24 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Daniel Ortega, Raul Castro i Rafael Correa upamiętniają śmierć Cháveza w Caracas |  międzynarodowy

Daniel Ortega, Raul Castro i Rafael Correa upamiętniają śmierć Cháveza w Caracas | międzynarodowy

Nicolás Maduro (z prawej), Raul Castro, prezydent Boliwii, Luis Arce (w środku) i prezydent Nikaragui Daniel Ortega, obok niego, w tę niedzielę w Caracas.Prasa Merflowers (EFE)

Obchody dziesiątej rocznicy śmierci Hugo Cháveza zgromadziły niektórych przywódców regionu skupionych wokół jego rządu w latach tzw. boliwariańskiego socjalizmu i dyplomacji naftowej. prezydent Boliwii Luis Arce. byli prezydenci Ekwadoru, Boliwii, Kuby i Hondurasu, Rafael Correa, Evo Morales, Raul Castro i Manuel Zelaya; A przywódca reżimu w Nikaragui, Daniel Ortega, był w niedzielę w Caracas z kilkoma gośćmi na zakończeniu „Globalnego spotkania na rzecz żywotności myśli boliwariańskiej komandora Chaveza w XXI wieku”, które odbyło się w Teresie Carreno. na scenie z Nicolásem Maduro jako gospodarzem, gdzie przez trzy dni dyskutowali o przyszłości lewicy z przywódcami i intelektualistami.

Następca Chaveza powiedział, że dziesięć lat po jego śmierci ludzie „kontynuują codzienną walkę w obronie ojczyzny i konsolidacji projektu boliwariańskiego”. Od niedzieli Maduro wyraził się w swoich sieciach społecznościowych: „10 lat po zasadzeniu ludzie zamienili swój ból w siłę, aby kontynuować mobilizację na ulicach, codziennie walcząc w obronie ojczyzny i promując boliwariański projekt, o którym marzyli”. W swoich przemówieniach wzywał do jedności. Zawsze istnieją siły rozpadu, które starają się zakłócić kurs oporu wobec rewolucji, która chce skorzystać z trudności. Lud musi wyraźnie powiedzieć „nie” zdegenerowanym siłom i zadbać o polityczną, ideologiczną, duchową i moralną jedność.

Prace obejmowały hołd dla Cuartel de la Montaña, gdzie znajduje się mauzoleum Cháveza. To właśnie w tym obiekcie wojskowym w 1992 roku ówczesny podpułkownik Sił Zbrojnych poprowadził nieudany zamach stanu przeciwko prezydentowi Carlosowi Andrésowi Pérezowi i zapoczątkował rewolucyjny mit. Maduro nie był w tym miejscu, ale niektórzy międzynarodowi goście i bojownicy PSUV, którzy przeszli przez Caracas, aby odwiedzić grobowiec, tak. Rafael Correa był mówcą w przemówieniu, w którym powiedział, że uważa Chaveza za swojego „starszego brata” i pogratulował narodowym siłom zbrojnym „stania po stronie rządu i narodu w obliczu agresji z zewnątrz”, odnosząc się do międzynarodowych sankcji.

READ  Chiny (ponownie) budują ogromne centra kwarantanny dla COVID-19 - El Financiero

Odznaczeniom towarzyszyli rodzice, bracia i córki Cháveza, María Gabriela i Rozenes, minister obrony Vladimir Padrino López oraz inni ministrowie i zastępcy. Adan Chavez w imieniu rodziny powiedział, że Chavismo „musi nadal promować jedność ludu”, aby być „niepokonanym”. Po słowach adiutanci złożyli kwiaty na grobie, aw tle grała muzyka llanera.

Pomimo międzynarodowego embarga dotyczącego łamania praw człowieka wobec przeciwników jego kraju, które nasiliło się kilka tygodni temu wraz z deportacją ponad 200 więźniów politycznych, Daniel Ortega jest stałym gościem wydarzeń politycznych organizowanych przez Chavismo. Powiedział, że w niedzielę Chavez nadal był obecny w „bitwach” toczonych w całym regionie. „Wróg jest ten sam. Historycznie próbował ujarzmić nasze narody i nadal atakuje i nadal powoduje trudne warunki dla naszych narodów, blokady i ataki terrorystyczne, które są wszelkiego rodzaju atakami naruszającymi prawa człowieka, i naruszać retorykę organizacji międzynarodowych”. Maduro i Ortega odbyli później spotkania rządowe w celu przeglądu sojuszy między dwoma krajami.

Prezydent Boliwii Luis Arce podkreślił, że „najważniejszym dziedzictwem Chaveza jest to, że możliwe jest zbudowanie nowego społeczeństwa”. Dodał: „Rewolucjoniści i socjaliści nie są wynalazkiem, ale rzeczywistością i musimy walczyć, walczyć i walczyć z wielką miłością, aby zbudować ojczyznę, która służy wszystkim Latynosom”. Wśród obecnych było wielu przedstawicieli Partii Komunistycznej różnych krajów, jak chociażby Chilijczyk Daniel Gado, burmistrz Recolety, choć prawie stuletnia organizacja polityczna w Wenezueli mierzy się z Maduro i zerwała sojusze z rządzącym Chavismo.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Brać udział

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje na Facebook I Świergotlub w Cotygodniowy biuletyn.