27 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego 75% gatunków zamieszkujących Ziemię zniknęło po upadku asteroidy?

Wysłano:

24 grudnia 2021 13:57 GMT

W ramach dochodzenia przeanalizowano około 300 gatunków należących do okresu kredowego, które zostały poddane symulacji w okresie sztucznej ciemności.

Grupa badaczy z USA przeprowadziła badanie, w którym zaproponowano nową hipotezę wyjaśniającą przyczyny masowego wyginięcia zwierząt. 75% gatunków żyjących na Ziemi (w tym rośliny i nieptasie dinozaury) Po uderzeniu asteroidy 66 milionów lati publicznie Broker specjalizujący się w badaniach na żywo.

Katastrofalne wydarzenie doprowadziło do okresu całkowitej ciemności, który trwał prawie dwa lata. Było to spowodowane formowaniem się chmur zawierających pył skalny, który został wyrzucony do atmosfery w momencie zderzenia asteroidy z powierzchnią Ziemi, powodując całkowite załamanie ekosystemu z powodu niższych temperatur, co doprowadziło do ochłodzenia planety . Bardzo szybko.

Model zaproponowany przez naukowców wskazuje, że chmury składały się również z kwasu siarkowego, który powodował kwaśne deszcze na całym świecie, co powodowało dużą liczbę pożarów. „Powszechne obecnie myślenie jest takie, że globalne pożary byłyby głównym źródłem drobnej sadzy zawieszonej w górnych warstwach atmosfery” – wyjaśnił paleontolog Peter Rubinaren z Kalifornijskiej Akademii Nauk.

„Stężenie sadzy w pierwszych dniach lub tygodniach pożarów było wystarczająco wysokie, aby zmniejszyć ilość wpadającego światła słonecznego do wystarczająco niskiego poziomu, aby zapobiec fotosyntezie” – skomentował Rupnarin. Zespół badawczy zbadał długofalowy wpływ tego okresu ziemskiej ciemności, rekonstruując ekosystemy, które mogły istnieć przed uderzeniem asteroidy.

Wykorzystali do tego 300 gatunków z obszaru bogatego w skamieniałości i pierwiastki z okresu kredowego, tzw. formacji Hell Creek (znanej jako Arroyo del Infierno w języku hiszpańskim), która rozciąga się na terenie stanów Montana, Wyoming . Dakota Północna i Dakota Południowa.

Po serii symulacji przeprowadzonych przez naukowców, wystawili tę grupę gatunków na długie okresy ciemności, trwające od 100 do 700 dni, aby odkryć, w jakim okresie nastąpi ich wyginięcie. Zapisy kopalne pokazują, że 73% kręgowców wyginęło wynik katastrofy.

READ  Co to jest „przerwa w dostępie do Internetu” 30 września? - Wiadomości Televisa

Okres ciemności po efekcie zaczął się szybko po kilku tygodniach, powiedział Robbenarin. Naukowcy odkryli, że ekosystemy mogą się odbudować, jeśli trwa tylko ciemność 150 dni, ale jeśli zostanie rozszerzony do 200 dni, które spowodowałoby wyginięcie Niektóre gatunki i dominacja tych, którym udało się przetrwać, powodują ogromne szkody w ekosystemie.

Kiedy przerwa rozciągała się od ciemności do 700 dnipoziomy wymierania wzrosła z 65% do 81%. Według symulacji taki był los gatunku Hell Stream po dwóch latach w całkowitej ciemności, po tym, jak warunki na całym świecie zmieniły się z powodu napływu atmosfery i wystąpił silny kontrast w poziomach temperatury.

Podobnie, badanie wykazało, że grupa gatunków z formacji Hell Creek, która przetrwała przy braku światła podczas 700 dni objął 40 lat na wyzdrowienie Po rozproszeniu tej anomalii wzmiankowany Naukowcy na jesiennym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Geofizycznego (AGU).

Jeśli Ci się spodoba, podziel się nim ze znajomymi!