25 marca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Blinken mówi, że Rosja chce „zamrozić” Ukrainę na kolana | świat | Dr..

Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję w piątek (04.11.2022) o próbę „zamrożenia” Ukraińców przez zbombardowanie ich elektrowni w przeddzień zimy, biorąc pod uwagę niemożność powstrzymania kontrataku, który zmusił ją do ewakuacji ludności cywilnej z okupowanego miasta Chersoń . (Południe).

„Prezydent (Władimir) Putin wydaje się zadecydować, że jeśli nie może kontrolować Ukrainy siłą, spróbuje to zrobić zamrażając ją i ujarzmiając” – powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G7 w Niemczech.

W ostatnich tygodniach Rosja zbombardowała ukraińskie obiekty energetyczne, a według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w czwartek z powodu tych ataków ponad 4,5 miliona ludzi zostało pozbawionych prądu.

Grupa Siedmiu, która obejmuje najbardziej zaawansowane gospodarki świata – Stany Zjednoczone, Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Włochy, Kanadę i Japonię – zgodziła się stworzyć „mechanizm koordynacyjny”, aby pomóc Ukrainie w naprawie i obronie krytycznej energii elektrycznej i wody infrastruktura.

Czołowa dyplomata niemiecka Annalena Barbock, której kraj przewodniczy G7, powiedziała, że ​​przed zimą urządzenie będzie próbowało połączyć „pompy wodne, grzejniki, kontenerowce, przenośne toalety, łóżka, koce i namioty”. .

Już dziś połowa Ukrainy ma ogrzewanie

Premier Ukrainy Denis Szmyal potwierdził, że przygotowują się na „wszystkie scenariusze”, ale podkreślił, że „obecnie prawie połowa budynków na Ukrainie jest ogrzewana”.

Zaznaczył, że mają „wystarczające rezerwy” gazu, które zgromadziły 14,5 miliarda metrów sześciennych i do 700 generatorów od zagranicznych darczyńców, a kolejne 900 są w drodze.

Stany Zjednoczone obiecały także Kijowowi pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa o wartości 400 milionów dolarów, który obejmuje modernizację czołgów T-72 i pocisków ziemia-powietrze HAWK.

Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, który przebywał w Kijowie, powiedział, że Ukraina ma „pilną potrzebę obrony powietrznej”.

gs (afp, Reuters)