2 grudnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

David Julius, Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2021

David Jay Julius, amerykański biochemik, laureat Nagrody Nobla 2021 w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Julius urodził się w aszkenazyjskiej rodzinie żydowskiej w Brighton Beach na Brooklynie (USA) i ukończył biologię w 1977 roku na Massachusetts Institute of Technology (MIT). W 1984 otrzymał doktorat z biochemii na Uniwersytecie Berkeley. Jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Jest członkiem kilku akademii, w tym Narodowej Akademii Nauk USA oraz Narodowej Akademii Sztuk i Nauk.

David Julius odkrył neuron czuciowy, zwany receptorem bólu, który reaguje na bodźce fizyczne lub chemiczne, których intensywność powoduje ból u ludzi. Dzięki tym informacjom można leczyć przewlekły ból, zespoły neurozapalne lub związane z zapaleniem stawów, rakiem lub astmą.

Otrzymał wiele nagród, w tym Kerr Prize in Basic Research od American Pain Society (2006), Zülch Prize for Neurological Research od Max Planck Society (2006), Edward Scolnick Prize in Neuroscience od MIT (2007) oraz Alden Spencer Prize for Neuroscience z Columbia University (2007), Julius Axelrod Award od Society of Neuroscience (2007) oraz Prince of Asturias Award 2010 za badania naukowe i techniczne.

Praca z Nagrodą Nobla – Fot.: Wikipedia – CC BY-SA 4.0

W 2021 roku David Julius został nagrodzony przez Fundację BBVA Granice Wiedzy w kategorii Biologia i Biomedycyna 2020 wraz z Ardem Patapoutian „za identyfikację receptorów, które pozwalają nam postrzegać temperaturę, ból i ciśnienie”. Jury twierdzi, że „temperatura, ból i ciśnienie są częścią naszego zmysłu dotyku i być może najmniej zrozumiałym z pięciu ludzkich zmysłów. Juliusz i Patabotian ujawnili molekularne i nerwowe podstawy wrażeń termicznych i mechanicznych”.

Jego przodkowie uciekli przed antysemityzmem w carskiej Rosji. Julius urodził się w 1955 roku i dorastał w dzielnicy Brighton Beach w Nowym Jorku, która w tym czasie była domem dla dużej liczby rosyjskich imigrantów żydowskich. Opisał świat żywych jako „lądowisko dla imigrantów z Europy Wschodniej, takich jak moi dziadkowie. Uciekli z carskiej Rosji i antysemityzmu w poszukiwaniu lepszego życia”.

READ  Przygotuj zdrowe danie dla osoby, na której Ci zależy

W poniedziałek 4 października 2021 r. ogłoszono, że otrzyma wraz z Ardem Patapoutian Nagrodą Nobla 2021 r. w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

„Te przełomowe odkrycia doprowadziły do ​​szeroko zakrojonych działań badawczych. Doprowadziły do ​​szybkiego wzrostu naszej wiedzy na temat tego, jak nasz układ nerwowy odbiera ciepło i zimno oraz bodźce mechaniczne”. Tak napisał Komitet Nagrody Nobla w ogłoszeniu zwycięzców.

Źródło: The Jewish Personalities of All Time Group na Facebooku. Napisane przez Raoula Voskopoenka.