28 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Disney traci prawa własności intelektualnej do „Kubuś Puchatek” i „Bambi”

Dwie z prezentowanych prac Disney W tym roku jest bezpłatny, co może mieć każdy, kto chce stworzyć własną wersję.

To jest o „Bambi”, Oryginał autorstwa Felixa Saltine’a i „Kubuś Puchatek” Aleksandra Milne’a, Historie, które rozbłyskują 2022 ograniczenia własności intelektualnej.

Wynika to z prawa autorskiego wyjaśnionego przez Center for Public Domain Studies na Duke University w Północnej Karolinie.

Amerykańskie prawo mówi: „Kiedy prace osiągną 95 lat publikacji, można je udostępniać legalnie, bez pozwolenia i opłat”.

Ten przegląd dzieł sprzed 1923 r. obejmuje również nagrania audio sprzed tej daty, które szacuje się na około 400 000 nagrań.

Chociaż oryginalne dzieła nie są już chronione przez powiedzenia dotyczące własności intelektualnej, adaptacje stworzone przez Disneya, ponieważ są oparte na tych tekstach, nie są ich wierną kopią.

Przeczytaj także: Dziesięć serii, których nie można przegapić w 2022 r

Z tego powodu Disney zachowuje prawa do swoich filmów animowanych, ale oryginalne postacie i historie pozostają bezpłatne w przypadku nowych filmów, książek i nie tylko.

Kierownik projektu z Duke University wyjaśnił, że Disney nadal posiada prawa autorskie do swoich nowych filmów, na przykład Kubusia Puchatka. Zapisz też słowa Kubusia Puchatka.

„Nie mówimy o przyklejaniu Disneya Kubusia Puchatka do plecaka, piżamy czy pudełka na drugie śniadanie. Mówimy o pracy literackiej, tej wspaniałej książce AA Milne z 1926 roku. Jest w domenie publicznej i wszyscy możemy wrócić. Aby go odwiedzić, wyobraź sobie go jeszcze raz i napisz nasz egzemplarz.

To nie jedyna własność intelektualna, którą Disney straci, bo w 2024 studio nie będzie miało do niej wyłącznych praw Myszka Miki Z powodu tego samego prawa.

Disney początkowo miał być pozbawiony praw do Mickeya w 1995 roku, kiedy postać skończyła 75 lat, ale firma była w stanie przedłużyć tę kadencję o kolejne 20 lat.

READ  La casa de papel: 8 rzeczy o serialu Netflix, które tylko fani wiedzą | Sezon 5 Część 2 | Seria | Sława

Praca