9 lutego, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czy uśmiech, nawet wymuszony, może podnieść na duchu?

Śmiej się, a cały świat będzie się śmiał razem z tobą. Płacz, a będziesz płakać w samotności.

Dae-su, postać z koreańskiego filmu Old Boy, powtarza te słowa poetki Elli Wheeler Wilcox (1850-1919), zmuszając się do uśmiechu.

Równocześnie próbuje zrozumieć, dlaczego trzymali go porwanego przez 15 lat w pokoju bez innego towarzystwa niż telewizor i tablica z tymi wierszami, by później zostać wypuszczonym z telefonem komórkowym i portfelem z pieniędzmi.

(Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej enigmatycznej postaci, musisz obejrzeć film. Nie pożałujesz.)

Czy smucimy się, ponieważ płaczemy, czy płaczemy, ponieważ jesteśmy smutni? Uśmiech może, nawet jeśli jest zły, Dodaj nam otuchy?

Charles Darwin w swojej książce The Expression of the Emotions in Man and Animals (1872) opisał już inflacyjny efekt fizycznych manifestacji emocji (zmiany fizjologiczne, rysy twarzy) na około przeżycia emocjonalne.

Opierając się na tych ideach, amerykański filozof William James i duński lekarz Carl Georg Lang zasugerowali ponad sto lat temu, że te doświadczenia będą determinowane przez Wizualizuj sygnały ciała generowanych przez aktywność obwodowego układu nerwowego, np tętno lub częstość oddechów.

Hipoteza sprzężenia zwrotnego

Od tego czasu jest to szeroko badany temat w nauce. Jednym z najbardziej płodnych kierunków badań jest badanie hipotezy sprzężenia zwrotnego lub reakcje twarzy.

To podejście to potwierdza Aktywuj mięśnie twarzy Współwyrażanie pewnych emocji bezpośrednio wpływa na sposób, w jaki je przeżywamy.

Tak więc marszczenie brwi sprawia, że ​​czujemy się poirytowani, jednocześnie unosząc kąciki ust Zwiększyłoby to nasze poczucie szczęścia.

Większość badań, które sprawdzały to przypuszczenie, opierała się na symulowaniu mimiki twarzy związanej z emocjami, takimi jak szczęście lub niepokój skrajny gniew.

Kiedy uczestnicy zostali następnie zapytani o ich stan umysłu, większość stwierdziła, że ​​odczuwają emocje w bardziej intensywny sposób Jeden z przypadków, w których te mięśnie nie są aktywowane.

READ  Cud rekonwalescencji sportowców czy skuteczne lekarstwo?

Jednak ta procedura była krytykowana za fakt, że ludzie mogą być zaznajomieni z uśmiechaniem się lub robieniem gniewnej miny.


Poruszanie mięśni zaangażowanych w uśmiech może poprawić stan dobrego samopoczucia. Obrazy Shutterstocka.

Z ołówkiem w ustach

Aby obejść ten problem, Fritz Strack i współpracownicy (1998) opracowali Trzymaj ołówek w ustach.

Badacze ci powiedzieli grupie osób, że wezmą udział w badaniu koordynacji ruchowej, w którym będą musieli trzymać ołówek między zębami (jak podczas wymuszania uśmiechu) lub między ustami (co uniemożliwia im symulowanie tego) podczas oglądania śmieszne paski.

Wyniki pokazały, że uczestnicy, którzy zostali zmuszeni do narysowania gestu śmiechu, przekreślili Ciesz się bardziej swoim czasem Tych, którym uniemożliwiono uśmiechanie się.

Na podstawie tego typu odkryć opracowano strategie leczenia, takie jak te Zapraszam do uśmiechu na kilka sekund każdego dnia przed lustrem, aby zwiększyć poczucie komfortu.

Sugerowano to nawet Iniekcja toksyny botulinowej między brwiami Zmniejsza objawy depresji.

Jednak inne prace nie były w stanie jednoznacznie potwierdzić hipotezy sprzężenia zwrotnego.

Na przykład kilka badań wykazało, że samo poczucie bycia zauważonym przez kamerę może sprawić, że ten efekt zniknie.

Wydaje się, że obecność takiego urządzenia zmniejszyłaby zaufanie do wniosków, jakie wyciągamy z ruchów naszych mięśni.

doświadczenie
Eksperyment „Ołówek w ustach”. Normalne zachowanie człowieka (2022). CC BY

Studium świetlistości

W świetle sprzecznych wyników, w niedawnym badaniu ponad 3500 osób z 19 krajów (w tym Hiszpanii i Wenezueli) podjęto próbę dostarczenia dokładniejszych danych.

W jednym eksperymencie uczestnicy musieli odtworzyć plik Typowy gest radości Przedstawiony jako przedstawiciel.

W innych warunkach badani zostali poinstruowani, aby dobrowolnie poruszyli niektórymi mięśniami zaangażowanymi w uśmiech, co wywołało uśmiech Wyrażenia szczęścia mniej typowe.

Kiedy uczestnicy zostali później zapytani o ich nastrój, zgłosili, że czują się szczęśliwsi i wykazali podobny wzrost w obu zadaniach.

READ  Pojawiają się bez powodu w medycynie

Ponadto stwierdzono, że efekty były niezależne od tego, czy ludzie byli świadomi, że naśladują uśmiech, czy też są obserwowani przez kamerę.

Jednak ważne jest, aby podkreślić, że zwiększone poczucie szczęścia Był mały, przypominał wizjonera Zdjęcia psów lub dzieci.

Ostatecznie grupę uczestników poddano zabiegowi umieszczania ołówka w ustach. W tym stanie wzrost subiektywnego poczucia szczęścia był znikomy.

Podsumowując, wyniki tej pracy nie zapewniają ostatecznego wsparcia dla hipotezy sprzężenia zwrotnego twarzy, ale dostarczają ważnego potwierdzenia, że ​​określone ruchy twarzy Mięśnie zaangażowane w uśmiechtakie jak jarzmowe lub naśladujące mimikę radości, poprawiają stan dobrego samopoczucia.

Możemy stwierdzić, że uśmiech wystarczy, aby poprawić sobie humor Nie ekscytuj się. Dlatego jeśli chcesz poczuć się szczęśliwszy, unieś kąciki ust lub ruszaj policzkami, ale nie musisz skubać ołówka.

* José Antonio Hinojosa Poveda Jest emerytowanym profesorem na Wydziale Psychologii Eksperymentalnej, Procesów Poznawczych i Terapii Mowy na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Pedro Raul Montoro Martinez Jest profesorem na Wydziale Psychologii Podstawowej Narodowego Uniwersytetu Nauczania na Odległość w Madrycie. Oryginalny artykuł został opublikowany na Rozmowa.

Rozmowa

***

➪ Czy masz jakieś pytania dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia, które chciałbyś, abyśmy omówili w sekcji opinii? Wejdź do Centrum pomocy Clarín, klikając tutaj Kliknij tutajZaloguj się do List do redakcji następnie do Pytania o dobre życie. Napisz do nas swoje zapytanie i wyślij. Maher!

Zobacz też