3 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Chiny mogły osiągnąć szczytowy popyt na ropę

Chiny mogły osiągnąć szczytowy popyt na ropę

Analitycy zwracają uwagę, że popyt na ropę w Chinach może osiągnąć swój szczyt, co będzie miało poważne konsekwencje dla światowych rynków ropy.

Rola ropy w chińskiej gospodarce

Źródła takie jak Wooda Mackenziego Państwowe i chińskie koncerny naftowe wielokrotnie wskazywały, że zbliża się szczyt zapotrzebowania na ropę Ropa w Chinach. Zjawisko to może mieć poważne reperkusje, ponieważ Chiny są niezbędne dla rynków ropy, a ropa naftowa jest dla nich kluczowa Gospodarka.

na początku roku, Sinopec I PetroChiny Oczekiwali, że popyt na benzynę w azjatyckim kraju osiągnie swój szczyt w 2025 roku ze względu na boom sprzedaży samochodów elektrycznych. Jednak inne, np Międzynarodowa Agencja Energetyczna I Rystad EnergiaPrognozują, że szczyt będzie miał miejsce w 2024 r.

Ostatnio dyrektor Pukanie Zasugerował, że Chiny mogły już osiągnąć szczytowy popyt w tym roku. Prognozy te opierają się na oczekiwaniu spowolnienia popytu w drugiej połowie roku, co wskazuje, że branża jest przygotowana na tę zmianę.

Pojawienie się samochodów elektrycznych w Chinach

Wzrost sprzedaży Samochód elektrycznyCo stanowiło 37% całkowitej sprzedaży nowych samochodów w sierpniu, jest główną przyczyną oczekiwań szczytowego zapotrzebowania na ropę naftową. Liczby te wskazują na znaczny wzrost z odpowiednio 28% i 21% w pierwszych pięciu miesiącach poprzednich lat.

Utrzymujący się wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych może przełożyć się na spadek popytu na ropę naftową, co wpłynie na popyt globalny, któremu tradycyjnie przewodniczą Chiny, największy importer ropy naftowej. Jednakże, Ralpha BrandstatteraDyrektor ds. działań Volkswagena W Chinach zauważa, że ​​rynek pojazdów elektrycznych może zostać „przegrzany”, co sugeruje potencjalną konsolidację w przyszłości.

oprócz, Praca Oczekiwano, że sprzedaż samochodów w Chinach spadnie w tym roku, częściowo ze względu na stopniowe zmniejszanie dotacji do samochodów elektrycznych.

Rola węgla i energii odnawialnych w transformacji

Choć spadek popytu na ropę nie jest pewny, jeśli do niego dojdzie, Chiny mogłyby zwiększyć zużycie ropy. węgiel. Tendencja ta rodzi pytania o prawdziwą naturę transformacji energetycznej i czy zastąpienie ropy naftowej węglem rzeczywiście stanowi poważną zmianę.

READ  Japón planea desarrollar armas de riel para contrarrestar los ataques con misiles hipersónicos

Aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię dla przyszłych samochodów elektrycznych, zużycie węgla, gazu ziemnego Trzeba będzie zwiększyć energię jądrową. Chociaż oczekuje się, że energia słoneczna i wiatrowa również będą rosły, ich wydajność jest ograniczona i wymagają bardziej spójnych źródeł energii.

Podobnie jak analitycy Michał Majdan Oxford Energy Institute wskazuje, że ta transformacja może doprowadzić Chiny do osiągnięcia 85% samowystarczalności energetycznej. Wysoki popyt na pojazdy elektryczne i niższy popyt na ropę naftową oznaczają mniejszą zależność od importowanego paliwa.

Przyszłość petrochemii

W obliczu potencjalnego szczytowego zapotrzebowania na ropę rafinerie inwestują w produkcję petrochemiczną. Choć wielu spodziewa się spadku popytu na ropę naftową, nie należy spodziewać się spadku popytu na produkty petrochemiczne. Oczekuje się, że czynniki te staną się głównym motorem wzrostu cen ropy po spadku popytu na paliwa.