1 października, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Delfiny są najzdolniejszymi po ludziach w strategicznych sojuszach

Delfiny tworzą największą sieć wielopoziomowych sojuszy znanych poza ludźmi (Getty Images)

Współpraca między sojuszniczymi jednostkami jest wszechobecna w społeczeństwach ludzkich. Uważa się, że nasza zdolność do budowania relacji opartych na współpracy na wielu poziomach społecznych, takich jak handel lub sojusze wojskowe, na poziomie krajowym i międzynarodowym, jest unikalna dla naszego gatunku. Wysiłki zmierzające do zrozumienia ewolucji społecznej człowieka zależą w dużej mierze od Porównania z naczelnymi innymi niż człowiek.

Jednak nowe badanie wykazało, że Samce delfinów butlonosych Tworzą największą wielopoziomową sieć sojuszy znaną poza ludźmi. W niedawnym badaniu opublikowanym w Materiały Narodowej Akademii Nauk (PNAS)specjaliści ujawnili, że grupa delfinów butlonosych w Bahia Tiburon (Zatoka Rekina), w Australia Occidental połączył podobny do szympansa wzorzec rozszczepienia i fuzji, system kojarzeń i historię życia z jedynym nieludzkim przykładem strategicznych, wielopoziomowych męskich sojuszy.

Profesor Michael Crutzen, autor badania i dyrektor Instytut Antropologii na Uniwersytecie w ZurychuSzwajcaria, stwierdził: „Rzadko zdarza się, aby Departament Antropologii prowadził badania inne niż naczelne, ale nasze badanie pokazuje, że można uzyskać ważne informacje na temat ewolucji naczelnych. Cechy, które wcześniej uważano za wyjątkowo ludzkie podczas badania innych wysoce społecznych taksonów o dużych mózgach.”

Delfiny Bay Shark tworzą pierwszorzędne sojusze między dwoma lub trzema samcami, aby wspólnie szukać możliwości godowych z samicami (EFE)
Delfiny Bay Shark tworzą pierwszorzędne sojusze między dwoma lub trzema samcami, aby wspólnie szukać możliwości godowych z samicami (EFE)

Badania koncentrowały się na 121 delfinach płci męskiej w Zatoce Rekinów, położonej 750 kilometrów na północ od Perth i zaangażowane Naukowcy z University of Western Australia (UWA), University of Bristol, University of New South Wales w Wielkiej Brytanii oraz University of Massachusetts, USA.

Współautorka Stephanie King, współpracownik naukowy w Szkole Nauk Biologicznych UWA i UWA Oceanic Institute, zauważyła, że ​​”Współpraca sojusznicza była dobra dla ludzi jako gatunku, a także dla delfinów Shark Bay. Relacje oparte na współpracy między grupami, zamiast wielkości sojuszu, pozwól samcom spędzić życie” – wyjaśnił King.Więcej czasu z kobietami, co zwiększa ich szanse na sukces reprodukcyjny.

READ  Gdyby Neptun zniknął, cały Układ Słoneczny zawaliłby się nieodwracalnie.

Współautor Simon Allen, pracownik naukowy w UWA i UWA Oceanic Institute, stwierdził, że „delfiny z Zatoki Rekina utworzyły pierwszorzędne sojusze dwóch lub trzech samców, aby wspólnie szukać możliwości kojarzenia się z samicami”. Sojusze drugiego rzędu składające się z czterech do 14 samców rywalizowały ze sobą o możliwości wyboru samic delfinów, a sojusze trzeciego rzędu pojawiały się, gdy pojawiały się różne sojusze drugiego rzędu.

„Czas trwania tych zespołów samców delfinów, które chcą kojarzyć się z samicami, zależy od dobrego związku nie tylko w ramach sojuszu drugiego rzędu, ale także sojuszników trzeciego rzędu, tj. więzi społeczne między sojuszami są ważne i prowadzą do korzyści. przypadku. krycia”.

"Relacje oparte na współpracy między grupami, a nie wielkość sojuszu, pozwalają mężczyznom spędzać więcej czasu z kobietami, zwiększając ich szanse na sukces reprodukcyjny.
„Relacje oparte na współpracy między grupami, a nie wielkość sojuszu, pozwalają mężczyznom spędzać więcej czasu z kobietami, co zwiększa ich szanse na sukces reprodukcyjny” – wyjaśniają naukowcy. (Obrazy Getty’ego)

Naukowcy byli zaniepokojeni wpływem zmian klimatycznych i rybołówstwa rekreacyjnego w Bahia Tiburon, chronionym obszarze morskim i wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

„Ta społeczność delfinów jest wyjątkowo złożona i prawie na pewno powiązana z ogromnymi łąkami trawy morskiej, które wspierają niezwykle bogaty i różnorodny ekosystem” – kontynuował Allen. Odporne ekosystemy potrzebują żłobków, takich jak rabaty trawy morskiej, tak samo jak potrzebują drapieżników, takich jak duże ryby i rekiny”.

W analizie specjalistów, każdy mężczyzna jest powiązany bezpośrednio lub pośrednio z każdym innym mężczyzną, włączając w to bezpośrednie połączenia z dorosłymi mężczyznami poza jego siecią trzech warstw sojuszy.

To też pokazujemy Czas kojarzenia się samców i samic zależy od dobrej komunikacji z sojusznikami trzeciego rzędu Allen kontynuował. Modele ewolucji społecznej człowieka tradycyjnie łączą sojusze między grupami z innymi odmiennymi cechami ludzkimi, takimi jak stowarzyszenie. Nasza praca podkreśla, że ​​społeczności delfinów, a także naczelnych innych niż ludzie, są cennymi systemami modelowymi do zrozumienia rozwoju społecznego i poznawczego ludzi”.

READ  Elektra musi zapłacić SAT ponad 2 miliardy pesos podatku dochodowego

Czytaj: