Bruksela (EuroEFE).- Komisja Europejska (KE) dała w piątek zielone światło pomocy publicznej z Polski w wysokości około 435,4 mln euro na wsparcie sektora produkcji pszenicy w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.
Projekt został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram pomocy państwa na wypadek sytuacji kryzysowych i przejściowych przyjętych przez Komisję w marcu ubiegłego roku w celu wsparcia środków w kluczowych sektorach, które przyspieszają zieloną transformację i zmniejszają zależność paliwową.
Nowe ramy częściowo modyfikują i rozszerzają przyjęte rok temu ramy, które umożliwiały państwom członkowskim wspieranie gospodarek w kontekście obecnego kryzysu geopolitycznego.
Przedmiotowa pomoc polega na ograniczonych kwotach w postaci dotacji bezpośrednichKomisja Wyborcza wyjaśniła w oświadczeniu.
Posunięcie to ma na celu zaspokojenie potrzeb płynnościowych producentów pszenicy dotkniętych obecnym kryzysem geopolitycznym, zwłaszcza że import dużego zboża z Ukrainy wstrząsnął polskim rynkiem krajowym tego zboża.
Komisja uznała, że polska pomoc spełniała warunki określone w okresie kryzysu.
W szczególności zaznaczył, że dotacja nie przekroczy 250 tys. euro na beneficjenta i zostanie wypłacona po 31 grudnia.
Komisja stwierdziła, że program był „niezbędny, wystarczający i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego”, i w związku z tym zatwierdziła go zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.
równoległy, KE przyjęła ostatnio „wyjątkowe i tymczasowe środki zapobiegawcze” w odniesieniu do przywozu czterech produktów z Ukrainy. Sektor rolnictwa został mocno dotknięty w ostatnich miesiącach, ponieważ ukraiński import produktów rolnych gwałtownie wzrósł, aby pomóc Polsce, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgrom.
Są to ziarna pszenicy, sorgo, rzepaku i słonecznika pochodzące z Ukrainy.
* @Komisja_UE Podejmuje wyjątkowe i tymczasowe środki zapobiegawcze w odniesieniu do ograniczonego importu #Ukraina*
To potwierdza nasze zaangażowanie na Ukrainie + rozwiązuje problemy logistyczne/handlowe w sąsiednich krajach UE.
Nadal stosujemy zintegrowane podejście UEhttps://t.co/YaCLiPokvm
—Valdis Dombrovskis (@VDombrovskis) 2 maja 2023 r
Środki te pozwolą ukraińskiemu importowi trafiać do tych pięciu krajów, który musi być eksportowany do innych państw członkowskich lub krajów nienależących do klubu społecznego.
Polska, Słowacja, Bułgaria i Węgry wprowadziły tymczasowy zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy.Ponieważ mogli wyjątkowo wjechać do UE bez ceł, zdestabilizowali ceny na swoich rynkach wewnętrznych i zaszkodzili lokalnym rolnikom.
Aby zaradzić tej sytuacji, administrator społeczny zaproponował pakiet pomocowy w wysokości 100 milionów euro. Polska, Rumunia, Bułgaria, Słowacja i Węgry z bilansu kryzysu polityki rolnej.
Pieniądze zostaną dodane do 56,3 mln euro, które Bruksela już zatwierdziła dla Warszawy, Sofii i Bukaresztu.
Pod redakcją Sandry Municio
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Pływający Bangladesz, Polska z 13 GW PV i Niemcy z 3 milionami systemów – magazyn pv Meksyk
Donald Tusk nazywa komisję ds. rosyjskich wpływów w Polsce polowaniem na czarownice
Neinver i Nuveen refinansują nieruchomości o wartości 170 mln kredytów na rozbudowę swoich centrów w Polsce