19 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Białoruska sprinterka Kristina Simanuskaya przyjeżdża do Polski wbrew nakazowi powrotu

Białoruska sprinterka Kristina Simanuskaya odmówiła powrotu do swojej dyktatorskiej ojczyzny z igrzysk olimpijskich w Tokio w historii przypominającej braki sportowe z czasów zimnej wojny i schroniła się w Polsce.

Sprawa 24-letniego sportowca może jeszcze bardziej odizolować prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę, który od zeszłego roku jest objęty sankcjami Zachodu.

Simanuskaya wywołała w niedzielę oburzenie, że trenerzy, rozgniewani jej krytyką, kazali jej spakować się i udać na lotnisko. Odmówiła wejścia na pokład samolotu do domu i poprosiła japońską policję o ochronę.

Polska, która od dawna krytykowała Łukaszenkę, udzieliła azylu wielu działaczom na Białorusi, przyznając jej i jej mężowi wizy humanitarne.

„Potrzebuje odpoczynku. Jest zmęczona, ale szczęśliwa, że ​​jest w Polsce. Zostanie w Polsce w bezpiecznym miejscu” – powiedział Reuterowi wiceminister spraw zagranicznych Marcin Bridax.

Kilku Białorusinów czekało na warszawskim lotnisku, niosąc znaki oporu: goździki i flagi czerwono-białe.

„Jesteśmy tutaj, aby wspierać naszego towarzysza, który powiedział prawdę o tym, co dzieje się w białoruskim sporcie” – powiedział Eugene Dutkin, 31-letni student. .

Mieszkający w Warszawie białoruski polityk opozycyjny Paweł Łatuszka zamieścił na Twitterze zdjęcie z Simanuską.

Ładowanie

Sprinter, który skrytykował zaniedbania trenerów swojej drużyny, Spędził dwie noce w ambasadzie RP w Japonii Przed odlotem do Polski przez austriacką stolicę Wiedeń.

READ  Polska podnieca Meksyk; Banos kontynuuje jednak

Grała w okulary przeciwsłoneczne z napisem „biegnę czysto”.

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski (NOC) poinformował, że trenerzy wycofali się ze sportu za radą lekarzy o stanie emocjonalnym i psychicznym Simanowskiej.

Nie ma żadnej opinii ani rządu.

„Nasza ideologia sportu”

Po represjach, które doprowadziły do ​​dziesiątek tysięcy aresztowań na Białorusi, sprawa rozegrała się w warunkach rosnącej troski o bezpieczeństwo krytyków Łukaszenki, także w krajach sąsiednich.

Witalij Szyszow, białoruski działacz mieszkający na Ukrainie Znaleziono go wiszącego w parku niedaleko jego domu w Kijowie we wtorek rano czasu lokalnego.

Aleksander Łukaszenko siedzi przy stole z mikrofonami.  Za nim flaga Białorusi.
Stany Zjednoczone oskarżyły rząd Łukaszenki o „ponadnarodowe represje”.(

AB: Siergiej Szeleka / Belta

)

Ukraińska policja wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa i nakazała prezydentowi Wołodymyrowi Żeleńskiemu dokonanie przeglądu bezpieczeństwa białoruskich deportowanych.

W białoruskiej polityce sport ten rywalizuje z hokeistą i narciarzem biegowym.

Łukaszenko osobiście przewodniczył Białoruskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, dopóki w tym roku nie został zastąpiony przez swojego syna. Jego strona internetowa cytuje go jako „naszą ideologię sportu”.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski Sprawa Simanuskaya rozpoczęła śledztwo I zostanie poproszony o dwóch rzekomo zaangażowanych białoruskich urzędników.

Stany Zjednoczone oskarżyły rząd Łukaszenki o „ponadnarodowe represje”.

Policja rozprawia się z protestami na Białorusi Partie opozycyjne oświadczyły, że nie będą startować w wyborach uzupełniających Aby utrzymać pana Łukaszenkę u władzy.

Władze klasyfikują demonstrantów antyrządowych jako przestępców lub brutalnych rewolucjonistów wspieranych przez kraje zachodnie.

Po przybyciu sprintera do Wiednia wiceminister środowiska Austrii Magnus Brunner powiedział, że jest bezpieczny i zdrowy.

Reuters