Sokółka. Polska ogłosiła wczoraj, że odepchnęła setki migrantów próbujących przedostać się na jej terytorium z Białorusi i oskarżyła kraj o „terroryzm państwowy” za organizowanie kryzysu u bram Europy.
Rosną obawy dotyczące sytuacji humanitarnej tych prawie 2000 migrantów, a ONZ potępiła „sytuację nie do zniesienia”.
„To, co widzimy tutaj, jest wyrazem terroryzmu państwowego” – powiedział wczoraj na konferencji prasowej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem premier Polski Mateusz Morawiecki.
Imigranci uciekają przed konfliktami i tragediami na Bliskim Wschodzie iw Afryce. Większość z nich to Kurdowie z północnego Iraku. Według Stowarzyszenia Uchodźców Kurdystanu w ciągu ostatnich trzech miesięcy na Białoruś na wizach turystycznych przybyło 1600 osób z irackiego Kurdystanu.
Są też Syryjczycy, którzy chcą opuścić kraj zniszczony ponad 10-letnią wojną.
Na wschodniej granicy Unii Europejskiej (UE) migranci skupiają się na obszarach leśnych, które są w stanie wytrzymać mrozy. Przed nimi, po drugiej stronie drutu kolczastego, na terenie Polski, drogę blokuje im ważne urządzenie wojskowe.
Europejczycy oskarżają białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, sojusznika Rosji, o przyciąganie do swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu, a następnie wysyłanie ich na granicę z Polską. Wybory prezydenckie 2020.
Wczoraj Charles Michel ogłosił w Warszawie, że pojawiły się „nowe sankcje na stole”, a przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen powiedziała, że oczekuje „przedłużenia sankcji” na początku przyszłego tygodnia.
Kolejną ważną kwestią w tym kryzysie jest współpraca Polski z Unią Europejską, których relacje są napięte. Bruksela ostatnio wyraziła zaniepokojenie stanem prawa i porządku w tym kraju członkowskim.
Rada Bezpieczeństwa
Estonia, Francja i Irlandia zwołały nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z kryzysem migracyjnym, które ma się odbyć dziś po południu.
Te same środowiska wskazywały, że spotkanie odbędzie się za zamkniętymi drzwiami.
„Te okoliczności nie powinny być wykorzystywane z powodów politycznych i nie powinny powodować napięć między państwami” – powiedział rzecznik ONZ Stephen Dujarric na codziennej konferencji prasowej w środę.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy