23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Biuro Prokuratora Generalnego Kolumbii oskarża byłego prezydenta Alvaro Uribe o trzy przestępstwa

Biuro Prokuratora Generalnego Kolumbii oskarża byłego prezydenta Alvaro Uribe o trzy przestępstwa

(CNN w języku hiszpańskim) — Kolumbijska prokuratura postawiła w piątek formalne zarzuty byłemu prezydentowi Álvaro Uribeowi popełnienie trzech przestępstw: oszustwa proceduralnego, przekupstwa w postępowaniu karnym i przekupstwa, według prokuratora Gilberto Ivana Villarreala podczas rozprawy aktu oskarżenia zorganizowanej w celu analizy sprawy.

Oficjalne oskarżenie przeciwko Uribe pojawiło się kilka godzin po tym, jak 44. sędzia karny w Bogocie, Sandra Liliana Heredia, odrzuciła wniosek prawnika byłego prezydenta o wydanie decyzji o odwołaniu całej operacji.

Sędzia Heredia powiedział, że od tego momentu Uribe stał się oskarżonym.

Alvaro Uribe potwierdził, że spotka się z Gustavo Pietro

Przed zaplanowaną na piątek sesją były prezydent zaprzeczył stawianym mu oskarżeniom i podkreślił, że nie pozwolono mu się bronić. „Wygląda na to, że zabezpieczenia mnie nie dotyczą” – powiedział.

Po raz pierwszy w historii Kolumbii były prezydent stanął przed tego rodzaju przesłuchaniem przed zwykłym wymiarem sprawiedliwości. Jeśli zarzuty zostaną uznane, Uribe może grozić do 12 lat więzienia.

Sprawa przeciwko Uribe rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy były prezydent oskarżył senatora Ivana Cepedę o chęć powiązania go z utworzeniem grupy paramilitarnej. Jednak w 2018 roku Sąd Najwyższy wszczął śledztwo przeciwko Uribe, aby ustalić, czy próbował on manipulować świadkami, aby wypowiadali się przeciwko Cepedie.

W oświadczeniach złożonych przed rozprawą Uribe oświadczył: „Potwierdzam, że moi przeciwnicy polityczni potrafili zostać oskarżonymi sądowymi”.

Jako oskarżony człowiek, który rządził Kolumbią w latach 2002–2010, przejdzie proces odkrywania dowodów. Kolejne rozprawy odbędą się 3, 4 i 5 czerwca, 10, 11, 12, 17, 30 i 31 lipca oraz 1 i 2 sierpnia, jak ogłoszono w piątek.

9 kwietnia Prokuratura Generalna poinformowała, że ​​zwróciła się do Sądu Najwyższego o wezwanie byłego prezydenta na rozprawę. Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbyła się 17 maja.