26 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Blinken ogłasza pisemne odpowiedzi ze Stanów Zjednoczonych dla Rosji

(CNN) — Stany Zjednoczone dostarczyły Rosji pisemne odpowiedzi mające na celu odstraszenie Najechać Moskwa w UkrainaSekretarz stanu USA Anthony Blinken ogłosił w środę.

Odpowiedź została osobiście przekazana przez amerykańskiego ambasadora w Rosji Johna Sullivana do Departamentu Stanu tego kraju. Blinken wyjaśnił, że pisemny dokument miał na celu rozwianie obaw, które Moskwa wyraziła publicznie. Podobnie odpowiedź odnosiła się do obszarów, w których Stany Zjednoczone stwierdziły, że widzą potencjał postępu w stosunkach z Rosją: kontrola zbrojeń, przejrzystość i stabilność, powiedział urzędnik w Departamencie Stanu.

Blinken powiedział, że odpowiedź USA na Rosję „wytycza poważną ścieżkę dyplomatyczną, jeśli Rosja tak wybierze”. Dodał, że ma nadzieję na kontynuację dyskusji z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w najbliższych dniach po otrzymaniu dokumentu w Moskwie.

„Dostarczony przez nas dokument zawiera obawy Stanów Zjednoczonych, naszych sojuszników i naszych partnerów o rosyjskie działania podważające bezpieczeństwo. Zawiera również operacyjną i pryncypialną ocenę obaw zgłaszanych przez Rosję oraz nasze propozycje obszarów, w których możemy być w stanie znaleźć wspólną płaszczyznę” – powiedział Blinken.

Blinken podaje kilka szczegółów na temat dokumentu wysłanego do Rosji

Tego szuka Putin w kontaktach z Ukrainą i NATO, zdaniem eksperta 1:51

Blinken odmówił skomentowania szczegółów przekazanych Moskwie. Powiedział jednak, że odpowiedź USA była echem tego, co USA i NATO powiedziały publicznie: poprą politykę „otwartych drzwi” NATO, odrzucając żądania Moskwy, aby organizacja zobowiązała się nigdy nie akceptować Ukrainy.

„Dajemy jasno do zrozumienia, że ​​istnieją podstawowe zasady, które jesteśmy zobowiązani do przestrzegania i wspierania. Należą do nich suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy oraz prawo krajów do wyboru własnych rozwiązań i sojuszy w zakresie bezpieczeństwa” – dodał.

„Nie będzie żadnych zmian” – powiedział Blinken o poparciu Stanów Zjednoczonych i NATO dla polityki otwartych drzwi sojuszu.

READ  Matka wrzuca swoją 3-letnią córkę do klatki dla niedźwiedzi w zoo

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział we wtorek, że w przygotowaniu odpowiedzi Stany Zjednoczone ściśle konsultowały się z sojusznikami i partnerami, w tym z Ukrainą. Na briefingu MSZ zauważył: „Nie będzie niespodzianek. Nie będzie niespodzianek dla NATO. Nie będzie niespodzianek dla naszych europejskich sojuszników. Nie będzie niespodzianek dla naszych ukraińskich partnerów”.

Nalegaj na dyplomację

NATO wyśle ​​pisemną odpowiedź do Moskwy. Ukraina otrzymała również kopię propozycji USA.

Czego potrzebuje Rosja, aby rozwiązać kryzys z Ukrainą? 2:07

Minister zaznaczył, że amerykański dokument został przekazany Kongresowi i że w późniejszym czasie złoży raport liderom Izby Reprezentantów.

Blinken powiedział również, że Stany Zjednoczone nie opublikują swojego dokumentu, „ponieważ uważamy, że dyplomacja ma największe szanse na sukces, jeśli stworzymy przestrzeń do tajnych rozmów”.

„Mamy nadzieję, że Rosja będzie miała taką samą opinię i poważnie potraktuje naszą propozycję” – powiedział Blinkin. „Nie powinno być wątpliwości co do powagi naszego celu, jeśli chodzi o dyplomację” – dodał.

Rosyjskie MSZ potwierdziło, że otrzymało odpowiedź. „Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksander W. Grushko przyjął na jego prośbę ambasadora USA w Moskwie Johna Sullivana” – podało rosyjskie MSZ w oświadczeniu.