Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego odrzuca zgodność części Konwencji Europejskiej Zakwestionowana została Magna Carta tego kraju i zgodność z europejskimi orzeczeniami, co wywołało chaos w niemal wszystkich stolicach UE i wzbudziło obawy o ryzyko naruszenia prawa socjalnego. Komisja Europejska oraz rządy Niemiec i Francji wyjechały w ten piątek, aby ostrzec Warszawę, że dobrowolne wejście do Unii „jest zgodne z jej zasadami i wszystkimi orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości”.
Bruksela zasygnalizowała, że wkrótce zrewiduje polski werdykt Podejmie odpowiednie działania w celu zapewnienia pierwszeństwa prawa UE nad prawem krajowym. „Wykorzystamy wszystkie uprawnienia przyznane w umowach” – powiedziała przewodnicząca komisji Ursula van der Leyen w dosadnym oświadczeniu odczytanym przez jej rzeczniczkę.
W kapitale społecznym istnieje poczucie, że UE przeżywa ważny moment w swojej historii. Strefa euro była na skraju zdziesiątkowania przez Grecję Albo referendum w sprawie Brexitu doprowadziło do wyjścia Anglii. Według sondaży Bruksela wciąż liczy na odwrócenie sytuacji w Polsce, kraju wyraźnie opowiadającym się za członkostwem w UE. Jednak orzeczenie konstytucyjne zaostrzyło niebezpieczne różnice zdań między Komisją a Warszawą i nie można wykluczyć, że konflikt narusza kontrolę.
„Nasze umowy są bardzo jasne” – ostrzegł Van der Leyen. „Wszystkie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ograniczają uprawnienia wszystkich państw członkowskich, w tym sądów krajowych”. Koniec najwyższej gwarancji polskiej konstytucji podtrzymuje kraj U progu prawnego zerwania z UE. Rozbudza i wyostrza wszystkie zmysły Komisji, która już przygotowuje swoją odpowiedź.
„Poleciłem służbom Komisji dogłębną i sprawną analizę. Na tej podstawie zdecydujemy o kolejnych krokach ”- powiedział Van der Leyen w oświadczeniu. „Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi” – kontynuuje. „Podpisują go wszystkie państwa członkowskie UE jako członkowie UE i będziemy wykonywać wszystkie nasze uprawnienia wynikające z umów, aby to zagwarantować.
Dołącz do EL PAÍS, aby czytać wszystkie wiadomości bez ograniczeń.
Niemcy i Francja, dwaj najwięksi gracze wagi ciężkiej klubu, ostrzegły rząd Mateusza Morawieckiego przed niebezpieczeństwem przewagi sądownictwa nad Rubikonem poprzez ignorowanie prawa europejskiego. „Komisja w pełni popiera wdrażanie prawa UE” – powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Moss. Przypomniał też polskiej administracji, że „jeśli jakiś kraj decyduje się na przystąpienie do UE, musi w pełni korzystać z uzgodnionych warunków”.
We Francji Clement Peon, sekretarz stanu do spraw europejskich, opisał „poważne nieuznanie przez Polskę prymatu prawa europejskiego”. Euroseptyka, kierowana przez Marine Le Pen, odbiła się natychmiast na polskim werdykcie w kraju, w którym od lat przeżywała skoki, a Eric Jemmor, potencjalny kandydat na prezydenta, szybko to zauważył. „Nadszedł czas, aby francuskie prawo zwyciężyło nad prawem europejskim”. Peon ostrzegł go, że „ta zmiana jest równoznaczna z wyjściem z UE i strefy euro”, która wydaje się być wysłana do Warszawy, partnera UE od 2004 roku (choć nie weszła jeszcze do unii walutowej).
Szef komisji podkreślił, że poszanowanie unijnych wartości i praw „łączy nas w Unii i dodaje nam sił”. „Obywatele i firmy UE prowadzące działalność gospodarczą w Polsce potrzebują prawnego potwierdzenia, że przepisy UE są w pełni stosowane, w tym orzeczenia sądów w Polsce” – przypomniał Van der Leyne.
Polskie orzeczenie konstytucyjne było odpowiedzią na pytanie postawione przez rząd w marcu ubiegłego roku Mateusz MorawieckiOd radykalnie konserwatywnego kreacjonistycznego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) poparł tę samą tezę, którą ostatecznie potwierdził Sąd Najwyższy: polskie prawo ma pierwszeństwo przed prawem europejskim. Premier RP zwrócił się do najwyższego organu sądowniczego swojego kraju o orzekanie o zgodności różnych regulacji społecznych z porządkiem konstytucyjnym Polski i obowiązkami sądów krajowych. Orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
W wyroku stwierdza się, że wiele artykułów unijnego traktatu jest niekonstytucyjnych, a m.in. obecna integracja UE weszła w „nowy etap”, w którym „elementy unijne funkcjonują poza granicami przyznanych im uprawnień”. Za pośrednictwem Rzeczypospolitej Polskiej w traktatach”, co oznacza, że w tej chwili „Konstytucja nie jest najwyższym prawem kraju”, ale przestałaby funkcjonować jako „państwo suwerenne i demokratyczne”. Za to wszystko 10 z 12 sędziów polskiego organu uważa to za naruszenie Konstytucji RP.
„Będziemy przestrzegać podstawowych zasad naszego unijnego systemu prawnego. Wierzy w to 450 milionów naszych Europejczyków” – powiedział. Obywatele i firmy prowadzące działalność gospodarczą w Polsce potrzebują potwierdzenia prawnego, że przepisy UE, w tym Europejskiego Trybunału są w pełni stosowane w Polsce.”
Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborne podkreślił, że polski rząd „igra z ogniem”. „Najważniejszą zasadą prawa europejskiego jest potrzeba integracji.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy