28 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Berlin chwali Polskę i odnawia trójkąt weimarski, aby ponownie pokonać Warszawę dla UE

Nikogo nie dziwi, że pierwsza wizyta Olafa Scholesa w Paryżu miała miejsce po wyborze na prezydenta Niemiec. Sojusz francusko-niemiecki jest ważny dla Berlina, dlatego Francja jest jednym z dwóch krajów wymienionych w traktacie rządowym socjaldemokratów (SPD), Zielonych i Liberałów (FDP). Kolejnym wymienionym krajem jest Polska.

Tak więc po wizycie w Paryżu i Brukseli minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Barbach udała się do Warszawy. Scholz zrobił to również w tę niedzielę. Przesłanie nowego rządu jest jasne: Polska jest w centrum sojuszu europejskiego. Ponadto w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził Budapeszt, gdzie spotkał się z przywódcami delegacji Wicekrólestwa, w tym z premierem Polski Mathewsem Morawickim, który spotyka się z francuskim przywódcą zaledwie kilka godzin po spotkaniu z nowym prezydentem Niemiec.

Berlin Istnieje wyraźny zamiar aktualizacji „Trójkąta Weimarskiego”Współpraca między trzema krajami trwa od 1991 r., ale w ostatnich latach słabnie. Od lutego 2011 r. nie odbył się żaden szczyt przywódców trzech państw w tym formacie z okazji 20-lecia forum. W tym roku, po zakończeniu trzech dekad współpracy, nie odbyło się spotkanie przywódców państwowych i rządowych: ograniczają się one do spotkania ministrów spraw zagranicznych.

Kanclerz Niemiec podaje pięść polskiemu premierowi, próbując uścisnąć mu dłoń. (Reuters)

Są dobre powody do ochłodzenia relacji. W 2015 roku do władzy doszła partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), radykalnie konserwatywna organizacja, która przekształciła bazę Obywatelską w Chrześcijańskich Demokratów, a polski rząd rozpoczął fazę. Sądownictwo zaatakowało niezależność Wraz z reformą wprowadzoną przez Komisję Europejską Ustawa przeciwko § 7 polskich umów, Procedura regulacyjna prowadząca do zawieszenia prawa głosu w Radzie danego kraju. Ponieważ jednak Węgry również znajdują się w aktach, państwa członkowskie wykazały niewielkie zainteresowanie badaniem tej ścieżki i potrzebny jest konsensus, aby zakończyć ten proces, aby oba państwa mogły się nawzajem zatuszować.

Polska Jest jedną z kluczowych potęg Unii Europejskiej i ma zdolność kierowania obozem wschodnim. Ma fundamentalną wartość dla Niemiec i Francji. Wszystkie państwa członkowskie zgadzają się, że priorytetem jest przywrócenie Warszawy pod panowanie klubu, aby mogła aktywnie uczestniczyć. Będąc czarną owcą grupy, próbując zdestabilizować sądownictwo za pomocą Konstytucji z wiernymi umieszczonymi tam nielegalnie według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Zakwestionować prymat prawa unijnegoOznacza to, że Polska, podobnie jak inne kraje, nie uczestniczy w wielu procesach i dyskusjach. Zawsze jest w tle, starając się uporać ze skutkami swojego pulsu z Brukselą.

READ  MSF opuszcza granicę między Polską a Białorusią bez dostępu do imigrantów

Dwa różne przekonania

W przypadku Węgier Mamy nadzieję, że wybory powszechne w 2022 r. odbędą sięPartie opozycyjne mogą zjednoczyć się i odsunąć Wiktora Orbana od władzy i odnieść zwycięstwo, które zmieni dyktatorski kurs kraju w ciągu ostatniej dekady. Macron nie krył tej nadziei: po przyjeździe do Budapesztu udał się złożyć kwiaty przy grobie zmarłej w 2019 roku węgierskiej filozof Agnes Heller, w tym m.in. prezydenta Francji, podkreślając swój sprzeciw wobec premiera. Następnie udał się do Orbána, aby spotkać się z okręgiem wyborczym opozycji przed spotkaniem z węgierskim przywódcą.

Ale z Polską, ze stabilną bazą wyborczą, która przetrwa co najmniej do 2023 roku, Paryż i Berlin chcą przekierować kierownictwo na potencjalne stanowiska, umożliwia pokojowe współistnienie w Unii. Źródła dyplomatyczne wskazują na zmianę nastawienia w Warszawie od początku kryzysu granicznego z Białorusią, której reżim deportował tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu, sprowadzając ich bezpośrednio z regionu do Mińska i zmuszając do nielegalnego przekraczania polskiej granicy. . Dowody sugerują, że od Polski rząd jest bardzo aktywny i wyszedł z „samoabsorpcji” W którym był do niedawna. Przyznają jednak, że nie był to przełom w zakresie praworządności ani w innych dziedzinach, o czym świadczy fakt, że nie zwrócili się o pomoc do Frontexu.

Mateusz Morawiecki, premier Polonnaruwy. (EFE)

Komisja Europejska ma nadzieję, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) wyjaśni to Praworządność pozwala na cięcie funduszy Dwa kraje, które w dużej mierze polegają na tych samych funduszach, aby wdrożyć go przeciwko krajom, które naruszają niezawisłość sądownictwa, na przykład Polska i Węgry. To jednak nie koniec. Celem jest, aby Warszawa cofnęła się i zaczęła usuwać reformę sądownictwa, zanim komisja osiągnie ten etap. Żaden kapitał nie chce dotrzeć do rzeki krwi.

READ  La Jornada – Prezydent RP zawetuje nacjonalistyczną ustawę medialną

„Myślałem w Brukseli, Macron wyraził na swojej konferencji prasowej, że być może nawet w Berlinie sekcja 7 niczego nie osiąga, naruszenia nie wystarczą i to UE musi przywrócić polski rząd do akceptowalnych podstaw”Wyjaśnia Eric Morris, szef biura Fundacji Schumanna w Brukseli. – Można to zrobić tylko poprzez dialog, zwłaszcza jeśli polski rząd będzie tu do 2023 roku, kiedy nie będzie nieprzewidzianego zdarzenia. UE nie kupi luksusu bez dialogu i współpracy z piątym najważniejszym członkiem – powiedział ekspert.

Niemcy Polska odgrywa kluczową rolę w tej próbie „przekierowania” W kierunku realizacji podstawowych zasad UE, w kierunku tego „dopuszczalnego obszaru”. Może to nie być optymalne, ale w większości stolic, w Brukseli, już teraz istnieje pewna pilna potrzeba zamknięcia niektórych węzłów, zwłaszcza w przypadku podziału Wschód-Zachód. Ale nowy rząd niemiecki łączy to podejście z bardziej sztywnym podejściem polskiej administracji do praworządności. Koalicja Socjaldemokratów, Zielonych i Liberałów uczyniła tę kwestię jednym z centralnych punktów swojej polityki europejskiej i każdy w Brukseli ma nadzieję, że będzie miał znacznie silniejszą rękę niż Angela Merkel, poprzedniczka Schlesa. Podejmij działania w tej sprawie, aby postawa nowego kierownictwa Berlina wobec Polski miała „ostatnią deskę ratunku” zanim Komisja Europejska podejmie działania w tej sprawie.