2 grudnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Data, godzina, gdzie i jak to zobaczyć

(CNN hiszpański) – Już we wtorek o świcie i po raz drugi w tym roku miliony szczęśliwych ludzi będą mogły zobaczyć całkowite zaćmienie „krwawego księżyca”. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, nie przegap tego: to wydarzenie nie powtórzy się do 2025 r., Według NASA.

Zaćmienie nastąpi 8 listopada i będzie widoczne, przynajmniej częściowo, z Ameryki Północnej, Oceanu Spokojnego, Australii i wschodniej Azji. W Ameryce Północnej zaćmienie częściowe rozpocznie się o 02:09 czasu Miami i będzie zaćmieniem całkowitym o 03:16. Całkowite zaćmienie zakończy się około 04:42, zawsze czasu Miami, a następnie powróci do fazy częściowego zaćmienia do 05:49

Widoczność nie będzie taka sama w całych Stanach Zjednoczonych: mieszkańcy na wschodzie nie będą w stanie zobaczyć wiele z końcowej fazy częściowego zaćmienia, ponieważ do tego czasu zajdzie księżyc.

W przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, nie musisz nosić żadnej ochrony, aby zobaczyć zaćmienie. Warto mieć pod ręką lornetkę lub lunetę, jeśli masz do niej dostęp, ponieważ pozwoli to lepiej cieszyć się niecodziennym wydarzeniem.

Prawa autorskie do zdjęć Ernesto Benavides / AFP / Getty Images Tytuł Zdjęcia Tak widziano „krwawy księżyc” podczas całkowitego zaćmienia Księżyca w mieście Canta na wschód od Limy, 15 maja 2022 r. (Ernesto Benavides / AFP / Getty Images )

ostatnio zarejestrowany Zaćmienie Księżyca Gatunek ten był w maju tego roku i był widoczny z Europy, Afryki, Ameryki Południowej i Ameryki Północnej.

Jak dochodzi do tych całkowitych zaćmień Księżyca i dlaczego istnieje „krwawy księżyc”?

Całkowite zaćmienie Księżyca następuje, gdy Ziemia rzuca swój cień na Księżyc, co według agencji kosmicznej zdarza się średnio raz na 1,5 roku. W takich przypadkach Księżyc i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi.

Według agencji jednym z powszechnych pytań jest to, dlaczego nie zdarza się to co miesiąc, skoro Księżyc okrąża planetę co 27 ​​dni. „Powodem jest to, że orbita Księżyca wokół Ziemi jest nachylona w stosunku do orbity Ziemi wokół Słońca, więc Księżyc często przechodzi nad lub pod cieniem Ziemi. Ziemia w stosunku do Słońca”.

READ  Nowa bestia Qualcomma stawia wszystko na fotografię obliczeniową

Przy całkowitym zaćmieniu księżyc przybiera czerwonawy odcień z powodu „załamywania, filtrowania i rozpraszania światła przez ziemską atmosferę”, mówi NASA.

Rozpraszanie to to samo zjawisko, które występuje o wschodzie i zachodzie słońca. Dzieje się tak, że światło słoneczne zderza się z gazami ziemskiej atmosfery i tam filtrowane jest światło niebieskie, ponieważ jego długość fali jest krótsza, ale światło czerwone nie jest rozpraszane, ponieważ ma dłuższą falę. „Część tego czerwonego światła jest załamywana podczas przechodzenia przez ziemską atmosferę i kończy się świeceniem na Księżycu (…). Na stopień zaczerwienienia pstrokatego księżyca mogą całkowicie wpływać warunki pogodowe od erupcji wulkanów, pożarów, burz i kurz” – mówi agencja.