28 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bruksela, Berlin i Paryż ostrzegają Polskę, że członkostwo w Unii Europejskiej oznacza przestrzeganie orzeczeń Europejskiego Trybunału | Międzynarodowy

Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego odrzuca zgodność części Konwencji Europejskiej Zakwestionowano Magna Carta tego kraju i zgodność z europejskimi orzeczeniami, co wywołało chaos w prawie wszystkich stolicach UE i wzbudziło obawy o ryzyko naruszenia prawa socjalnego. Komisja Europejska oraz rządy Niemiec i Francji wyjechały w ten piątek, aby ostrzec Warszawę, że dobrowolne wejście do Unii „jest zgodne z jej zasadami i wszystkimi orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości”.

Bruksela zasygnalizowała, że ​​wkrótce zrewiduje polski werdykt Podejmie odpowiednie działania w celu zapewnienia pierwszeństwa prawa UE nad prawem krajowym. „Wykorzystamy wszystkie uprawnienia przyznane w umowach” – powiedziała przewodnicząca komisji Ursula van der Leyen w dosadnym oświadczeniu dla swojej rzeczniczki.

W kapitale społecznym istnieje poczucie, że UE przeżywa ważny moment w swojej historii. Strefa euro była na skraju zdziesiątkowania przez Grecję Albo referendum w sprawie Brexitu doprowadziło do wyjścia Anglii. Według sondaży Bruksela wciąż liczy na odwrócenie sytuacji w Polsce, kraju wyraźnie opowiadającym się za członkostwem w UE. Nie można jednak wykluczyć, że Wyrok Konstytucyjny zaostrzył niebezpieczne różnice między Komisją a Warszawą i zakończył wymykający się spod kontroli konflikt.

„Nasze umowy są bardzo jasne” – ostrzegł Van der Leyen. „Wszystkie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ograniczają uprawnienia wszystkich państw członkowskich, w tym sądów krajowych”. Koniec najwyższej gwarancji polskiej konstytucji podtrzymuje kraj U progu prawnego zerwania z UE. Rozbudza i wyostrza wszystkie zmysły Komisji, która już przygotowuje swoją odpowiedź.

„Poleciłem służbom Komisji dogłębną i sprawną analizę. Na tej podstawie zdecydujemy o kolejnych krokach ”- powiedział Van der Leyen w oświadczeniu. „Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi” – kontynuuje. „Podpisują go wszystkie państwa członkowskie UE jako członkowie UE i będziemy wykonywać wszystkie nasze uprawnienia wynikające z umów, aby to zagwarantować.

Główny rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mammer podczas konferencji prasowej w ten piątek.Wideo: EBS

Dołącz do EL PAS już teraz, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

Niemcy i Francja, dwaj najwięksi gracze wagi ciężkiej klubu, ostrzegły rząd Mateusza Morawieckiego przed niebezpieczeństwem przewagi sądownictwa nad Rubikonem poprzez ignorowanie prawa europejskiego. „W pełni popieramy Komisję we wdrażaniu prawa UE” – powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Moss. Przypomniał też polskiej administracji, że „jeśli jakiś kraj decyduje się na przystąpienie do UE, musi w pełni korzystać z uzgodnionych warunków”.

We Francji sekretarz stanu do spraw europejskich Clement Beaune opisał „poważne nieuznanie przez Polskę prymatu prawa europejskiego”. Euroseptyka, kierowana przez Marine Le Pen, odbiła się natychmiast na polskim werdykcie w kraju, który od lat latał w powietrzu, a Eric Zemmor, potencjalny kandydat na prezydenta, szybko to zauważył. „Czas, aby francuskie prawo zwyciężyło nad prawem europejskim”. Peon ostrzegł go, że „ta zmiana jest równoznaczna z wyjściem z UE i strefy euro”, która wydaje się być wysłana do Warszawy, partnera UE od 2004 roku (choć nie weszła jeszcze do unii walutowej).

Szef komisji podkreślił, że poszanowanie wartości i prawa UE „trzyma nas razem w Unii i daje nam siłę”. Van der Leyen przypomniał: „Obywatele i firmy UE prowadzące działalność gospodarczą w Polsce potrzebują prawnego potwierdzenia, że ​​przepisy UE są w pełni stosowane, w tym orzeczenia sądów w Polsce”.

Polskie orzeczenie konstytucyjne było odpowiedzią na pytanie postawione przez rząd w marcu ubiegłego roku Mateusz MorawieckiOd radykalnie konserwatywnego kreacjonistycznego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) poparł tę samą tezę, którą ostatecznie potwierdził Sąd Najwyższy: polskie prawo ma pierwszeństwo przed prawem europejskim. Premier RP zwrócił się do najwyższego organu sądowniczego swojego kraju o rozstrzygnięcie kwestii zgodności różnych norm społecznych z polskim porządkiem konstytucyjnym i obowiązkami sądów krajowych. Orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W orzeczeniu stwierdza się, że wiele artykułów unijnego traktatu jest niekonstytucyjnych, a m.in. że obecna integracja UE weszła w „nowy etap”, w którym „elementy UE działają poza granicami nadanych im uprawnień”. Za pośrednictwem Rzeczypospolitej Polskiej w traktatach”, co oznacza, że ​​w tej chwili „Konstytucja nie jest najwyższym prawem kraju”, ale przestałaby funkcjonować jako „państwo suwerenne i demokratyczne”. Mimo wszystko 10 na 12 sędziów polskiego organu uważa to za naruszenie polskiej konstytucji.

„Będziemy przestrzegać podstawowych zasad naszego unijnego systemu prawnego. Wierzy w to 450 milionów naszych Europejczyków” – powiedział. Obywatele i firmy prowadzące działalność gospodarczą w Polsce potrzebują potwierdzenia prawnego, że przepisy UE, w tym Europejskiego Trybunału są w pełni stosowane w Polsce.”

Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborne podkreślił, że polski rząd „igra z ogniem”. „Najważniejszą zasadą prawa europejskiego jest potrzeba integracji.

READ  Polska wysyła do domu sześciu pływaków z Tokio