23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czechy i Polska przodują w rozwoju PRS

Czechy i Polska przodują w rozwoju PRS

„Sektor prywatnego wynajmu: czy znalazłeś dom w Europie Środkowo-Wschodniej?” Według Polski i Czech przoduje w rozwoju rynku PRS. Raport Colliers we współpracy z Greenberg Drurick i Kinsteller.

W wielu krajach istnieje rosnący, rozdrobniony rynek najmu, ponieważ osoby prywatne inwestują w nieruchomości mieszkalne w celach inwestycyjnych. Często zdarza się, że oszczędnościowe satynowe konta osobiste nie przynoszą żadnego znaczącego zwrotu, a koszty kredytu hipotecznego były historycznie niższe na większości rynków. Wiele z tych mieszkań jest wynajmowanych, a tymczasem wartości rosną, ponieważ ceny sprzedaży za metr kwadratowy wciąż rosną z roku na rok. W połączeniu z niedoborem nowej podaży na wielu rynkach i wpływem tego procesu, przyspiesza to ten wzrost i wielu wydaje się niemożliwym marzenie o posiadaniu własnego domu. . Z tych powodów rośnie zainteresowanie sektorem PRS i inwestorami.
Kevin Turbin, dyrektor ds. badań regionalnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Colliers

W 2019 r. najniżej Rumunia (45,8 proc.), Łotwa (42,2 proc.) i Bułgaria (41,1 proc.), a Cypr (2,2 proc.). Dane pokazują, że większość gospodarstw domowych w Europie Środkowej jest wyższa niż średnia UE.

W ciągu ostatnich pięciu lat w Europie Środkowo-Wschodniej ceny sprzedaży gwałtownie wzrosły, a nie wynikały one z częściowych niedoborów podaży, względnej prostoty i niskich kosztów kredytu oraz chęci ludzi do inwestowania zamiast wchodzenia do banku, aby zarobić więcej na swoich oszczędności. Istnieją inne czynniki, takie jak niedobór odpowiednich działek gruntu i rosnące koszty, ciągnące się i niepewne procesy wydawania pozwoleń oraz niedobór zarówno robocizny, jak i materiałów budowlanych, a następnie eskalacja. Według danych Eurostatu koszty budowy nowych mieszkań w UE wzrosły o 15 proc. w latach 2010-2019. Wśród krajów EŚW największy wzrost odnotowano na Węgrzech (47 proc.) i Rumunii (46 proc.). Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, wielu deweloperów w regionie niechętnie odchodzi od modelu biznesowego business-to-sell dla poszczególnych jednostek. Republika Czeska jest najbardziej obecna z około 57 000 mieszkań, a następnie Polska z 4 500 lokalami, z udziałów w istniejących wielolokalowych projektach PRS będących własnością deweloperów/inwestorów.

W rzeczywistości PRS jako klasa nieruchomości jest stosunkowo nowym zjawiskiem w Europie Środkowo-Wschodniej i na pewno będzie się zmniejszać w miarę przesuwania się na wschód. Część jest związana z dziedziczeniem: posiadanie domu zawsze było bardzo wysokie w Europie Środkowo-Wschodniej i odzwierciedlało mentalność wymaganą do posiadania własnego domu. Nie jest już konieczne. Spodziewamy się, że ta klasa aktywów przyjmie się w Europie Środkowo-Wschodniej, ponieważ statystyki wciąż się zmieniają, ceny wzrostu w zatłoczonych obszarach stopniowo rosną, możliwości są ograniczone, a wiele z nich jest wycenianych z rynku kupna domów. .
Victor Constantines, partner zarządzający i współprzewodniczący Real Estate w Kinsteller

Na większości rynków powszechne jest definiowanie umów najmu jako długich i krótkich, przy czym krótkoterminowy zwykle wynosi mniej niż 3 miesiące, ale może to trwać do 6 miesięcy. Długoterminowy wynosi zwykle jeden rok lub dłużej, czyli znacznie mniej niż standardowe pięcioletnie umowy najmu w innych sektorach. W branży PRS bardzo popularne są roczne umowy najmu, a po ich zakończeniu najemcy wypowiedzą i wypowiedzą lub przedłużą na kolejny rok.

W krajach Europy Środkowo-Wschodniej opisanych w niniejszym raporcie nie ma ograniczeń dotyczących leasingu pomiędzy firmami prywatnymi a osobami fizycznymi i nie ma planów wprowadzenia takich działań w momencie pisania tego raportu. . Dlatego na koniec każdego roku lub na koniec okresu najmu właściciele mają prawo do weryfikacji umowy najmu, ponieważ w standardowej jednorocznej umowie najmu nie stosuje się żadnego kodu. To z pewnością doprowadzi do znacznych skoków czynszów w zależności od ówczesnych warunków rynkowych.
Agatha Żurek-Srozska, partner ds. nieruchomości w Greenberg Truik Polska.

Poziom rezydencji w regionie CEE był ograniczony w ciągu ostatnich pięciu lat i wynosił średnio ponad 200 200 milionów rocznie (w porównaniu z ponad 60 60 miliardami wolumenów transakcji w regionie EMEA w latach 2019-2020).

To się powtarza, ponieważ na rynku nie ma produktu w przeciwieństwie do apetytu inwestorów. W niektórych przypadkach, które widzieliśmy i doradzaliśmy w Europie Środkowo-Wschodniej, inwestorzy weszli na rynek poprzez przejęcie dewelopera mieszkaniowego lub utworzenie spółki joint venture w celu zabezpieczenia rurociągu i wielkości. . Dla niektórych może to być sytuacja korzystna dla obu stron, ponieważ pomaga im szybko śledzić zarówno sprzedaż, jak i wynajem produktu, dzieląc obciążenia finansowe.
Starszy partner w CEE Corporate Finance w Torioto Vysokiska-Gustra, Colliers