USA wyślą około 3000 żołnierzy do Polski i Rumunii w celu wzmocnienia sojuszników NATO w Europie Wschodniej, Waszyngton Rosja grozi inwazją na Ukrainępoinformowali w środę urzędnicy amerykańscy.
Kpiąc z Wielkiej Brytanii, premier Boris Johnson pokazał, że był „całkowicie zdezorientowany” i szydził z brytyjskich polityków za ich „głupotę i ignorancję”, a Rosja nie była w nastroju do porozumień ze swojej strony.
Moskwa zgromadziła w pobliżu granicy z Ukrainą ponad 100 tys. żołnierzy. Zaprzecza jakimkolwiek planom inwazji na sąsiada, ale mówi, że jeśli jego żądania nie zostaną spełnione, może podjąć niesprecyzowane działania wojskowe, w tym zastaw. OTAN Kijów nigdy się nie zgodził.
Według Pentagonu do Rumunii zostanie wysłany kontyngent strajkujący składający się z około 1000 żołnierzy amerykańskich z niemieckiego Wilsex, a z Fort Brock w Karolinie Północnej do Polski zostanie wysłanych około 1700 żołnierzy z 82. lotnictwa. Kolejnych 300 żołnierzy zostanie przeniesionych z Fort Brock do Niemiec.
rzecznik Pentagonu, John KirbyObiecuję Celem jest wysłanie „silnego sygnału” do prezydenta Władimira Putina „I, szczerze mówiąc, ważne dla świata, NATO Ameryki i naszych sojuszników”.
„Wiemy, że on też jest zdenerwowany z powodu NATO. Nie ukrywał tego. Dajemy jasno do zrozumienia, że jesteśmy gotowi do obrony naszych sojuszników z NATO, jeśli tak się stanie. Mamy nadzieję, że tak się nie stanie” – dodał.
Polski minister obrony Mariusz Plaszczyk powiedział w tweecie, że „wzmocnienie obecności USA w Polsce o 1700 żołnierzy jest silnym znakiem solidarności w odpowiedzi na możliwą rosyjską okupację Ukrainy”.
W ostatnich tygodniach podjęto starania o osiągnięcie ugody dyplomatycznej, ponieważ kraje zachodnie odrzuciły kluczowe żądania Rosji jako nieważne, a Moskwa nie wykazała żadnych oznak wycofywania się.
Na obelgi Rosji wobec Wielkiej Brytanii, która w ostatnich tygodniach zajęła twarde stanowisko, nakładają się coraz bardziej konfrontacyjne standardy Kremla.
Zapytany o plany rozmowy telefonicznej między Putinem a Johnsonem, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Rozmawianie z każdym ma sens. Rosja i prezydent Putin są otwarci na komunikację ze wszystkimi. Jest gotów dać nawet najbardziej zdezorientowanym Pełne wyjaśnienia.”
Johnson odwołuje rozmowę z Putinem w poniedziałek, aby odpowiedzieć na pytania w parlamencie Uwięzienie z powodu Govt-19Odwiedził we wtorek Kijów, gdzie oskarżył Rosję o trzymanie pistoletu przy głowie Ukrainy.
Rosyjskie MSZ kpiło z minister spraw zagranicznych Johnsona Liz Tras, mówiąc, że Londyn wysyła towary swoim „bałtyckim sojusznikom przez Morze Czarne”, a Europa znajduje się po dwóch przeciwnych stronach świata.
„Pani Truss, nie ma pani żadnej wiedzy o swojej historii w porównaniu z wiedzą z zakresu geografii” – napisała na swoim blogu rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. „Jeśli ktokolwiek ma być uratowany od czegokolwiek, to jest to świat głupoty i ignorancji brytyjskich polityków”.
Niedźwiedź kontra lis
Kreml nie ograniczył swojego blasku tylko do Wielkiej Brytanii. Rzecznik Białego Domu powiedział: Jen SakiPorównując Moskwę do lisa wyjącego ze szczytu kurnika, Pieskow powiedział: „W rzeczywistości zawsze tradycyjnie porównuje się Rosję z niedźwiedziem. Ale niedźwiedź nie może wejść do kurnika. Jest zbyt duży i ciężki”.
Do wymiany oświadczeń doszło dzień po tym, jak Putin po raz pierwszy w tym roku wypowiedział się publicznie o kryzysie na Ukrainie. W swoich komentarzach nakreślił światopogląd, że Ukraina jest zmuszona do obrony przed agresją USA, próbując wciągnąć Rosję w wojnę, podkreślając możliwość przystąpienia do NATO.
„Już jest jasne… podstawowe obawy Rosji zostały zignorowane” – powiedział we wtorek Putin. Opisując scenę, w której Ukraina przystępuje do NATO, by zaatakować siły rosyjskie, zapytał: „Czy powinniśmy iść na wojnę z obozem NATO? Czy ktoś o tym pomyślał? Oczywiście nie”.
Waszyngton i jego sojusznicy odrzucili dwa kluczowe żądania Rosji: wykluczenie Ukrainy z NATO oraz anulowanie rozmieszczania wojsk w sojuszniczych krajach europejskich po zimnej wojnie.
Hiszpańska gazeta El País twierdzi, że Waszyngton negocjował z Moskwą porozumienie między obiema stronami w sprawie powstrzymania ataków rakietowych lub wojsk na Ukrainę.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy