolenia na pokolenie. To, że nie kładziesz torby na podłodze, bo pieniądze się kończą, że pukanie w drewno zapobiega pechowi lub że jeśli czujesz dzwonienie w uchu, to dlatego, że źle o tobie mówią, to jedne z najbardziej znanych przesądów w Region.

Do tej listy dodano bardzo specjalną listę, która jest faktycznie udostępniana mieszkańcom Ameryki Północnej: mity na temat liczby 13, która jest uważana za pechową. W rzeczywistości, aby być bardziej precyzyjnym, jako artykuł w National Geographic, W niektórych kulturach anglosaskich piątek trzynastego postrzegany jest jako pechowy dzień.

Geneza tego wierzenia sięga powstania chrześcijaństwa i wiąże się z wieloma wydarzeniami historycznymi, jakie miały miejsce na świecie. Według portalu Ekwadorski Kalendarz, jednym z najważniejszych epizodów historycznych związanych z tą bajką jest ukrzyżowanie Chrystusa, który zdradził go Judasz, trzynasty uczeń.

Ponadto, zgodnie z Biblią, Chrystus został ukrzyżowany nazajutrz po Ostatniej Wieczerzy, czyli w piątek, dzień obchodzony w Wielkim Tygodniu.

„Pomimo tego, że nie istnieje żaden konkretny fakt historyczny, który określałby wydarzenie jako coś dokładnego lub precyzyjnego, piątek 13 nadal jest postrzegany jako dzień negatywny, który należy nieodwracalnie chronić” – podaje wskazany portal.

W historycznym przeglądzie genezy tego mitu National Geographic Odnaleziono i uwzględniono inne wydarzenia, które miały miejsce w piątek trzynastego i podsyciły to popularne przekonanie.

Zgodnie z artykułem, który udostępnili, to właśnie w piątek 13 1307 roku nastąpił upadek templariuszy, grupy wojskowej i religijnej założonej w Ziemi Świętej. W tym dniu zostali schwytani i doprowadzeni do Inkwizycji, aby postawić ich przed sądem przez króla Filipa IV za ich rzekome działania przeciwko chrześcijaństwu, dlatego niektórzy zostali zatrzymani, a niektórzy zostali zabici.

Dodała: „Statek wycieczkowy Costa Concordia zatonął w 2012 roku u wybrzeży wyspy Giglio we Włoszech w piątek 13, kiedy zaginęły dwie osoby, 32 zmarły, a około 4000 osób zostało ewakuowanych”.

READ  Wołodymyr Zełenski krytykuje Antonio Guterresa za wyjazd do Rosji przed Ukrainą | świat | Dr..

Inne zbiegi okoliczności pojawiły się też w spisie historycznym, w którym liczba 13 i dzień przed weekendem wspomina się jako tragiczne wydarzenie. I to właśnie w piątek 13 listopada 2015 r. do Francji doszło do jednego z pierwszych zamachów terrorystycznych w Paryżu.

Według badania Dziennik medycznycytowany National Geographic, Ten mit został rozważony nawet przez badaczy medycyny. W wyniku tych prac odkryto, że w latach 1989-1992 na obszarze brytyjskim liczba wypadków drogowych wzrosła o 52% w piątek 13-go.

W wyniku tych prac odkryto, że w latach 1989-1992 na obszarze brytyjskim liczba wypadków drogowych wzrosła o 52% w piątek 13-go. – Zdjęcie: Getty Images

Nie ma wątpliwości, że narracje są odpowiedzialne za utrwalenie tego przekonania i otaczanie tej historii większą liczbą elementów, które wzbudzają grozę. W tym sensie warto zwrócić uwagę na wydaną w 1980 roku sagę „Piątek 13” z protagonistą Jasonem Voorhessem. Seria filmów, które utrwaliły mity tej historii i to nie tylko wśród fanów kina.

W każdym razie, czy to prawda, czy nie, w niektórych kulturach, takich jak ekwadorska, podaje się pewne zalecenia dotyczące tej daty, które wykraczają poza „drewniane drogi”. według kalander, Najlepiej unikać czyszczenia lub używania miotły w tym dniu, a stawanie lub przechodzenie pod drabiną nie jest zalecane, nie wspominając o tym, że jest to odpowiedni dzień na rozpoczęcie dużego projektu.