2 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Białoruś oskarża Polskę o eskalację napięć na granicy

Rzeczniczka polskiej Straży Granicznej Anna Michelska i rzecznik policji Marius Sierka poinformowali na konferencji prasowej w Warszawie 28 października, że ​​pół tysiąca osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę Białorusi. EFE / EPA / Albert Javada Polska Out

MOSKWA, 4 listopada (EFE) – Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło dziś planowane przez Polskę próby usprawiedliwienia budowy muru między dwoma krajami i poszukiwania dodatkowych środków finansowych z Zachodu na zwiększenie napięć na granicy.
„Istnieją poważne obawy co do formalnych prób Warszawy wywołania nieuzasadnionych napięć na granicy” – powiedział MSZ w oświadczeniu, opisując polskie zarzuty o białoruską infiltrację wojskową 2 maja jako „nieuzasadnione”. W listopadzie.
Według białoruskiego MSZ działania te to nic innego jak „ogólna prowokacja i formalna próba egzorcyzmowania Białorusi”.
Białoruś oskarżyła Polskę o próby odwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej od „rażących naruszeń” praw człowieka migrantów i uchodźców oraz „usprawiedliwiania nieskutecznych działań mających na celu ogrodzenie i zmilitaryzowanie granicy przed polską opinią publiczną”.
Wiceminister obrony Marcin Osiba w środę poparł budowę urządzenia obronnego i inwigilacyjnego na granicy białoruskiej, które będzie kosztować ponad 350 mln euro w odpowiedzi na rosnącą liczbę migrantów z sąsiednich krajów.
Projekt, który zostanie wdrożony na mocy przepisów wchodzących w życie w środę, zostanie zatwierdzony przez prezydenta Andrzeja Dudę we wtorek, podnosząc kosztem nadzoru 330 mln euro i trzymetrowy mur. Elektronika komputerowa o wartości ponad 20 milionów.
Ociepa uzasadnił budowę muru i zapewnił, że „można zagrozić bezpieczeństwu i nastrojom humanitarnym” oraz, że „każdy przekraczający granicę (w tym Białoruś) będzie traktowany zgodnie z odpowiednią procedurą”.
Kilka tygodni temu polska administracja zatwierdziła nadzwyczajną reformę prawa imigracyjnego, nawet nie biorąc pod uwagę ich wniosków azylowych, aby umożliwić natychmiastowe wydalenie nielegalnych imigrantów.
Według polskich straży granicznych od początku tego roku wykryto około 29 000 prób nielegalnego wjazdu do Polski z Białorusi, z czego ponad 15 000 miało miejsce w październiku.
Obecnie polski rząd stacjonuje na tym obszarze ponad 10 000 żołnierzy, w tym 6 000 wojskowych.
Ponadto oskarżył reżim Aleksandra Łukaszenki o dopuszczanie do „prowokacji” ze strony Białorusinów, w tym w wojskowych mundurach, rzucanie kamieniami, puste strzały i groźby.
Warszawa została oskarżona o eksmisję nielegalnych imigrantów z najgorszego kryzysu migracyjnego.
W reportażu polskiego kanału TVN24, który wyemitowano we wtorek, członkowie polskiej Straży Granicznej przechwycili grupę migrantów z Kurdystanu i zmusili ich do powrotu na Białoruś, w tym kilkoro dzieci. EFE
fss / miasto

READ  Białoruski sportowiec Łukaszenka, obecnie uchodźca w Polsce