6 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Burze pod koniec sierpnia: bardziej rozległe i intensywne

W ostatnich tygodniach lata morze osiąga maksymalną temperaturę, a burze napędzane morską bryzą są najbardziej efektywne.

Po prawie dwóch miesiącach ze stosunkowo niską aktywnością burzy na półwyspie, w tym tygodniu głęboka konwekcja zaczyna się pojawiać. W wielu częściach wnętrza półwyspu już są prysznice. Niewątpliwie impulsem do tej wzmożonej aktywności jest zmiana warunków na środkowym i wysokim poziomie troposfery, gdzie liczne fale i nieco niższa temperatura sprzyjają wyższemu powietrzu. Jednakże, Samo to nie wystarczy, aby wyjaśnić, co wydarzyło się w dzisiejszych czasach lub co będzie się działo dalej W miarę upływu tygodnia.

Burze i sprzyjająca pogoda na średnim i wysokim poziomie, Wymaga mocy dostarczanej przez wilgotne i ciepłe powietrze na niskich poziomach, a także mechanizm spustowy aby rozpocząć proces konwekcji. Wiosną i latem mechanizmem spustowym jest często ocieplenie dnia lub obecność elementu geograficznego, takiego jak pasmo górskie, które zaczyna rosnąć w masie powietrza. Jednak pod koniec lata inne czynniki zaczynają nabierać znaczenia.

Bryzy i obszary zbieżności, które tworzą, są również doskonałym mechanizmem wyzwalającym, a o tej porze roku mają również ważnego sojusznika: Temperatura morza osiąga roczne maksimum. Dlatego bryzy znad morza będą umiarkowane i z dodatkową zawartością wilgoci, która przyczyni się do wzrostu energii podczas sztormów w porównaniu z początkiem sezonu letniego. To znaczy że Burze są na ogół bardziej skuteczne, a także bardziej prawdopodobne na obszarach przybrzeżnych na przełomie sierpnia i września, jak widać w klimacie sztormowym Półwyspu Iberyjskiego.

Więcej energii i wilgoci z wybrzeża

Dostępna konwekcyjna energia potencjalna (CAPE) zależy nie tylko od gradientu temperatury, który znajdujemy w atmosferze, Zależy głównie od wilgotności bezwzględnej rosnącej masy powietrza, Ponieważ gdy ta wilgotność wzrośnie, skondensuje się i uwolni utajone ciepło. To utajone ciepło będzie utrzymywać kolumnę konwekcyjną w cieple, a zatem lżejszą niż otaczające powietrze, przyspieszając jej wznoszenie. Przy ociepleniu Morza Śródziemnego do ponad 26°C bryza poruszająca się po jego powierzchni będzie miała duży potencjał energetyczny.

READ  La Jornada - Fale upałów, powodzie i katastrofy, „nowa normalność”: OMM

Musimy dodać do tego, że cyrkulacja atmosfery na półkuli zaczyna się zmieniać: bieguny zaczynają się ochładzać, strumień wzmacnia się i zmniejsza na szerokości geograficznej, Coraz bardziej prawdopodobne jest, że dojdziemy do dna na wysokości, fal, a nawet zagłębień Które uzupełniają składniki niezbędne do powstawania burz, jak zauważamy w dzisiejszych czasach.

Nie powinno nas więc dziwić, że zanim te fale dotrą do górnej troposfery, burze łatwo rozmnażają się w głąb lądu, jak to ma miejsce obecnie, I zaczynasz być istotny również w innych dziedzinach Tam, gdzie w ostatnich tygodniach rzadko je można było znaleźć, jak po śródziemnomorskiej stronie.

Burze w tym czasie zaczynają napływać na obszary, które są znacznie rzadsze w pozostałej części lata, czego najlepszym przykładem jest klif śródziemnomorski.

Ten trend pojawia się zwykle we wrześniu, a modele twierdzą, że ta sytuacja będzie się utrzymywać, a nawet narastać W tym tygodniu i być może w przyszłym, z większą liczbą dolin i dolin na wysokich poziomach, więc burze będą nadal zajmować prognozę pogody na te dni.