the Podwodne erupcje wulkanów Co wydarzyło się około 93 milionów lat temu Miało to ogromny wpływ na rozwój Rekiny wypadekTak wynika z najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie Aktualna biologia. Erupcje te spowodowały ogromny wzrost poziomu dwutlenku węgla, powodując zmiany klimatyczne, które znacznie podniosły temperaturę oceanów.
Ta zmiana w środowisku morskim miała kluczowe znaczenie dla ewolucji rekinów. Naukowcy to odkryli Warunki te spowodowały, że u rekinów rozwinęły się płetwy piersiowe. Zespół badawczy zmierzył ponad 500 skamieniałych rekinów i gatunków rekinów, dochodząc do wniosku, że ich płetwy były wąskie i wydłużone, aby dostosować się do otwartego oceanu, a nie tylko do dna morskiego. „Płetwy piersiowe są ważną strukturą, podobną do naszych ramion”. wytłumaczyć Philipa Stearnsadoktorant na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside i pierwszy autor tej pracy.
Podczas miesiączki Okres kredowyTemperatury powierzchni oceanów były znacznie wyższe niż obecnie. Podczas gdy dzisiejsza temperatura morza wynosi średnio około 20°C, w tamtym czasie wynosiła ona średnio 28,3°C. Te ekstremalne upały, które nie nastąpiły z dnia na dzień, doprowadziły do zmian w rekinach, które wcześniej żyły głównie na dnie morskim, i stały się skuteczniejszymi drapieżnikami na wodach otwartych.
Proces ewolucyjny, który zmienił te rekiny w szybkie i groźne drapieżniki, jakie znamy dzisiaj, najlepiej zrozumieć, patrząc na ich płetwy piersiowe, które przypominają skrzydła komercyjnych samolotów pasażerskich. „Ich płetwy przypominają skrzydła komercyjnego samolotu, są długie i wąskie, aby zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ruchu”.– stwierdził Stearns.
Obecnie większość gatunków rekinów nadal żyje na dnie oceanu, czyli w tym, co naukowcy nazywają dnem oceanu Bentos. Te gatunki bentosowe to na ogół smukłe, płaskie, średniej wielkości drapieżniki, bardzo różniące się od szybkich rekinów żyjących na wodach otwartych, które inspirują kulturę popularną. Tylko około 13% współczesnych rekinów to szybkie drapieżniki.
Naukowcy uważają, że w okresie kredowym starożytne rekiny miały problemy z oddychaniem z powodu niskiego poziomu tlenu w dnie morskim. Doprowadziło to niektórych do przystosowania się do otwartych wód o mniejszej gęstości tlenu. „„W okresie kredowym temperatury powierzchni morza były znacznie wyższe niż obecnie” – powiedział Lars Schmitz, współautor badania i profesor w Claremont McKenna College. „Temperatury powierzchni otwartego oceanu były dość wysokie przez całą tę epokę, a następnie nastąpił wyraźny szczyt w okresie od jednego do dwóch milionów lat”.
Globalne ocieplenie w tamtym czasie nie tylko napędzało ewolucję rekinów, ale także spowodowało wyginięcie innych gatunków morskich, które nie były w stanie przystosować się do nowych warunków. Jednak przewidywanie, jak rekiny i inne organizmy morskie zareagują na obecne trendy w zakresie globalnego ocieplenia, jest trudne. Zaobserwowano, że rekiny tropikalne, takie jak żarłacz tygrysi i żarłacz byczy, przemieszczają się na północ. „Obecnie temperatura rośnie tak szybko, że w zapisie geologicznym nie ma nic, co moglibyśmy wykorzystać do prawdziwego porównania” – powiedział Stearns.
Reakcje życia morskiego na obecne zmiany klimatyczne są niepewne i złożone, co stanowi ciągły problem biologów i ekologów. Badanie podkreśla tę złożoność i znaczenie kontynuowania badań nad adaptacją gatunków morskich do szybkich zmian klimatycznych.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?