Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla Meksyku w 2024 r. z 2,6% w szacunkach w styczniu ubiegłego roku do 2,3% w kwietniowej aktualizacji; Na rok 2025 prognoza pozostaje niezmienna na poziomie 2,1%, a na rok 2026 szacuje się ją na 2%.
Podczas wideokonferencji prasowej mającej na celu skomentowanie najnowszego raportu „Konkurencja: brakujący składnik wzrostu?” William Maloney, główny ekonomista Banku Światowego ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów, ostrzegł przed spadkiem napływu inwestycji do Meksyku ze względu na relokacja firm bliżej rynku amerykańskiego, co jest zjawiskiem określanym mianem „near transfer”, które wynika m.in. z niedoborów wody i energii.
„Meksyk to bardzo ciekawy kraj, bo w teorii jest to kraj, który uważamy za głównego aktora, który może być tą relokacją firm lub offshoringiem. Początkowo była informacja, ale jeśli zobaczymy liczby inwestycji zagranicznych i zapowiedzi fabryk zaczynających od zera. Nie widzieliśmy świetnych początków, nie widzieliśmy wzrostu produkcji, inwestycji w Meksyku i to jest niespodzianka. Powiedział.
„Na północy (kraju) brakuje energii, brakuje wody i może brakować wskazówek dla zagranicznych inwestorów, jak poruszać się po systemie meksykańskim” – ostrzegł główny ekonomista Banku Światowego ds. łaciny i łaciny Ameryka. Karaiby Świat.
Jako przykład podał, że w Kostaryce poczyniono inwestycje zarówno w wyroby medyczne, jak i w produkcję chipów, „co jest dokładnie tym, czego oczekujemy i ma to wpływ na wzrost gospodarczy. Pytanie zatem brzmi: co Meksyk musi zrobić, aby zapewnić zdarza się?”
W tym sensie podkreślił, że wiele gałęzi przemysłu z Chin trafia do innych części Azji, ale dla Meksyku ważną kwestią jest uczynienie kraju atrakcyjnym jako miejsce docelowe i inwestycja.
Prognozy dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów
W przypadku Ameryki Łacińskiej i Karaibów Bank Światowy spodziewa się wzrostu regionalnego PKB o 1,6% w 2024 r. oraz wzrostu PKB o 2,7% i 2,6% odpowiednio w latach 2025 i 2026.
Organ międzynarodowy ostrzegł, że wskaźniki te są najniższe w porównaniu ze wszystkimi innymi regionami świata i niewystarczające, aby zwiększyć dobrobyt. Czynniki stojące za tymi liczbami obejmują niski poziom krajowych inwestycji i konsumpcji, wysokie stopy procentowe i wysoki deficyt budżetowy, niskie ceny towarów oraz niepewność co do perspektyw ważnych partnerów, takich jak Stany Zjednoczone, Chiny, Europa i inne kraje G7. (G7).
„W miarę ustępowania skutków pandemii stopy wzrostu w regionie wracają do poziomu z pierwszej dekady XXI w. Pokazuje to, że region nie uporał się z utrzymującymi się problemami, które hamują jego potencjał, w tym niskim poziomem edukacji, słabą infrastrukturą i wysokimi kosztami inwestycji , o czym William powiedział Maloney: „To także podsyca niepokoje społeczne”.
Podkreślił, że niekorzystny scenariusz globalny, charakteryzujący się napięciami geopolitycznymi, zakłóceniami w transporcie przez Kanał Sueski i zjawiskiem El Niño, może prowadzić do dalszych szkód dla perspektyw regionalnych.
Bank Światowy wskazał, że wiele rodzin w regionie znajduje się pod presją, bo transfery socjalne maleją, a płace nie wróciły jeszcze do poziomu sprzed pandemii i stwierdził, że niski poziom wzrostu, w sposób zrównoważony, tego nie oznacza. Tylko statystyka gospodarcza, ale przeszkoda w rozwoju.
„Przekłada się to na ograniczenie usług publicznych, mniej możliwości zatrudnienia, niższe płace oraz wzrost ubóstwa i nierówności. Kiedy gospodarki popadają w stagnację, potencjał ich obywateli staje się ograniczony. Musimy działać zdecydowanie, aby pomóc Ameryce Łacińskiej i Karaibom przerwać ten cykl” – dodała. stwierdziła organizacja: „Ten złośliwy”.
Śledź informacje o biznesie i sprawach bieżących w Forbes Meksyk
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom