30 czerwca, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czym jest syndrom Ramsaya Hunta, stan, na który cierpi Justin Bieber?

Amerykański piosenkarz pop Justin Bieber ogłosił w swoich sieciach społecznościowych, że cierpi na niezwykłą chorobę, która spowodowała paraliż twarzy. Bieber wyjaśnił swoim zwolennikom: „To z powodu wirusa, który atakuje mój nerw uszny i twarzowy i paraliżuje moją twarz”.

Jak widać, to oko nie mruga. Nie mogę się uśmiechnąć po tej stronie twarzy. To nozdrza nie drgnąszczegółowo opisał gwiazdę popu, pokazując jednocześnie konsekwencje tego, co zdiagnozowano u niego jako zespół Ramsaya Hunta.

Według Mayo Clinic of America, zespół Ramsaya Hunta występuje u osób, które chorowały na ospę wietrzną. „Po wyzdrowieniu z ospy wietrznej wirus pozostaje w twoim ciele, czasami reaktywując się w późniejszych latach, powodując półpasiec… który wpływa na nerw twarzowy w pobliżu jednego z twoich uszu. Może również powodować paraliż twarzy i jednostronną utratę słuchu.Jednostka wyjaśnia.

„Nerwy przechodzące przez twarz przechodzą przez bardzo wąskie kanały kostne, a kiedy ulegają zapaleniu, puchną i tracą zdolność do funkcjonowania” – dodaje Anna Wald, specjalista chorób zakaźnych w Washington University School of Medicine, cytując Annę Wald. New York Times.

Według informacji z Medline Plus, strony internetowej Narodowej Biblioteki Medycznej Stanów Zjednoczonych, zespół Ramsaya Hunta dotyka przede wszystkim dorosłych, chociaż rzadko występuje u dzieci.

Objawy mogą obejmować:

 • silny ból ucha
 • Bolesna wysypka na błonie bębenkowej, w zewnętrznym przewodzie słuchowym, w płatku ucha, na języku lub na podniebieniu, po stronie dotkniętego nerwu.
 • Ubytek słuchu po jednej stronie.
 • Wrażenie, że rzeczy się kręcą (zawroty głowy).
 • Osłabienie jednej strony twarzy powodujące trudności w zamykaniu jednego oka, jedzenie (jedzenie spada z boku słabego kącika ust), grymasy, delikatne ruchy mimiczne, a także opadanie i opadanie twarzy. Paraliż po jednej stronie twarzy.

Oto post na Instagramie, w którym Justin Bieber opowiada swoim obserwatorom szczegóły dotyczące swojej choroby:

READ  Cenne: żona Marco Antonio Solisa zakochała się w każdym, kto nosi strój kąpielowy

Jak leczy się zespół Ramsaya Hunta?

Zazwyczaj przepisuje się steroidowe leki przeciwzapalne i niektóre leki przeciwwirusowe. W niektórych sytuacjach wymagane jest również leczenie silnymi lekami przeciwbólowymi, jeśli ból utrzymuje się nawet po zastosowaniu sterydów.

Zgodnie z zaleceniami Medline Plus, Kiedy masz osłabienie twarzy, wygodnie jest użyć opaski na oko, aby zapobiec uszkodzeniu rogówki (otarcie rogówki) i inne uszkodzenia oka, jeśli oko nie jest całkowicie zamknięte. Ponadto niektóre osoby mogą używać specjalnego lubrykantu do oczu na noc i sztucznych łez w ciągu dnia, aby zapobiec wysuszeniu oczu.

Jeśli chodzi o rokowanie i progresję zespołu, po rozpoczęciu odpowiedniego leczenia, jeśli nerw nie spowodował znacznego uszkodzenia, po kilku tygodniach pacjent powinien wyzdrowieć. jednakże, Jeśli uszkodzenie nerwu jest bardziej rozległe, możesz nie wyzdrowieć w pełni nawet po kilku miesiącach.

Amerykańska Narodowa Biblioteka Medyczna zauważa, że ​​szanse na wyzdrowienie są większe, jeśli leczenie rozpocznie się trzy dni po pojawieniu się objawów. Jeśli tak, większość ludzi w pełni wraca do zdrowia. Z drugiej strony, jeśli rozpoczęcie leczenia trwa dłużej, szanse na pełne wyzdrowienie są znacznie zmniejszone.

Ryzyko powikłań?

Podobnie jak w przypadku innych chorób, zespół Ramsaya Hunta nie jest zwolniony z występowania powikłań u osoby, na przykład:

 • Zmiany w wyglądzie twarzy (zniekształcenie) w wyniku utraty ruchu.
 • Zmiany w poczuciu smaku.
 • Uszkodzenie oka (owrzodzenia rogówki i infekcje) prowadzące do utraty wzroku.
 • Nerwy, które odrastają do wadliwych struktur i powodują nieprawidłowe odruchy ruchowe; Na przykład uśmiech sprawia, że ​​oczy się zamykają.
 • Ciągły ból.
 • Skurcze mięśni twarzy lub powiek.