18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Białoruski sprinter nie posłuchał rozkazu i dotarł do Polski

  • Simanoskaya leci do Warszawy po opuszczeniu Tokyo Games
  • Polska dała schronienie jej i jej mężowi
  • Ta sprawa zwraca uwagę na rejestr praw Białorusi
  • System olimpijski otwiera śledztwo

Warszawa/Tokio, 4 sierpnia – Białoruska sprinterka Kristina Simanuskaya w środę schroniła się w Polsce, wracając do swojej dyktatorskiej ojczyzny z igrzysk w Tokio.

Sprawa 24-letniego sportowca może jeszcze bardziej odizolować prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę, który od zeszłorocznego tłumienia rywali jest objęty sankcjami Zachodu.

Simanuskaya była oburzona w niedzielę, że trenerzy, rozzłoszczeni jego krytyką, kazali mu spakować się i udać na lotnisko. Odmówiła wejścia na pokład samolotu do domu i poprosiła japońską policję o ochronę.

Polska od dawna krytykowała Łukaszenkę i udzielała azylu wielu działaczom na Białorusi oraz przyznawała jej i jej mężowi wizy humanitarne.

„Potrzebuje odpoczynku. Jest zmęczona, ale szczęśliwa, że ​​jest w Polsce. Zostanie w Polsce w bezpiecznym miejscu” – powiedział Reuterowi wiceminister spraw zagranicznych Marcin Bridax.

Niektórzy Białorusini czekali na warszawskim lotnisku na oznaki oporu: goździki i flagi w kolorze czerwonym i białym.

„Jesteśmy tutaj, aby wspierać naszego towarzysza, który powiedział prawdę o tym, co dzieje się w białoruskim sporcie” – powiedział Eugene Dutkin, 31-letni student. .

Mieszkający w Warszawie białoruski polityk opozycyjny Pavel Latushko zamieścił na Twitterze zdjęcie z Simanuską. „Mamy nadzieję, że ból reżimu wkrótce się skończy, a Christina może wrócić, aby zdobywać nowe szczyty sportowe na Nowej Białorusi!” powiedział.

Krytykując zaniedbania trenerów swojej drużyny, Sprinter spędził dwie noce w polskiej ambasadzie w Japonii, po czym odleciał do Polski przez austriacką stolicę Wiedeń.

Grała w okulary przeciwsłoneczne z napisem „biegnę czysto”.

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski (NOC) powiedział, że trenerzy wykluczyli Simanuską ze sportu za radą lekarzy na temat jego stanu emocjonalnego i psychicznego. Nie skomentował dalej w środę, podobnie jak rząd.

„Podekscytowany i zdenerwowany”

Po represjach, w wyniku których na Białorusi doszło do dziesiątek tysięcy aresztowań, sprawa rozegrała się w warunkach rosnącej troski o bezpieczeństwo krytyków Łukaszenki, także w krajach ościennych.

Mieszkający na Ukrainie aktywista białoruski Witalij Szyszow został znaleziony wisząc w parku niedaleko jego domu w Kijowie wczesnym rankiem we wtorek. Ukraińska policja wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa i nakazała prezydentowi Wołodymyrowi Żeleńskiemu dokonanie przeglądu bezpieczeństwa białoruskich deportowanych.

Gra odgrywa ważną rolę w białoruskiej polityce pod rządami Łukaszenki, znanego jako hokeista i narciarz biegowy rywalizujący w wyścigach telewizyjnych, w których jego przeciwnicy padali przed przekroczeniem linii mety. Łukaszenka osobiście przewodniczył Białoruskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, aw tym roku jego zastępcą został jego syn. Jego strona internetowa cytuje go jako „naszą ideologię sportu”.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wszczął śledztwo w sprawie Simanuskiej i powiedział, że zapyta dwóch rzekomo zaangażowanych białoruskich urzędników.

Stany Zjednoczone oskarżyły rząd Łukaszenki o „ponadnarodowe represje”.

Policja tłumiła nieporozumienia na Białorusi po fali walk, które były oszukańcze, by utrzymać Lugashengo u władzy w zeszłym roku.

Władze klasyfikują demonstrantów antyrządowych jako przestępców lub brutalnych rewolucjonistów wspieranych przez narody zachodnie.

Po przybyciu sprinterki do Wiednia austriacki wiceminister środowiska Magnus Brunner powiedział, że jest bezpieczna i zdrowa, dodając, że „jest naturalnie zmartwiona, podekscytowana i zaniepokojona tym, co będzie dalej”.

Raport Taco, Alicii Pitak, Justiny Pavlok i Alana Charlischa, Alexandry Schwarz-Korlich w Warszawie oraz Gabriela Detralt-Farber i Anthony Slotkovsky w Marii Vasilieva w Moskwie; Dodatkowe raporty Carlosa Krohmana, Berniana Gemariela, Akiry Domoshike, Angie Theo, Bak Yu, Douglasa Baswina; Napisane przez Williama Mallarda i Petera Grafa; Montaż przez Leila de Gretcher, William McLean, Andrew Cowthorn

READ  ETPC potępia Polskę za uniemożliwianie kobiecie aborcji

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.