19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Były francuski piłkarz Jean-Pierre Adams umiera po 39 latach w śpiączce

(CNN) – Jean-Pierre AdamsByły piłkarz, który zapadł w śpiączkę w 1982 roku po nieudanej operacji kolana, powiedział w wieku 73 lat, według klubów Nimes Olympique, Paris Saint-Germain i Nice.

Adams, zagorzały obrońca, rozpoczął karierę w Fontainebleu, gdzie pomógł drużynie gospodarzy zdobyć mistrzostwo amatorów, zanim przeniósł się do Nimes, aby dołączyć do ówczesnej pierwszej ligi w mieście.

W ciągu dwóch lat Nimes nie tylko zajął drugie miejsce, ale Adams grał dla Francji i stał się jednym z pierwszych czarnych graczy, którzy to zrobili.

Wraz z reprezentacją narodową Adams utworzył wraz z Mariusem Tresorem centralny związek obronny znany jako „Garde Noire” – „Czarna Gwardia”.

„Dziś rano dowiedzieliśmy się o śmierci Jean-Pierre Adamsa” – napisał Nimes na Twitterze. Nosił barwy Nimes Olympique 84 razy i był z Mariusem Tresorem „czarnym bramkarzem” francuskiej drużyny.

„Klub składa najgłębsze kondolencje jego bliskim i rodzinie” – dodał.

Adams, urodzony w Senegalu, grał przez dziewięć kolejnych sezonów w Ligue 1, a także reprezentował Niceę i Paris Saint-Germain, występując 22 razy w reprezentacji Francji.

Klub piłkarski napisał na Twitterze: „Nicea zasmuciła wiadomość o śmierci Jean-Pierre Adamsa, który zapadł w śpiączkę 17 marca 1982 roku”.

Były obrońca nosił barwy klubu 145 razy w latach 1973-1977. OGC Nice współczuje udręce swoich krewnych, którzy opiekowali się nim przez 39 lat.

Fajnie powiedzieć, że oddadzą hołd Adamsowi w swoim meczu z Monako 19 września.

Adams grał z Nimesem, Niceą i Paris Saint-Germain, zanim zapadł w śpiączkę.

Nieudana operacja, która doprowadziła do śpiączki

W środę, 17 marca 1982, Adams został hospitalizowany z powodu rutynowej operacji uszkodzonego ścięgna w kolanie. Kiedy nadszedł czas, cały personel szpitala strajkował.

„Anestezjolog opiekował się ośmioma pacjentami, po jednym na raz, jak na linii montażowej” – powiedziała CNN jego żona Bernadette, która opiekowała się Adamsem w domu, gdy był w śpiączce.

READ  Jaka była najtrudniejsza walka Julio Cesara Chaveza w jego karierze: „Czułem się, jakbym umierał”?

„Byłem nadzorowany przez Jean-Pierre’a, jednego z praktykantów, który powtarzał rok, później przyznał w sądzie: „Nie sprostałem powierzonemu mi zadaniu.

„Ponieważ to nie była ważna operacja, w szpitalu strajkował, brakowało lekarzy, a ta kobieta leczyła ośmiu pacjentów, w dwóch różnych salach, ktoś powinien był do mnie zadzwonić i powiedzieć, że zamierzają odroczyć operację. Nigdy tego nie zrobili – a między anestezjologiem a stażystą popełniono wiele błędów”.

Intubacja Adamsa była słaba, rurka blokowała mu drogę do płuc zamiast być wentylowana, co oznaczało, że nie miał tlenu, co doprowadziło do zawału serca.

„Paris Saint-Germain stracił w poniedziałek 6 września jedną ze swoich największych chwały”, napisał Paris Saint-Germain na Twitterze.

„Red and Blue Defender i reprezentacja Francji Jean-Pierre Adams nosili barwy Paryża od 1977 do 1979 roku. Klub składa kondolencje jego rodzinie i bliskim.”