29 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Boris Johnson kończy swoją kadencję w niełasce

Boris Johnson kończy swoją kadencję w niełasce

BRUKSELA: Premier Boris Johnson nie uniknął przekleństwa, które nawiedza jego najemcę z Downing Street 10 od czasu referendum, które zabrało Wielką Brytanię z Unii Europejskiej.

Podobnie jak dwóch jego konserwatywnych poprzedników, nieufność w jego partii doprowadziła do jego rezygnacji. David Cameron opuścił kierownictwo Partii Konserwatywnej po niepowodzeniu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, podczas gdy jego następczyni, Theresa May, ze łzami w oczach opuściła kierownictwo brytyjskiego rządu z powodu niemożności ucieleśnienia wyjścia kraju z klubu społecznego, jak wynik kampanii sabotażu w jego rodzinie politycznej.

Teraz przyszła kolej na Johnsona, który po serii skandali nie miał innego wyjścia, jak tylko zrezygnować.

U bram oficjalnej rezydencji Johnson zwrócił się do narodu, aby ostatecznie zrezygnował z funkcji przywódcy Partii Konserwatywnej, chociaż pozostanie na stanowisku do czasu, gdy frakcja polityczna wybierze następnego premiera, być może jesienią.

„Będę pracował do czasu wyboru nowego przywódcy” – powiedział Johnson po ogłoszeniu rozpoczęcia akcji pomocowej. W przemówieniu, które trwało ponad pięć minut, oskarżył o koniec kadencji swoją partię polityczną, mimo że wykorzystał ją do zdobycia władzy. „Zasmuca mnie rezygnacja z najlepszej pracy na świecie (…) Nie dokończenie tylu pomysłów i projektów boli.”

Powiedział, że cieszy się, że Wielka Brytania przywróciła stosunki z Unią Europejską i odzyskała władzę tworzenia własnych praw. Chwalił się najszybszym w Unii Europejskiej programem szczepień przeciwko Covid-19, jako pierwszy wyszedł z blokad i przewodził zachodniej reakcji na inwazję na Ukrainę przez rosyjski rząd Władimira Putina.

Londyn obudził się w czwartek, zastanawiając się, czy były burmistrz Londynu nadal będzie sprawował urząd przed zachodem słońca. Johnson odpowiedział krytykom, twierdząc, że nie abdykuje, ale pod koniec dnia sytuacja stała się nie do zniesienia, a ponad 50 ze 120 ministrów i ministrów w jego gabinecie zrezygnowało od zeszłego wtorku, w tym niektórzy z jego najbliższych sojuszników. .

READ  Strajk Narodowy, dziś, niedziela 8, transmisja na żywo: minuta po minucie i najświeższe informacje o protestach i mobilizacji

Burza polityczna, która zakończyła kontrowersyjny projekt Johnsona, jest przede wszystkim porażką dla Partii Konserwatywnej, która w grudniu 2019 r. odniosła miażdżące zwycięstwo. Zobowiązując się do zakończenia Brexitu, Johnson dał Partii Konserwatywnej najlepszy wynik od czasu Margaret Thatcher w 1987 roku.

Ale dwa i pół roku populistycznych rządów odbiło się na partii. Z 44% preferencji wyborczych w sierpniu 2021, dziś dodaje tylko 33%, wbrew rozwojowi opozycji.

Jeśli odbędą się przedterminowe wybory, Partia Pracy będzie najważniejszą siłą polityczną z 40% głosów, wynika z ostatniego sondażu opublikowanego przez Politico.

„Epoka Borisa Johnsona kończy się hańbą, podobnie jak jego przyjaciel Donald Trump. Koniec ery transatlantyckiego populizmu? Mam nadzieję” – napisał na Twitterze weteran Parlamentu Europejskiego, liberalny wojownik Guy Verhofstadt.

Relacje między UE a Wielką Brytanią bardzo ucierpiały z powodu wyboru przez Johnsona Brexitu. Verhofstadt, silny federalista i były koordynator ds. Brexitu w Parlamencie Europejskim, napisał na Twitterze.

Prezydent Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone będą kontynuować „bliską współpracę” z Wielką Brytanią, w tym wspierać Ukrainę w obliczu rosyjskiej inwazji, kilka godzin po tym, jak Boris Johnson ogłosił swoją rezygnację z funkcji premiera.

Zapisz się tutaj Aby otrzymywać nasz newsletter bezpośrednio na e-mail o dzisiejszych wiadomościach, opiniach, planach weekendowych, Katarze 2022 i wielu innych opcjach.