29 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czwarta / Firmowa Konferencja dla Pacjentów Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej

Czwarta / Firmowa Konferencja dla Pacjentów Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej

Interniści w ICOMEM zastanawiają się nad tym, jak zmienia się relacja lekarz-pacjent i dokąd powinna zmierzać, koncentrując się na człowieczeństwie i etyce technicznej.

Włączenie technologii do rutynowej praktyki klinicznej powoduje „zmianę w paradygmacie relacji społecznych, a także w paradygmacie opieki zdrowotnej”.

Konieczna jest reorientacja relacji lekarz-pacjent z perspektywy etyki technicznej, nie zapominając o humanistycznym podejściu do medycyny zorientowanej na jednostkę i unikając praktyki klinicznej opartej wyłącznie na danych i dowodach

Technologia „nie może zastąpić rdzenia relacji lekarz-pacjent, opartej na komunikacji, emocjach i wspólnym podejmowaniu decyzji”. W praktyce medycznej należy bronić człowieczeństwa technologicznego

Nacisk położono również na fakt, że pracownicy służby zdrowia są „technicznie przygotowani” do stawienia czoła procesowi schyłkowemu życia, ale konieczne jest przeszkolenie przyszłych klinicystów, aby „przekazali złe wiadomości lub umieli przekazywać informacje w przyjazny sposób i wczuć się w pacjenta we wspólnym podejmowaniu decyzji”

Interniści z Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej (SEMI) dyskutowali o tym, jak zmieniła się relacja lekarz-pacjent, jak wygląda i dokąd powinna zmierzać podczas „IV Konferencji Pacjentów SEMI: Nowe wzorce w XXI wieku”, która odbyła się w zeszłym roku Środa w słynnym Oficjalnym Kolegium Lekarzy w Madrycie (ICOMEM) i zorganizowana wspólnie przez SEMI i Instytut Etyki Klinicznej im. Francisco Vallesa.

Podczas spotkania omówiono prawa pacjentów, poszanowanie ich autonomii, etykę techniczną, jak technologia zmieniła relację lekarz-pacjent, a także potrzebę osiągnięcia medycyny skoncentrowanej na człowieku i humanitarnej. W obecnym kontekście, w którym żyjemy, stało się jasne, że technologia jest „bardzo użytecznym” narzędziem, które zostało włączone do praktyki klinicznej, aby procedury diagnostyczne i terapeutyczne były dokładniejsze, ale że „nie powinna zastępować rdzenia klinicysta – relacja z pacjentem oparta na komunikacji, skuteczności i podejmowaniu decyzji.

Spotkanie otworzyli dr Jesus Diez Manglano, prezes SEMI oraz dr Arantzazu Alvarez de Arcaia, koordynator ds. relacji z pacjentami SEMI i koordynator działu zarządzania klinicznego medycyny szpitalnej w Clinico San Carlos.

READ  Po co wdrażać strategię wellbeing w firmach

We wstępie dr Diez Manglano podkreślił, że dla zawodu lekarza w ogóle, a dla internistów w szczególności, „głos pacjenta jest niezbędny i taki musi być” oraz podkreślił „wszechstronną i holistyczną wizję, która wyróżnia pracę mistyków”. ”. Również w kwestii „większej uwagi i poświęcenia ze strony klinicznej procesu końcowego okresu życia jest bardzo potrzebne” i w tym sensie odniósł się do konsensusu promowanego przez SEMI-SPMI w sprawie dobrych praktyk w końcowej fazie życia. proces życia.

Jak mówi dr Arantzazu Alvarez de Arcaia, koordynator ds. relacji z pacjentami w SEMI: „Nowe technologie zmieniły sposób, w jaki traktujemy się nawzajem i jest to coś, czego wszyscy musimy się nauczyć, aby kontynuować tworzenie wysokiej jakości medycyny opartej na emocjach. dowiedzieć się, jak zintegrować nowe technologie, aby rozwijać medycynę humanitarną”.

Koniec procesu życia

W ciągu dnia myśleli o procesie końca życia, etapie, w którym pacjenci znajdują się w stanie „wielkiej słabości” fizycznej, psychicznej, a nawet moralnej; „Nie zapominając o rodzinie i bliskich przyjaciołach, są również głęboko dotknięci sytuacją pod względem emocjonalnym i witalności”.

„Klinicysta jest bardzo przygotowany technicznie do stawienia czoła kresowi życia: jak interpretować testy, przewidywanie czy znieczulenie. Jednak będzie potrzebował więcej treningu w zakresie umiejętności komunikacyjnych, a także więcej treningu moralnego, aby stawić czoła kresowi życia, momentowi, gdy jest to trudne decyzje są dzielone z pacjentem, z uwzględnieniem jego środowiska społecznego i rodzinnego, co wiąże się z wysokimi kosztami emocjonalnymi”, zauważa dr Alvarez de Arcaia, który twierdzi, że „opieka pod koniec życia musi być adekwatna z medycznego punktu widzenia, ale także bliska, współczująca i współczujący. Krótko mówiąc, humanitarny”.

Medycyna ludzka to coś więcej niż tylko dowody i dane

Podkreślono również znaczenie medycyny humanistycznej i należy unikać praktyki klinicznej skupiającej się wyłącznie na dowodach i danych. „Relacja kliniczna musi być przeorientowana na skuteczną komunikację między dwojgiem ludzi. Technologia jest ważna i konieczna, podobnie jak szacunek dla autonomii pacjenta. Jednak najlepiej, aby ktoś kierował całym procesem ze zdrowym rozsądkiem i myśleniem klinicznym, jest dobrem lekarz.W przeciwnym razie medycyna Ograniczy się tylko do danych i testów.Zamieni się w towar konsumencki daleki od swojej prawdziwej podstawy: najlepszej opieki zdrowotnej dla pacjentów.

READ  Wenezuelczycy zatrzymani za nielegalny wjazd do Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy przewyższają liczebnie Meksykanów | międzynarodowy

W tym sensie dr Alvarez de Arcaia powtarza, że ​​„medycyna to suma nauki i człowieczeństwa. Lekarze leczą ludzi, a jeśli chcemy, aby medycyna koncentrowała się na czynniki psychologiczne i emocjonalne oraz złożoność społeczna, co było ważne zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, w okresie pandemii COVID-19”.

Etyka techniczna: Jak sprawić, by technologia i medycyna człowieka były kompatybilne?

Poprzez różne strumienie staje się jasne, że technologia wkroczyła w nasze życie i zmodyfikowała naszą wiedzę, zachowanie i sposób komunikowania się. A w środowisku, w którym obecnie żyjemy, blisko technologii, pojawiają się refleksje, czy powinniśmy robić wszystko, co możemy i jak zastosować etykę do technologii (etyka techniczna). Technologia rozwiązuje problemy społeczne, a jednocześnie powoduje konieczność przemyślenia tego, jak działamy, przedefiniowania pojęć i zrewidowania zasad, na których opieramy nasze działania. „Chodzi o unikanie niewłaściwego korzystania z technologii, aby nie zakłócało to dobrego samopoczucia ludzi”.

W tym sensie podkreślono, że „dobry klinicysta musi umieć integrować wiedzę naukową z innymi umiejętnościami nietechnicznymi niezbędnymi do rozwijania tak zwanego „dobrego samopoczucia medycznego”, wśród których są umiejętności komunikacyjne i zarządzanie emocjami. specjaliści z holistyczną wizją, potrafimy integrować wszystkie aspekty osoby: fizyczne, psychologiczne, emocjonalne i społeczne, które są niezbędne, aby móc towarzyszyć naszym pacjentom i ich rodzinom przez cały proces chorobowy, aż do koniec życia” – mówi Alvarez de Arcaia.

Jednak na konferencji podkreślono również, że „te umiejętności powinny być nauczane w szkołach medycznych. Komunikacja ma kluczowe znaczenie w pracy lekarza; na przykład wiedza, jak przekazywać złe wiadomości, ma kluczowe znaczenie w pomaganiu ludziom w zmniejszeniu emocjonalnego wpływu choroby; lub Umiejętność przekazywania informacji w odpowiedni i przyjazny sposób do podejmowania wspólnych decyzji, a co za tym idzie umiejętność konfrontacji z poważnymi chorobami z każdego punktu widzenia.”

Ewolucja relacji lekarz-pacjent

Klasyczna relacja lekarz-pacjent opierała się na życzliwości. Oznacza to, że myśląc o tym, co lekarze uważają za najlepsze dla pacjenta, sami decydują za pacjenta. Stworzyło to rodzaj relacji, który został nazwany patriarchatem. W ostatnich dziesięcioleciach zmiana była radykalna, ponieważ wprowadzono prawa pacjentów, a zwłaszcza poszanowanie ich autonomii. To całkowicie zmieniło wzorzec relacji klinicznej. Zaproponowano model oparty na informacjach (model informacyjny lub styl), w którym lekarz i pacjent wymieniają się informacjami, a pacjent podejmuje decyzję. Jednak ten model ma wady, ponieważ wielu pacjentów oprócz informacji potrzebuje porady lekarza. Zalecenie lekarza jest dla niego najlepsze. Ten wzór lub wzór nazywa się tradingiem. W przemyślanej relacji lekarz i pacjent wymieniają się informacjami, ale także swoimi opiniami i ocenami na temat najlepszych.

READ  Czy to choroba przenoszona drogą płciową?