27 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej? Klucze do konfliktu w diasporze | Międzynarodowy

Napięcia między Unią Europejską a Białorusią Wzrasta z dnia na dzień, odkąd setki migrantów przybyło na białoruską granicę z Polską w zeszły poniedziałek. Od tego czasu polska Straż Graniczna do czwartku odnotowała ponad 30 tys. prób przekroczenia bariery dzielącej oba kraje. Warszawa i Bruksela oskarżyły reżim w Mińsku o planowanie nielegalnego handlu ludźmi w celu wywarcia nacisku na klub społecznościowy w celu odwetu. Nałożono sankcjeUnia Europejska (UE) zaprzeczyła tym zarzutom w wydanym w piątek oświadczeniu stwierdzającym, że „Podobne, bezpodstawne zarzuty dotyczące europejskiego wywiadu zostały postawione więcej niż raz. To klucz do narastania napięć na granicy UE.

Skąd pochodzą imigranci?

Ludzie, którzy gromadzą się w pobliżu polskiej granicy, nie pochodzą z Białorusi ani z żadnego innego kraju w tym środowisku. Według polskich urzędników migranci przybyli do strefy przygranicznej w pobliżu białoruskiego miasta Krotno, ubrani w ciepłe ubrania i prowadzeni przez psy przez uzbrojonych agentów mińskiego reżimu. W poniedziałek wieczorem setki ludzi, w tym kilkoro dzieci, rozbijały namioty i rozpalały w nocy ogniska. W ujemnych temperaturach. Większość migrantów pochodzi z Bliskiego Wschodu, z których wielu ucieka przed Kurdami, głównie z Iraku i Syrii.

To nie pierwszy raz, kiedy rząd Aleksandra Łukaszenki zainicjował podobną sytuację, z 2000 migrantów, którzy są obecnie unieruchomieni na polskiej granicy. W lipcu ponad 4000 osóbWiększość z nich była Irakijczykami, ale Kongijczycy, Kameruńczycy, Syryjczycy lub Afgańczycy wjechali na Litwę nielegalnie z Białorusi. Kiedy Litwa zamknęła swoje granice, napływ imigrantów przeniósł się na Łotwę, ale przede wszystkim do Polski.

Jaki jest szlak białoruski?

W celu destabilizacji UE reżim Łukaszenki wykorzystuje wrażliwość migrantów na obszarach takich jak Bliski Wschód i kraje Zatoki Perskiej, aby promować podróże lotnicze do Mińska jako bezpieczną i nieograniczoną drogę do Europy. W ten sposób zachęca się potencjalnych uchodźców do unikania niebezpiecznych podróży morskich z Turcji i Afryki Północnej. Dzięki tej formule obywatele krajów Bliskiego Wschodu i Afryki lądują na rejsach obsługiwanych przez różne linie lotnicze w Mińsku. Z tego powodu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w ten sam poniedziałek, że administrator społeczny bada „jak zezwolić na wpisanie na czarną listę linii lotniczych zaangażowanych w porwania”.

READ  Lewandowski przyspiesza Polskę bez celu – międzynarodowa piłka nożna

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestracja

Ambasadorowie UE dyskutowali w czwartek o możliwości ukarania lotniska w stolicy Białorusi i jego operacji na ziemi jako sposobu na uniemożliwienie lądowania międzynarodowych lotów z migrantami i uchodźcami. Jednocześnie Kreml zaprzeczył rosyjskiemu udziałowi w konflikcie wysiedleńczym i nazwał pomysł, by rosyjski rząd mógł wziąć na cel linie lotnicze Aerofłot „szalony”. sfinalizowane sankcje UE Odpowiedź na nową falę imigrantów.

Jaka jest reakcja Polski i Unii Europejskiej?

Polski rząd rozmieścił 15 000 żołnierzy w trzykilometrowej granicznej strefie bezpieczeństwa: Prawie 400 kilometrów jest objętych ograniczeniami. Polska ogłoszona we wrześniu Pogotowie w dwóch prowincjach Granica z Białorusią to sytuacja prawna, która uniemożliwia organizacjom pozarządowym dostęp do materiałów i pomocy medycznej. Litwa i Łotwa również podjęły działania Wzmacnia swoje granice Przeciwko wojnie hybrydowej (Połączenie rutynowych i nietypowych metod w sytuacji konfliktowej) Minscall został uwolniony.

Warszawa przez lata potrzebowała parasola europejskiego, wbrew niektórym unijnym zasadom jedności – zwłaszcza w obszarze migracji – i łamiąc prawo socjalne. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel odbył w środę pilną wizytę w Warszawie, aby „wyrazić całą jedność UE” z Polską przeciwko okupacji przez reżim Łukaszenki. Zapowiedział w stolicy Polski Dwadzieścia siedem finalizuje nowe sankcje wobec reżimu Łukaszenki Wkrótce zostanie zatwierdzona, prawdopodobnie w najbliższy poniedziałek. We wtorek NATO wyraziło pełne poparcie dla Polski, członka Sojuszu Atlantyckiego.

Czego możemy się spodziewać od teraz?

Rosja, która od początku zaprzeczała, jakoby miała coś wspólnego z szokiem migracyjnym, pokazała w środę swoją siłę Wsparcie militarne dla rządów Aleksandra Łukaszenki Wysyłając dwa bombowce strategiczne Tu-22M3 rosyjskich sił kosmicznych do bezterminowego patrolowania granic terytorium Białorusi z Unią Europejską.

Ze swojej strony Łukaszenka zagroził w czwartek odcięciem dopływu rosyjskiego gazu do Europy przez Białoruś. Konflikt, który rozpoczął się jako konflikt przesiedleńczy na granicy białorusko-polskiej, obecnie podważa stabilność UE w wielu obszarach.

READ  Euro 2020: Hiszpania pokonała Słowację, Szwecja pokonała Polskę w pierwszej grupie | Wiadomości o Euro 2020

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Y Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.