24 marca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Brazylijscy naukowcy znajdują „przerażające” plastikowe skały na odległej wyspie

(Reuters) – Geologia brazylijskiej wulkanicznej wyspy Trynidad od lat fascynuje naukowców, ale odkrycie skał wykonanych z plastikowych szczątków w tym odległym rezerwacie żółwi budzi niepokój.

Stopiony plastik zmieszany ze skałami na wyspie, położonej 1140 kilometrów od południowo-wschodniego stanu Espírito Santo, co zdaniem naukowców jest dowodem na rosnący wpływ człowieka na cykle geologiczne Ziemi.

„Jest to jednocześnie nowe i przerażające, ponieważ zanieczyszczenie dotarło do geologii” – powiedziała Fernanda Avelar Santos, geolog z Federalnego Uniwersytetu Paraná.

Santos i jego zespół przeprowadzili testy chemiczne, aby zobaczyć, jaki rodzaj plastiku znajduje się w skałach, które nazywane są „plastycznymi konglomeratami”, ponieważ składają się z mieszaniny ziaren osadowych i innych zanieczyszczeń utrzymywanych razem przez plastik.

„Ustaliliśmy, że (zanieczyszczenie) pochodzi głównie z sieci rybackich, które są bardzo powszechnymi śmieciami na plażach wyspy Trynidad” – powiedział Santos. „Sieci są ciągnięte przez prądy oceaniczne i piętrzą się na plaży. Kiedy temperatura wzrasta, ten plastik topi się i staje się częścią naturalnego materiału na plaży”.

Stopiony plastik zmieszał się ze skałami wyspy. (Źródło: Rodolfo Bohrer/Reuters)

Wyspa Trinidad jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie pod względem ochrony żółwia zielonego. Chelonia Midas, gdzie co roku tysiące okazów przybywa na tarło. Jedyną ludzką populacją na Trynidadzie są członkowie brazylijskiej marynarki wojennej, która utrzymuje bazę na wyspie i chroni gniazdujące żółwie.

„Miejsce, w którym znaleźliśmy te (plastikowe) próbki, to trwale zachowany obszar w Brazylii, w pobliżu miejsca, w którym rozmnażają się żółwie zielone” – wyjaśnia Santos.

Santos mówi, że odkrycie rodzi pytania o dziedzictwo ludzi na Ziemi.

„Dużo rozmawiamy o antropocenie i to jest ten moment” – powiedział Santos, odnosząc się do ery geologicznej określonej przez wpływ człowieka na geologię i ekosystemy planety.

„Zanieczyszczenia i śmieci w morzu oraz plastik niewłaściwie wyrzucany do oceanów stały się materiałem geologicznym… zachowanym w zapisach geologicznych Ziemi”.

READ  Dotknięte miasta, liczby i nie tylko