24 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Cztery miejsca pracy, które stały się ryzykowne u Daniela Ortegi w Nikaragui

Kilku lekarzy było prześladowanych za leczenie rannych podczas protestów w Nikaragui w 2018 roku. (zdjęcie z La Prensy)

W popularnej kreskówce więzień krzyczał za oknem swojej zakratowanej celi: Chcę porozmawiać z moim prawnikiem! Jego prawnik odpowiedział z innej komórki: Jestem tutaj!

To zdjęcie nie jest karykaturą z Nikaragui. Możesz nadać im prawdziwe imiona. Więzień polityczny, który szuka pomocy prawnej, może być kandydatem na prezydenta Medardo Marina oraz z innej komórki Dyrekcji Pomocy Prawnej Policji Nikaragui, znanej jakoNowy Chipote”, Jego prawnik mu odpowie, Maria Oviedo. NS Feliks Maradiaga, więzień innej nadziei na prezydenta i jego prawnik, Rogera ReyesaZ innej celi w tym samym obozie policyjnym mówiłem: Oto jestem!

Przeciwnik, Felix Maradiaga, wraz ze swoim adwokatem, Rogerem Reyesem, złożyli oświadczenia dziennikarzom 8 czerwca po odejściu prokuratorów.  Obaj zostali aresztowani w różnym czasie.  (Zdjęcie EFE)
Przeciwnik, Felix Maradiaga, wraz ze swoim adwokatem, Rogerem Reyesem, złożyli oświadczenia dziennikarzom 8 czerwca po odejściu prokuratorów. Obaj zostali aresztowani w różnym czasie. (Zdjęcie EFE)

prawnicy

Ma z tym coś wspólnego los Oviedo i Reyesa Wielkie ryzyko, jakie podejmują prawnicy, broniąc więźniów politycznych w reżimie Daniela Ortegi. To nie jedyny zawód, którego praktyka stała się niebezpieczna. W tym samym kierunku stoją obrońcy praw człowieka, dziennikarze, a nawet lekarze. W tych zawodach często pojawiały się więzienie i wygnanie.

Adwokat Maria Oviedo jest urzędnikiem Stałej Rady Praw Człowieka Nikaragui (CPDH) i adwokatem przywódców chłopskich Medardo Maireny, Freddy’ego Navasa i Pedro Meny, których policja aresztowała 5 lipca pod zarzutem „zdrady”. przeciwko ojczyźnie”. Do tej środy ani ich krewni, ani prawnicy nie mogli ich zobaczyć. Wręcz przeciwnie, Oviedo został aresztowany 29 lipca pod tymi samymi zarzutami, a także przetrzymywany w odosobnieniu.

Przeciwnik, Felix Maradiaga, wraz ze swoim adwokatem, Rogerem Reyesem, złożyli oświadczenia dziennikarzom 8 czerwca po odejściu prokuratorów.  Obaj zostali aresztowani w różnym czasie.  (Zdjęcie EFE)
Przeciwnik, Felix Maradiaga, wraz ze swoim adwokatem, Rogerem Reyesem, złożyli oświadczenia dziennikarzom 8 czerwca po odejściu prokuratorów. Obaj zostali aresztowani w różnym czasie. (Zdjęcie EFE)

Roger Reyes towarzyszył swojemu klientowi, kandydatowi opozycji na prezydenta Felixowi Maradiaga, 8 czerwca, w terminie wyznaczonym przez prokuraturę. Tego dnia, po przesłuchaniu, Maradiaga został brutalnie zatrzymany przez policję, gdy wracał do domu z prawnikiem. Z kolei Reyes został aresztowany w nocy 20 sierpnia na stacji benzynowej w Managui. Zarówno Maradiaga, jak i Reyes są członkami opozycyjnej jednostki Niebieskich i Białych (UNAB).

Prawnik Elton Ortega, który bronił swoich uwięzionych przeciwników Juana Sebastiana Chamorro i Arturo Cruza, poszedł na wygnanie po groźbie za pracę.

READ  Ukraińcy przygotowują się na najgorsze

„Bycie prawnikiem w Nikaragui jest niebezpieczne”, Mówi prawnik i obrońca praw człowieka Pablo Cuevas. Dodał, że „nadużycia wobec prawników istnieją, ale nasiliły się w kwietniu 2018 r., kiedy obywatel jest pozbawiony obrony, a państwo uważa prawnika, który energicznie broni praw swojego klienta, za wroga”.

obrońcy praw człowieka

Cuevas, który jest również doradcą Komisji Ochrony Praw Człowieka, mówi, że nie znaleźli żadnego prawnego powodu, aby uzasadnić aresztowanie jego koleżanki, Marii Oviedo. „Przeanalizowaliśmy każde ze stwierdzeń, które (Oviedo) złożyła przed jej uwięzieniem i nie znaleźliśmy niczego związanego z przepisem 10-55, o który ją oskarżają. To znaczy!”

Adwokat Maria Oviedo broniła trzech więźniów politycznych, z którymi obecnie dzieli więzienie, przetrzymywane w odosobnieniu w różnych celach, na tym samym terenie policyjnym.  (zdjęcie z La Prensy)
Adwokat Maria Oviedo broniła trzech więźniów politycznych, z którymi obecnie dzieli więzienie, przetrzymywane w odosobnieniu w różnych celach, na tym samym terenie policyjnym. (zdjęcie z La Prensy)

Jego zdaniem aresztowanie Oviedo jest przesłaniem dla obrońców praw człowieka. Chcą nas przestraszyć i powstrzymać od wykonywania naszej pracy”.

Pięciu obrońców praw człowieka CPDH zostało uwięzionych w ciągu ostatnich trzech lat. Czterech z nich zostało skazanych, a jeden został uwięziony na trzy miesiące bez postawienia przed sędzią. Inny organ, Nikaraguańskie Centrum Praw Człowieka (CENIDH), zostało zbanowane przez reżim Ortegi W grudniu 2018 r.I Ich biura zostały skonfiskowane, a duża liczba ich urzędników uciekła na wygnanie, aby uniknąć aresztowania i kontynuować pracę z innymi organizacjami.

„W każdej chwili muszę myśleć o możliwości wsadzenia mnie do więzienia, zastrzelenia mnie lub powiązania mnie z czymkolwiek”.Pablo Cuevas, lat 52, 14, jest uznanym propagatorem praw człowieka. „Ludzie patrzą na nas z żalem. Niedawno towarzyszyłem obywatelowi, a miejsce było otoczone przez policję. Powiedziała do mnie: Jak możesz to znieść? I to samo dzieje się w naszych domach. Sąsiedzi nas obserwują. Cywile są patroluje nasz teren.Mój syn mówi mi:Tato, chodzenie z tobą jest niebezpieczne”.

dziennikarze

Sergio Marin Cornavaca, 58, dziennikarz z Nikaragui i prowadzi portal cyfrowy „Stół okrągły”. W połowie czerwca udał się na wygnanie przed rychłym aresztowaniem. „Istnieje strach. Wiedziałem, że nadchodzi atak na prasę. Między innymi wyszło wideo, w którym pojawił się z innymi ludźmi, a ci bliscy Ortegi poprosili nas, abyśmy poszli do więzienia. Teraz wszyscy w filmie są w więzienia, z wyjątkiem mnie.

READ  ▷ Znajdź element, który nie powtarza się na obrazku za jednym razem | Meksyk

Marin jest członkiem Nikaraguańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Niezależnych Komunikatorów (PCIN) i docenił to w ciągu ostatnich trzech miesięcy Około 45 dziennikarzy z Nikaragui wyjechało na emigrację, głównie do sąsiedniej Kostaryki. Inne kierunki to Panama, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Salwador i Kolumbia.

„Prasa jest przestępcą, nie ma swobodnego korzystania z prasy. Zamknięcie mediów jest częścią kryminalizacji dziennikarstwa. Nazywają nas spiskowcami zamachu stanu, a to piętnuje. Tylko prasa oficjalna wykonuje swoją pracę i nikt nie próbuje łamać jej prawmówi Marin.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy na emigrację wyjechało około 45 dziennikarzy z Nikaragui.  Na zdjęciu Carlos Fernando Chamorro jest jednym z nich.  (fot. AFP)
W ciągu ostatnich trzech miesięcy na emigrację wyjechało około 45 dziennikarzy z Nikaragui. Na zdjęciu Carlos Fernando Chamorro jest jednym z nich. (fot. AFP)

od czerwca, Co najmniej trzydziestu dziennikarzy zostało wezwanych przez prokuraturę do odpowiedzi na źródła finansowania ich pracy i grożenia przestępstwami. Zakłada się, że zostaną one popełnione zgodnie z przyjętym niedawno prawem o cyberprzestępczości. Czterech z 36 więźniów politycznych w tym czasie to dziennikarze lub związani z prasą.

Gazeta prasa, najstarsze i ostatnie medium drukowane pozostające w Nikaragui, zostało zatrzymane przez policję 13 sierpnia, a jego dyrektor generalny, Juan Lorenzo Holman, został uwięziony i oskarżony o oszustwa celne i pranie brudnych pieniędzy.

Z władzy wykonawczej w Nikaragui na stałe wykluczono prasę, która nie jest pod jej kontrolą. Chachalacos, planiści zamachu stanu i terroryści to tylko niektóre z cech, które wiceprezydent Rosario Murillo zwykle odnosi do dziennikarzy.

Sergio Marin Cornavaca, dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem, żyje na wygnaniu po groźbach za swoją pracę.  (zdjęcie dzięki uprzejmości)
Sergio Marin Cornavaca, dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem, żyje na wygnaniu po groźbach za swoją pracę. (zdjęcie dzięki uprzejmości)

„Powiedzieliśmy przedwczoraj, że terror komunikacji jest zakończony w przypadku Covida. To niewybaczalne, to świętokradztwo, próba przeciwko Bożej miłości, by zawsze być innowacyjnym, chętnym. Chcieli tego, chcieli tego ” Murillo powiedział we wtorek w swoich tradycyjnych monologach w południe: „Chcieli tego”. „Z tego powodu terroryści komunikacyjni są zawsze po prostu ignorowani, a tym bardziej, gdy jest to zamach na życie, zamach na dobre życie”.

lekarze

Kolejnym związkiem, który czuje się prześladowany, są lekarze. Kontrowersje rozpoczęły się po buncie w 2018 roku, kiedy część lekarzy zdecydowała się leczyć rannych, którzy wyszli z protestów i którzy nie poszli do publicznych szpitali z powodu nieufności lub dlatego, że drzwi były zamknięte przed ich twarzą.

READ  La Jornada – propozycje Miley „Masowa adaptacja, której doświadczy ludność”: Barclays

Symbolicznym przypadkiem jest przypadek nastolatka Alvaro Conrado (Alvaretto), który zginął 20 kwietnia 2018 r. po uderzeniu bronią palną w proteście. Szpital, do którego został zabrany w nagłych wypadkach, nie został wpuszczony.

Na tym zdjęciu w aktach lekarze z Nikaragui protestują przeciwko masowym zwolnieniom pracowników w ich związku zawodowym w wyniku opieki, jaką zapewniali rannym protestującym podczas buntu w 2018 r. (Zdjęcie La Prensa)
Na tym zdjęciu w aktach lekarze z Nikaragui protestują przeciwko masowym zwolnieniom pracowników w ich związku zawodowym w wyniku opieki, jaką zapewniali rannym protestującym podczas buntu w 2018 r. (Zdjęcie La Prensa)

Dr Carlos Quandt, słynny nikaraguański naukowiec zakaźny, wspomina, że ​​personel prywatnego szpitala, w którym pracował, był wówczas organizatorem leczenia rannych. „Opiekowanie się chorymi jest częścią przysięgi Hipokratesa i niestety stało się to problemem” – mówi.

Pandemia Covid stała się również punktem kolizji systemu z niezależnymi lekarzami.

Inny lekarz, który ze strachu prosił o nieujawnianie nazwiska, mówi, że przed rychłym przybyciem Covida do Nikaragui zorganizowano „multidyscyplinarny komitet naukowy”, złożony między innymi z epidemiologów, chorób zakaźnych, pracowników służby zdrowia, pediatrów i pulmonologów, przewodnik Społeczeństwo i związek o środkach ostrożności, które należy podjąć.

Nie zgadzamy się z rządem co do danych. Nie było akceptacji, było nawet odrzucenie i już widzieliśmy, jak to się skończyło. Musieliśmy rozbić grupę, zaczęły się prześladowania niektórych kolegów, skończyło się konfiskatą organizacji pozarządowej kierowanej przez dr (Lionela) Arguelo, a wielu kolegów zostało zmuszonych do emigracji lub uciszono. Źródło mówi.

był dr. Quandt znalazł się wśród wezwanych przez Ministerstwo Zdrowia. „Zadzwonili do nas, aby powiedzieć nam, że nie możemy dalej rozmawiać o pandemii, ponieważ grozi nam utrata licencji na wykonywanie zawodu lekarza lub egzekwowanie prawa o cyberprzestępczości”.Wskazuje i przeprasza, że ​​nie jest w stanie rozmawiać na inne tematy. Czujesz się zagrożony.

Będę czytać dalej: