25 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ćwiczenia pomagają zmniejszyć ból.

Nie tak dawno większość lekarzy i terapeutów radziła osobom z przewlekłym bólem odpoczynek i unikanie jakiejkolwiek aktywności, która powoduje ból.

Jednak dowody gromadzone w ostatnich dziesięcioleciach zmieniły to myślenie. Według raportu Departamentu Nauk Stosowanych w Bochum w Niemczech, który bada wpływ ruchu na przewlekły ból, zwłaszcza na ból pleców, ostatnie badania naukowe wykazały, że brak aktywności fizycznej wzmacnia ścieżki wrażliwości na ból.

Z drugiej strony ćwiczenia często zmniejszają odczuwanie bólu zaraz po nim i podnoszą próg bólu.

Obecnie międzynarodowe zalecenia kliniczne dotyczące większości przypadków przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego zalecają ćwiczenia i aktywność fizyczną jako podstawowe metody leczenia, mówi Jonas Bloch Thorlund, profesor zdrowia mięśniowo-szkieletowego na Uniwersytecie Południowej Danii, który bada ćwiczenia i ból.

Problem polega na tym, że podczas gdy niektóre formy ćwiczeń ogólnie pomagają prawie każdemu radzić sobie z przewlekłym bólem, znalezienie odpowiedniego treningu łagodzącego ból często wymaga prób i błędów oraz wytrwałości, ponieważ najbardziej znane i popularne procedury uśmierzania bólu nie są. Pracuj dla wszystkich. Kluczem jest znalezienie odpowiedniej rutyny dla każdej osoby.

Analizując badania na ten temat i podobne praktyki, autorzy wnioskują, że joga ogólnie poprawia sprawność fizyczną, jakość życia i ból u wielu osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, reumatoidalnym zapaleniem stawów, bólem szyi, bólami głowy i bólem krzyża. „Ale według przeglądu ulga jest zwykle łagodna, a niektórzy uczestnicy odczuwają większy ból po rozpoczęciu treningu.

Problem polega na tym, że podczas gdy jakaś forma ćwiczeń ogólnie pomaga prawie każdemu radzić sobie z przewlekłym bólem, znalezienie odpowiedniego ćwiczenia, aby złagodzić własny ból, często wymaga prób i błędów oraz wytrwałości. Nawet czynności, które słyną z uśmierzania bólu, nie są dla wszystkich.

Ta sama dynamika jest widoczna w innych badaniach terapii ruchowej w bólu przewlekłym. Niektórzy ludzie dobrze reagują na jogę, tai chi, pływanie, trening siłowy lub chodzenie, a inni nie, mówi dr Melissa Vovanic, mieszkanka medycyny naturalnej na UCLA i autorka badania opublikowanego w 2020 roku.

READ  Nowe leczenie raka żołądka z ekspresją HER2 daje obiecujące wyniki

Dobrą wiadomością jest to, że ta skrajna rozbieżność otwiera możliwości. Na przykład w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego jeden z głównych obszarów badaczy nie może znaleźć znaczącej różnicy między różnymi rodzajami ćwiczeń w leczeniu bólu. Więc rozsądnie byłoby zacząć od krótkiego spaceru po parku, aby zobaczyć, jak reaguje twoje ciało, oczywiście po omówieniu tego z lekarzem.)

Ignacio Cardona