8 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Badanie wykazało, że białko to może pomóc w zdrowym starzeniu się

Badanie wykazało, że białko to może pomóc w zdrowym starzeniu się

Wiadomo, że podstawą zdrowej diety jest różnorodność żywności wysokiej jakości. Klasyczny rozkład faktycznie sugeruje, że połowę talerza powinny stanowić warzywa, jedną czwartą białka i jedną czwartą węglowodany.

Nowe badanie opublikowane w Amerykański dziennik żywienia klinicznego (Amerykański dziennik żywienia klinicznego) dodaje dodatkowe informacje dotyczące rodzaju białka, które zapewnia najwięcej korzyści. W tym sensie badanie sugeruje, że diety bogate w białka roślinne mogą pomóc kobietom zachować zdrowie w miarę starzenia się.

Według badania

Kobiety jedzące więcej białka roślinnego są mniej podatne na choroby przewlekłe

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Tufts University w Bostonie wykazało, że kobiety, które jadły więcej białka roślinnego, zapadały na mniej chorób przewlekłych i były ogólnie zdrowsze w późniejszym życiu.

badania

Analizując dane zgłoszone przez ponad 48 000 kobiet, naukowcy zaobserwowali znacznie mniejszą częstość występowania chorób serca, nowotworów i cukrzycy oraz gorsze zdrowie poznawcze i psychiczne u tych, które włączały do ​​swojej diety więcej białka pochodzącego ze źródeł takich jak owoce i warzywa. chleb, rośliny strączkowe i makaron w porównaniu z tymi, którzy jedli mniejsze ilości.

Źródła białka roślinnego

Obrazy Getty’ego

„Spożycie białka w wieku średnim było powiązane z promowaniem dobrego zdrowia w wieku dorosłym” – mówi Andrés Ardisson Curat, naukowiec z Centrum Badań nad Żywieniem Człowieka USDA Jean Mayer Human Nutrition Research Center on Aging i główny autor badania.

„Odkryliśmy również, że źródło białka ma znaczenie. Pozyskiwanie większości białka ze źródeł roślinnych w średnim wieku plus niewielka ilość białka zwierzęcego wydaje się sprzyjać dobremu zdrowiu i przetrwaniu w starszym wieku.”


Przeczytaj także

media serwisowe

Mleko i ser

Ustalenia pochodzą z wpływowego badania Nurses' Health Study przeprowadzonego na Harvardzie, które objęło pracowników służby zdrowia w latach 1984–2016. Kobiety były głównie w wieku od 38 do 59 lat i uznawano je wówczas za osoby cieszące się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym. .

READ  General Hospital of Mexico szkoli 1500 studentów medycyny w Grupo Milenio

Ardisson Korat i jego zespół, w tym główny autor Qi Sun z Harvard’s T.H. Chan School of Public Health, przeanalizowali tysiące ankiet zbieranych co cztery lata na temat częstotliwości spożywania określonych pokarmów przez ludzi, aby określić zawartość białek w diecie i ich wpływ na zdrowe starzenie się.

Białka roślinne

Białka roślinne

iStock

Białko zwierzęce kontra białko roślinne

Kobiety, które spożywały więcej białka roślinnego – należy pamiętać, że w 1984 r. było to definiowane jako białko pochodzące z pieczywa, warzyw, owoców, pizzy, płatków śniadaniowych, wypieków, puree ziemniaczanego, orzechów, roślin strączkowych, masła orzechowego i makaronu – były o 46 lat starsze . % z nich ma większe szanse cieszyć się dobrym zdrowiem w późniejszych latach.

Jednak u osób, które jadły więcej białka zwierzęcego, takiego jak wołowina, kurczak, mleko, ryby, skorupiaki i ser, ryzyko zachowania zdrowia w miarę starzenia się było o 6% mniejsze.


Przeczytaj także

Laurę Conde

Alergia na orzeszki ziemne

„Ci, którzy jedli większe ilości białka zwierzęcego, zapadali na więcej chorób przewlekłych” – stwierdziła Ardisson Korat.

Białko zwierzęce było „skromnie” powiązane z mniejszą liczbą ograniczeń fizycznych w starszym wieku, ale białko roślinne miało silniejszy i bardziej spójny związek we wszystkich obserwowanych modelach i było silniej powiązane z dobrym zdrowiem psychicznym w późniejszym życiu.

Cholesterol i białka

W szczególności w przypadku chorób serca, wyższemu spożyciu białek roślinnych towarzyszył niższy poziom cholesterolu LDL i ciśnienia krwi oraz lepsza wrażliwość na insulinę.

Nabiał

Nabiał

Obrazy Getty’ego

Samo białko mleka (głównie mleko, ser, pizza, jogurt i lody) nie było istotnie powiązane z poprawą stanu zdrowia w wieku dorosłym.

Zespół zdał sobie sprawę, że korzyści płynące ze stosowania białek roślinnych można czerpać ze składników żywności roślinnej, a nie z białek. Faktem jest, że w porównaniu do żywności pochodzenia zwierzęcego rośliny zawierają większy procent błonnika pokarmowego, mikroelementów i korzystnych związków zwanych polifenolami występującymi w roślinach.

READ  Zgodnie z tym, co widzisz w teście osobowości, poznasz nieznane aspekty swojej osobowości | Test psychologiczny | wirusowe | nda nnrt | Meksyk

Białko zwierzęce: dlaczego jest ważne

Ardisson-Korat stwierdziła również, że potrzebne są dane z innych grup, ponieważ w badaniu Nurses' Health Study ankietowano głównie białe kobiety pracujące w służbie zdrowia.


Przeczytaj także

Laurę Conde

Właściwe odżywianie jest kluczem do regulacji poziomu cholesterolu

„Dane z badania są zazwyczaj bardzo jednorodne pod względem struktury demograficznej i społeczno-ekonomicznej, dlatego korzystne byłoby kontynuowanie badania w bardziej zróżnicowanych grupach. Jest to dziedzina, która wciąż ewoluuje „, powiedział.

Jednak dotychczasowe ustalenia zespołu potwierdzają zalecenie, aby kobiety spożywały większość białka w postaci owoców, warzyw, orzechów i nasion, chociaż powinny zawierać także trochę ryb i innych białek zwierzęcych ze względu na zawartość żelaza i witaminy B12.

Sardynka to niebieska ryba

Sardynka to niebieska ryba

Getty Images/iStockPhoto

Badacz doszedł do wniosku, że „spożycie białka w diecie, zwłaszcza roślinnego, w średnim wieku odgrywa ważną rolę w promowaniu zdrowego starzenia się i utrzymaniu pozytywnego stanu zdrowia w podeszłym wieku”.

W jakich produktach spożywczych znajdziesz białko roślinne?

Produkty spożywcze, które go zawierają to m.in.:

  • Rośliny strączkowe: soczewica, ciecierzyca, soja, groszek suszony oraz produkty pochodne lub przetworzone z tych produktów, takie jak tofu.
  • Orzechy: orzechy włoskie, migdały, orzeszki ziemne, kasztany, orzechy laskowe i ich pochodne.
  • Produkty pełnoziarniste: ryż, mąka lub produkty pszenne, żyto, jęczmień, owies.
  • Nasiona: chia, len, słonecznik, dynia, sezam.