W grudniu 1823 roku James Monroe, piąty prezydent młodej republiki, wygłosił przemówienie inaugurujące politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych, jednostronnie umieszczając w swojej strefie wpływów Amerykę Łacińską i Karaiby. W teorii nawoływał do aktywnego sprzeciwu wobec interwencji mocarstw europejskich w krajach Południa w procesie wyzwolenia. W praktyce oznaczało to początek dziesięcioleci inwazji organizowanych przez CIA, interwencji wojskowych i obalenia legalnych rządów. Teraz, zaledwie dwa wieki później, pięciu demokratycznych członków Kongresu zdecydowało, że Waszyngton i cały kontynent mają już dość Doktryna Monroe’a.
Aktorkę zaprezentowano w Nowym Jorku Nydii M. Velasquez na Kapitolu, jak dowiedział się El Pais, przyjął uchwałę, w której zwrócił się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o „oficjalne” rozważenie wyjścia poza wpływowe ramy stosunków międzynarodowych i ustanowienia w ich miejsce „nowych ram” polityki dobrosąsiedztwa, „mających na celu promować lepsze relacje i pogłębiać bardziej efektywną współpracę.”
Oznacza to, zgodnie z tekstem, koniec wszelkich jednostronnych sankcji gospodarczych, w tym blokady kubańskiej; Natychmiast odtajnijcie tajne akta CIA dotyczące zamachów stanu i wsparcia dla dyktatur; Zatwierdzenie ustaw umożliwiających automatyczne zawieszenie pomocy dla jakiegokolwiek nielegalnego rządu w regionie; Wspierać „demokratyzację” Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Banku Światowego (BŚ) czy Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju (IDB); I początek współpracy Waszyngtonu z resztą stolic w celu uruchomienia „długoterminowej reformy” Organizacji Państw Amerykańskich. W rezolucji zarzuca się tej ostatniej wielostronnej organizacji „milczenie” w sprawie „licznych straszliwych naruszeń popełnionych przez prawicowe dyktatury wspierane przez Stany Zjednoczone podczas zimnej wojny”.
Podpisano przez Ocasio-Corteza
„Od handlu narkotykami po masową migrację po zmiany klimatyczne – wielu wyzwaniom stojącym przed Stanami Zjednoczonymi i Ameryką Łacińską nie można sprostać starymi metodami. Doktryna Monroe’a. „Jest to jedna z najpilniejszych kwestii naszych czasów i wymaga procesu kładącego nacisk na szacunek i współpracę” – mówi kongresmenka Velasquez, którą popierają posłanki Alexandria Ocasio-Cortez (również kongresmenka z Nowego Jorku) i Greg Casar (z prawej). -Teksas). ) oraz Delia Ramirez i Chuy Garcia (obie z Illinois).
Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.
Brać udział
Cała piątka sponsoruje tekst, który można również odczytać jako wyrażenie sprzeciwu wobec dwóch stuleci amerykańskiej polityki ekspansjonistycznej w regionie (lub półkuli zachodniej, jak woli to nazywać Waszyngton). Wspomniano między innymi ludobójstwo w Indiach, podbój Teksasu, Kuby i Portoryko, „wojny bananowe” z początku XX wieku, założenie CIA, zamach stanu na Jacobo Árbenza w Gwatemali i embargo. Jeśli chodzi o Kubę, obalenie Salvadora Allende w Chile i João Goularta w Brazylii oraz wspieranie Kuby. Proces mieszkaniaW latach 1975–1980 szwadrony śmierci w Salwadorze, Contras w Nikaragui i pozostałe operacje paramilitarne w Ameryce Środkowej, wojna narkotykowa w ramach Planu Colombia, manewry mające na celu obalenie Hugo Chaveza i sankcje na Wenezuelę lub polityka oszczędnościowa. Z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Kongres ma przerwę świąteczną. Po powrocie, w styczniu, sponsorzy będą szukać poparcia reszty swojej partii i próbować wymusić głosowanie plenarne nad treścią tekstu. Decyzja ta leży w rękach republikańskiej większości, dlatego powodzenie inicjatywy jest niepewne.
Kontrowersje wokół legalności i dotyczące doktryny Monroe wersja telewizyjna, Wynik Roosevelta, który pozwolił Stanom Zjednoczonym na interwencję w celu zabezpieczenia swoich interesów w regionie, nie jest nowy. W 2013 roku sekretarz stanu John Kerry (pod rządami Obamy) zakończył swoją epokę w przemówieniu przed Organizacją Państw Amerykańskich. Sześć lat później John Bolton, doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, „z dumą” oświadczył, że doktryna ta jest „żywa i ma się dobrze”.
W 2022 roku, wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, senator stanu Vermont Bernie Sanders zwrócił się do prezydenta Joe Bidena na Kapitolu z następującymi słowami: „Władimir Putin może być kłamcą i demagogiem. Jednak hipokryzją ze strony Stanów Zjednoczonych jest naleganie, abyśmy jako naród nie akceptowali zasady stref wpływów. Przez ostatnie 200 lat nasz kraj działał w ramach Doktryny Monroe jako dominująca siła na półkuli zachodniej. Według Stanów Zjednoczonych Stany Zjednoczone mają prawo interweniować przeciwko każdemu krajowi, który może zagrozić naszym uzasadnionym interesom. Taka jest polityka USA. „W ten sposób Stany Zjednoczone osłabiły i obaliły co najmniej kilkanaście krajów w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej i na Karaibach”.
Zarejestruj się tutaj wiadomości Z EL PAÍS América i otrzymuj wszystkie niezbędne informacje o bieżących wydarzeniach w regionie
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom