23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bruksela ostrzega przed „problemami strukturalnymi” w Polsce i na Węgrzech

Bruksela ostrzega przed „problemami strukturalnymi” w Polsce i na Węgrzech

Polska i Węgry ponownie znajdują się w centrum uwagi, jeśli chodzi o praworządność. Według rocznego raportu Komisji Europejskiej „problemy strukturalne” pozostają nierozwiązane.

W przypadku Polski sytuacja nie uległa poprawie. Warszawa jest teraz zagrożona karą dzienną w wysokości miliona euro nałożoną przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości za brak niezawisłości sądownictwa. To już łącznie daje łącznie 300 milionów euro.

„Nadal domagamy się zapłacenia kary, ale celem nie jest kara. Celem jest pełne spełnienie żądań Europejskiego Trybunału, a jeśli tak, to będzie można przerwać procedurę” – dodał. spytał. Konferencja prasowa, na której raport przedstawił komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Ale nie mogą rozwiązać konfliktu kar. Kilka tygodni temu Komisja Europejska uznała polski plan ratunkowy za strategię wymuszenia zmian. Ale większość z nich jest nadal kosmetyczna.

Tak więc Bruksela nie wysłała jeszcze pieniędzy. „Dopóki pieniądze nie zostaną zablokowane, nie będzie zachęty dla tych rządów do zmiany. W przypadku Polski jest też kwestia polityczna. Czy Polska potrzebuje większego wsparcia z powodu tego, co zrobiono z Ukrainą? Czy ważne jest, aby utrzymać Polskę stabilne dla swojej kluczowej pozycji strategicznej w związku z wojną na Ukrainie? Z politycznego punktu widzenia są to uzasadnione pytania do rozważenia przez Komisję. Ale mają one wpływ na stosowanie rządów prawa – uważa badacz Garvan Walshe z Martens Center.

Kolejnym krajem, który niepokoi Brukselę, są Węgry.

Korupcja, pluralizm w mediach i ciągły stan wyjątkowy rządu Viktora Orbána sprawiają, że Komisja Europejska jest w pogotowiu. Budapeszt, mając świadomość, że jego plan ratunkowy na razie nie dostanie zielonego światła, zaczyna przyglądać się kryzysowi gotówkowemu. „Pokazuje również, że zamrożenie pieniędzy działa. Węgierski rząd ma problemy z uzyskaniem finansowania. Wiedzą, że potrzebują pieniędzy. Dlatego promują absurdalne przepisy krajowe” – wyjaśnia Walshe.

READ  Europejska Federacja Dziennikarzy potępia sytuację Pabla Gonzáleza w Polsce: „Żądamy jego natychmiastowego uwolnienia”

Jeśli chodzi o Hiszpanię, Komisja Europejska ponawia swój wniosek o odblokowanie i zreformowanie odnowienia składu Generalnego Komitetu Sądownictwa w celu zwiększenia jego niezależności.

Raport roczny zawiera rekomendacje dla 27 państw członkowskich dotyczące pluralizmu mediów i sposobu wyboru organów sądowych.