W Chinykontrowersje wzbudził nowy projekt ustawy zaproponowany przez kodeks karny Administracji Bezpieczeństwa Publicznego, który ma na celu wprowadzenie zakazu stosowania kostiumów cosplay w kraju, argumentując, że mogą one szkodzić duchowi narodu chińskiego. Według Wanoxi Chiny próbują zakazać cosplayu po niedawnym wydaniu projektu ustawy o zarządzaniu bezpieczeństwem publicznym.
W projekcie ustawy zaproponowano dwa przełomowe przepisy w art. 34 ustawy karnej dotyczącej administracji bezpieczeństwa publicznego, która jest obecnie rozpatrywana w Chinach. Po pierwsze, zabrania się noszenia kostiumów lub sloganów, a także zmuszania innych do noszenia ich w miejscach publicznych, jeśli szkodzi to duchowi lub uczuciom narodu chińskiego. Po drugie: Zabrania się prowadzenia w miejscach publicznych działalności szkodzącej środowisku i atmosferze upamiętniania bohaterów i męczenników.
Po ujawnieniu projektu ustawy na forach internetowych społeczności chińskiej pojawiły się liczne dyskusje, w których argumentowano, że pierwszy przepis dotyczy bezpośrednio cosplayu. Ostatnio doniesiono, że wielu cosplayerów w Chinach było krytykowanych za ubieranie postaci japońskich lub wyglądających na Zachód na wydarzeniach związanych z anime, komiksami i grami wideo. Choć cosplayerzy utrzymują, że po prostu przebierają się za postacie z gier wideo lub kreskówek, twierdzą, że są poniżani, a nawet zmuszani do zdjęcia ubrania.
Ta nowa ustawa przypomina ludziom, że wydarzenia natsumatsuri w Chinach kontynentalnych zostały odwołane w zeszłym roku po licznych protestach, zwłaszcza tych zaplanowanych w Nanjing. Mówi się, że do protestów doszło, ponieważ wbrew historii Nanjing ludzie byli niezadowoleni z zorganizowania letniego festiwalu w stylu japońskim.
Projekt kodeksu karnego Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego jest obecnie w fazie opiniowania i nie został jeszcze zatwierdzony. Jeśli jednak zostanie to zatwierdzone, każdej osobie przyłapanej na cosplayu grozi zatrzymanie na dłużej niż 5 dni, ale krócej niż 10 dni, lub kara grzywny w wysokości od 1000 juanów (137 dolarów) do 3000 juanów (412 dolarów). W poważniejszych przypadkach karą może być pozbawienie wolności na okres od 10 do 15 dni lub mniej oraz grzywna do 5000 juanów (687 dolarów). Propozycja wywołała w Chinach szeroką debatę na temat granic ekspresji i kultury popularnej w tym kraju.
fontanna: New York Times
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom