3 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego jazda rowerem do szkoły jest w porządku według pediatrów: zdrowie fizyczne, poczucie własnej wartości i zmniejszenie lęku |  Wspólnota

Dlaczego jazda rowerem do szkoły jest w porządku według pediatrów: zdrowie fizyczne, poczucie własnej wartości i zmniejszenie lęku | Wspólnota

Piquebos Barcelona opuszcza targ Świętego Antoniego i przybywa do szkół La Modelo, na zdjęciu w zeszłym roku.Massimiliano Minocre

Wszystkie są zaletami. rowerem do szkoły Poprawia kondycję fizyczną dzieci, wyniki w nauce, samodzielność, samopoczucie emocjonalne, samoocenę… Zmniejsza przyrost masy ciała, ryzyko sercowo-naczyniowe, choroby psychosomatyczne, depresję i lęk. Ponadto jest zabawny, nie zanieczyszcza środowiska, zmniejsza wypadkowość i Zanieczyszczenie atmosfery s akustyka. To nie jest misyjne. oni tak mówią Pediatrzy Dla Katalońskiego Towarzystwa Pediatrycznego, którego utworzenie wezwały rady miejskie w piątek Infrastruktura rowerowa w warunkach szkolnych.

Hug Noguerol, z Barcelony, 12 lat ujmuje to innymi słowami: „Na rowerze czuję spokój, zajmuje mi to mniej czasu niż chodzenie, jedziesz szybciej, bawisz się i zmieniasz nastrój, oczyszczasz umysł i dochodzisz do siebie klasa świeższa.” Zadebiutował jeżdżąc do szkoły na rowerze w zeszłym roku w Bikebus de Sarria (Barcelona), inicjatywa, w ramach której rodziny dojeżdżają razem do szkoły w piątki. Tegoroczny Noguerol codziennie jeździ do iz instytutu. W pierwszym tygodniu był „zawstydzony” na wypadek, gdyby jeden z jego kolegów z drużyny się z niego śmiał, ale tak naprawdę zapomniał, jak mówi.

Prośba Katalońskiego Towarzystwa Pediatrycznego o stworzenie bezpiecznej i nadającej się do recyklingu infrastruktury umożliwiającej uczęszczanie do szkoły jest częścią kampanii „Do szkoły, pedałować” zainicjowanej przez grupę roboczą ds. zdrowia środowiskowego stowarzyszenia zawodowego. Opracowali badania organizacji takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Barcelona Public Health Agency, Mobility District, Department of Public Health, Generalna Dyrekcja Ruchu (DGT) lub ONZ i została zaprezentowana w Olot (Girona). Doszli do wniosku, że rower jest pozytywnym „narzędziem społecznościowym”. Powinna to być strategia priorytetowa Zdrowie publiczne Ze względu na ogromne korzyści, jakie zapewnia zmniejszenie kosztów”, stwierdza dokument. „Ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie liczby chorób wieku dziecięcego i jest łatwym i przyjemnym sposobem” na spotkanie Jedna godzina dziennie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, zalecanych przez władze zdrowotne”.

READ  ➤ Dowiedz się, jaką jesteś osobą, wybierając jedno z luster testu wirusowego | Test psychologiczny | Dzisiejsze wyzwanie wizualne | kierunki | wirusowe | Meksyk

Berta Vázquez jest matką Hugues Noguerolle i przypisuje pomysł „narzędzia społecznościowego” nawiązującego do roweru. Zauważa, że ​​autobus rowerowy Saria, w którym uczestniczy kilka szkół, ułatwił „rodzinom z różnych ośrodków edukacyjnych spotkanie się, teraz witają się w każdej sytuacji i tworzą sieć sąsiedzką, która inaczej byłaby piątkową wycieczką. który by tam był.”

„Ci, którzy jeżdżą rowerem, są bardziej uważni niż ci, którzy przyjeżdżają samochodem”.

Jednym z pediatrów, którzy przygotowali dokument i koordynują Grupę Roboczą ds. Zdrowia Środowiskowego, jest Ferran Campello, który podkreśla „znaczenie bezpiecznego środowiska szkolnego” dla ułatwienia „potężnego narzędzia, takiego jak rower na zdrowie”. „Oprócz problemów takich jak nadwaga” podkreśla inne korzyści, takie jak „poczucie własnej wartości i poczucie przynależności” lub fakt, że dzieci jeżdżące do szkoły na rowerze „są bardziej uważne i chętne do nauki niż dzieci którzy przychodzą do klasy po pobycie w samochodzie i w korkach.”

Ponadto wskazuje, że Szkoły, w których ratusze „uspokajają” środowisko (Tam, gdzie jest mniejszy ruch i więcej miejsca dla pieszych) „Potrój szanse uczniów jeżdżących na rowerze”. „Bardzo ważne jest, aby zacząć od szkoły, ponieważ małe dzieci są wehikułem zmian w swoim środowisku, zaczynając od rodziców, jeśli towarzyszą im na rowerze”, mówi i przypomina, że ​​jednym z próśb w ramach kampanii jest Instalowanie czujników do pomiaru zanieczyszczeń, a tym samym edukowanie rodzin o wpływie zanieczyszczeń. „To niesamowite, że rodzice mogą zabrać swoje dzieci do szkoły i pozostawić włączony silnik na 15 minut”.

Poza korzyściami dla dzieci, Campello podkreśla Znaczenie zmniejszenia zanieczyszczenia pojazdów ze względu na jego wpływ W młodym wieku. Wyjaśnia, że ​​mniejsze mają szereg cech, które czynią je szczególnie podatnymi na ataki środowiskowe. Przede wszystkim, będąc krótsi, są na to bardziej narażeni emisje rur wydechowych i Dojazd do szkoły zbiega się z ruchem w godzinach szczytu. Zauważa, że ​​„dojazdy z domu do szkoły mają znaczący wpływ na dzienną dawkę zanieczyszczeń, którą otrzymują”. I jeszcze jeden powód: „Dzieci oddychają więcej razy na minutę i więcej powietrza na kilogram wagi niż dorośli. Jednocześnie wykazują niedojrzałość strukturalną i funkcjonalną, która ogranicza ich detoksykację i sprzyja bioakumulacji zanieczyszczających cząstek”.

READ  Studenci UAT zajmują trzecie miejsce w Międzynarodowym Kongresie Medycyny - El Sol de Tampico

Wśród zaskakujących danych zebranych w ramach kampanii jest również ten, który odnosi się do wskaźnika wypadków i stwierdza, że ​​większość wypadków drogowych z ofiarami w wieku szkolnym ma miejsce w pobliżu szkół, a zwłaszcza w środowiskach o dużym natężeniu ruchu zmotoryzowanego.

Kampania katalońskich pediatrów uzupełnia inicjatywy, które pojawiły się w ciągu ostatnich dwóch lat w szkołach w społeczności i rozprzestrzeniły się na całym terytorium. pierwszy był zamieszki szkolne, Kto wymaga środowisk? uspokoić się Aby uniknąć zanieczyszczenia powietrza, hałasu i wypadków. następnie Piątek Bikibus, gdzie rodziny zbierają się razem, aby udać się do szkoły. Z kolei Rada Miasta Barcelony odbyła trzy sesje Stwórz przestrzeń życiową przed szkołami: Niektóre interwencje (przed wyborami będzie rok 2016), które wygrywa się asfaltem i kosztem parkingów czy pasów ruchu.