20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego nie jesz mięsa?

Dlaczego nie jesz mięsa?

Wielki Tydzień 2022 oficjalnie rozpoczął się 10 kwietnia, w dzień znany jako Niedziela Palmowa, a zakończy się 17 tego samego miesiąca w tzw. Wielkanoc, dzień Zmartwychwstania Jezusa.

Ale pomimo tego, że dla niektórych jest to czas wakacji i odpoczynku; Dla innych jest to tydzień refleksji i wielu zbliża się do swoich przekonań religijnych.

Główny tydzień wierni przeżywają wypełniając szereg tradycji, które szanują i które mimo upływu lat wciąż się powtarzają. Jednym z najważniejszych z nich jest zakaz spożywania czerwonego mięsa w dni uważane za święte.

Obecnie parafianie, zgodnie z tradycją, nie jedzą żadnego rodzaju czerwonego mięsa, a konkretnie przez dwa dni. Pierwszym jest Wielki Czwartek, kiedy obchodzona jest Eucharystia, i jest aktualnym przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy, którą Jezus sprawował z apostołami.

Drugi to Wielki Piątek, który upamiętnia ukrzyżowanie i śmierć Jezusa na krzyżu i nie spożywa mięsa, Bo to dzień żałoby na cześć Syna Bożego. Dlatego z szacunku wierzący unikają tego czerwonego mięsa i często zastępują je rybami.

Jaka jest data tej uroczystości?

Od II wieku po Chrystusie Wielki Tydzień organizowany jest jako wspomnienie Trójcy Świętej: Męki, Pogrzebu i Zmartwychwstania Pańskiego. Nowy kalendarz liturgiczny wyznaczył Wielki Tydzień, który ma na celu upamiętnienie cierpień Chrystusa od czasu jego wjazdu do Jerozolimy. Dla wielu Wielkanoc jest najważniejszym dniem Wielkiego Tygodnia, ponieważ jest to dzień Wielkanocy, Zmartwychwstania i życia chrześcijańskiego.

Ponadto jako dzień postu wyznaczono Wielką Sobotę, przy braku ceremonii liturgicznych. To przejście od śmierci do życia i jest to Wielkanoc. W IV wieku znaczenie nadano Wielkiemu Piątkowi, który Wiąże się z kultem Świętego Krzyża, godła chrześcijaństwa, które swoim obrazem zawiera odkupienie świata. Z czasem procesja Wielkiego Piątku na Drodze Krzyżowej została zinstytucjonalizowana.

Ostatnia Wieczerza Jezusa pojawiła się z Dwunastoma Uczniami w V wieku i od tego czasu obchodzona jest w Wielki Czwartek. Kiedy nadszedł czas, Jezus usiadł z apostołami do stołu i powiedział do nich: „Bardzo chciałem spożyć tę Paschę z wami przed cierpieniem. Bo powiadam wam, że nie zjem jej aż do całej nowej Paschy wpada do królestwa Bożego, bo jeden z was mnie zdradzi. Zdanie Jezusa „Jeden z was mnie zdradzi” wywołuje konsternację wśród dwunastu wyznawców Jezusa. .

READ  Oto 10 najlepszych miast do zbadania (oraz miasta Ameryki Łacińskiej, które znalazły się w rankingu)

Dlatego w Wielki Czwartek sprawuje się Eucharystię podczas sprawowania liturgii. Ze swojej strony Wielka Środa oznacza koniec pierwszej części Wielkiego Tygodnia, dnia, w którym według tekstów Judasz Iskariota spotkał się z Sanhedrynem, by potępić Jezusa.

Wigilia Wielkanocna jest bardzo szczególną i ważną celebracją liturgiczną, w której obchodzone jest Zmartwychwstanie Jezusa.. Wigilia Wielkanocna oznacza koniec Trylogii Wielkanocnej. Uroczystość ta odbywa się w noc Wielkiej Soboty, w wigilię Wielkanocy lub Wielkanocy.

W wigilię Wielkanocy odbywa się specjalna liturgia, podczas której kapłani i diakoni ubierają się na biało, aby celebrować zmartwychwstanie Jezusa.