„Trzeba przyznać, że kwestia współpracy jest na stole. Siły Wagnera używały w swoim konwoju dużych elementów wyposażenia armia rosyjskaGustav Grissel, ekspert wojskowy w Europejskiej Radzie Stosunków Zagranicznych (ECFR).
„Karawana przejeżdżała przez Rostów nad Donem i Woroneż, dwa ważne miasta garnizonowe. Fakt, że najwyraźniej nie znaleziono nikogo, kto mógłby przeciwstawić się oddziałom Wagnera, jest bardzo dziwny” – mówi ekspert.
Co wiedział generał Surowkin?
Eksperci kwestionują wątpliwości wyrażone wobec Surowikina New York Times (New York Times) 27 czerwca. Surovikin jest obecnie dowódcą Sił Powietrznych i jako jedyni mogli się przeciwstawić Siły Wagnera Atakuj ich z powietrza.
To naprawdę nie pasuje do wizerunku zdrajcy, mówi Gustav Grisel. Dodaje, że nie wystarczy podejrzewać, że generał „Armageddon”, jak nazywa się Surowikin, nie miał dobrej opinii o Gierasimowie i został przez Putina popchnięty do rezygnacji ze stanowiska tzw. Kreml wzywa Ukrainę do wojny, a Surowikin często sprzeciwiał się Putinowi, zwłaszcza w sprawie wycofania się z Chersoniu, na co głowa państwa odmówiła.
Brytyjski ekspert Mark Galeotti, podobnie jak wielu innych obserwatorów, zauważył na Twitterze, że Surovikin jako pierwszy publicznie zaapelował Prigożyn i jego siły do powstrzymania powstania. „Złożył wyraźną deklarację wierności Kremlowi, w przeciwieństwie do wyrażanego wcześniej sceptycyzmu” – mówi Galeotti. Jego zdaniem mogłoby to pomóc Surowikinowi „oczyścić swoją reputację” i po raz kolejny uczynić z niego kandydata na stanowisko szefa „operacji specjalnych” lub nawet szefa Sztabu Generalnego po Gierasimowie. „Upieram się, że to czysta spekulacja, ale podejrzenie współodpowiedzialności za „zdradę” Prigożyna, mówiąc słowami Putina, może być sprytnym posunięciem, aby konkretnie zapobiec powrotowi Surowkina” – powiedział Galeotti. Umocnienie jej pozycji, zdaniem eksperta, byłoby „złą wiadomością dla Ukrainy”.
Zła organizacja czy frustracja?
Wraz z wybuchem powstania jest wiele do powiedzenia przeciwko komuś z dowództwa wojskowego i osobistemu zaangażowaniu w to Surowkina. Tatyana Stanovaya, Senior Fellow at Centrum Carnegie Rosja Eurazja Tak myśli z Berlina. Uważa, że Prigożyn chciał zmusić Putina do zaopiekowania się i obrony sił Wagnera. Stanowaja nie wyklucza, że Surowikin wiedział o planach. „Ale z czasem wyraźnie stanął po stronie państwa” – powiedział ekspert za pośrednictwem Telegramu.
Od dawna wiadomo, że kierownictwo wojskowe jest podzielone: z jednej strony minister obrony Siergiej Szojgu i szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow, a z drugiej Surowikin – wspomina Stanowaja, która założyła własną firmę analityczną „R.Politik”. Jej zdaniem chodzi nie tyle o walkę o władzę, ile o to, jak walczyć na Ukrainie i jak sobie radzić z prywatnymi armiami.
„Oczystki” w armii rosyjskiej
Nie jest też jasne, czy bliskość Surowikina do Grupy Wagnera będzie miała negatywny wpływ na jego dalsze losy. The Dossier Center, inicjatywa Michaiła Chodorkowskiego, poinformowała 28 czerwca w związku z artykułem w New York Times, że Surovkin rzeczywiście został honorowym członkiem grupy najemników w 2017 roku.
Tymczasem prokremlowscy korespondenci wojenni piszą, że wśród rosyjskiej armii szerzy się nieufność. „Myślę, że Prigożyn miał sympatyków w armii”, pyta Tatiana, profesor politologii. „Właściwiej byłoby nazwać ich niezadowolonych z Szojgu i Putina. Ale czy można, jeśli ktoś chce, zamienić sympatyków w spiskowców i wykorzystać to za czystki?” Stanowaja. Zakłada się, że w szczególności minister obrony Szojgu chce skorzystać z okazji „oczyszczenia” do umocnienia swoich pozycji. „Mam silne podejrzenie, że Szojgu jest, o dziwo, głównym beneficjentem całej tej historii. Putin, pozbywając się Prigożyna, otrzymał silne zaszczepienie przeciwko prywatnym armiom, jak zaraza. Teraz może sobie poradzić z własnymi.” mówi Stanowa.
(młody/il)
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom