18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czym jest Ramadan, święty miesiąc islamu, jak długo trwa i co można, a czego nie można robić?

Czym jest Ramadan, święty miesiąc islamu, jak długo trwa i co można, a czego nie można robić?

(CNN hiszpański) – Muzułmanie świętują b Ramadan Jako miesiąc, w którym Prorok Mahomet po raz pierwszy otrzymał objawienie Koranu, świętego tekstu islamu.

Jest to dziewiąty miesiąc roku muzułmańskiego, którego początek wyznacza pojawienie się nowego półksiężyca (choć dokładna data często zależy od duchownych z każdego kraju). W 2023 roku ma rozpocząć się o zachodzie słońca 22 marca i zakończyć 21 kwietnia.

Ramadan to święty miesiąc postu, podczas którego muzułmanom nie wolno jeść ani pić w ciągu dnia. Wierzący powstrzymują się od wszelkiego jedzenia i picia, w tym wody, oraz od współżycia seksualnego od świtu do zmierzchu.

Zachęca się ich do jedzenia przed wschodem słońca i przerywania postu zaraz po zachodzie słońca.

Tradycyjnie post jest przerywany jedzeniem daktyli i piciem wody.

Koniec Ramadanu, zwany Eid al-Fitr, jest świętem.

(W tym dniu muzułmanie zbierają się na dużych przestrzeniach lub w meczetach, aby odprawić specjalną modlitwę zwaną modlitwą Eid, po której zwykle następuje małe śniadanie, które jest ich pierwszym posiłkiem w ciągu dnia od miesiąca. Często wymieniane są prezenty, a także ( zwyczajem jest dawanie jałmużny Istnieje zwyczaj Innym jest noszenie nowych ubrań na ten dzień, co oznacza duchową odnowę).

Podstawowe filary islamu

Post w Ramadanie jest jednym z pięciu filarów lub podstawowych instytucji islamu:

1. SzahadaOświadczenie, że nie ma boga prócz Boga i że Mahomet jest Wysłannikiem Boga.

2. modły: Módlcie się pięć razy dziennie.

3. jałmużna: organizacja pożytku publicznego

4. post: Post w miesiącu Ramadan.

5. sianoPielgrzymka do Mekki przynajmniej raz w życiu.

Co robić, a czego nie robić, jeśli nie jest się muzułmaninem?

Początkowi Ramadanu często towarzyszą pytania o to, co jest słuszne, a co nie dla tych, którzy nie nawracają się na islam, ale mieszkają, pracują lub po prostu spędzają czas z tymi, którzy obchodzą ten święty miesiąc. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać, według korespondenta CNN, Saeeda Ahmeda.

READ  Przyjazne spotkanie Bractwa Świętego Piotra z papieżem Franciszkiem

Tak, możesz jeść przy tych, którzy poszczą

Przez następne 30 dni muzułmanie na całym świecie powstrzymają się od jedzenia i picia w ciągu dnia. Nie oznacza to, że nie należy postępować tak, jak dotychczas.

Możesz wziąć udział w śniadaniu

Iftar to przerwanie postu po zachodzie słońca. „Uwielbiamy to, że to wspaniały wspólny posiłek. Koniecznie przyjdź” — pisze Ahmed.

Bądź elastyczny z datami

Sposób, w jaki ustala się ramadan, jest zdecydowanie oldschoolowy: musisz faktycznie zobaczyć księżyc (chociaż są na to aplikacje). Więc jeśli twój współpracownik mówi: „Od jutra, czy mogę zacząć pracę wcześniej, aby móc wcześniej wyjść?” Spróbuj się dostosować.

Możesz powiedzieć „Ramadan Mubarak”.

Oznacza to „Szczęśliwego Ramadanu”. Twój muzułmański współpracownik z pewnością to doceni.

Z informacjami od Douga Kressa, Saeeda Ahmeda i zespołu śledczego CNN.