27 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Australijski rząd cofa wizę Novakowi Djokovicowi

(CNN) – Wiza australijska Novak Djokovic Został odwrócony po raz drugi, prawie kończąc ambicje tenisisty numer jeden na świecie, aby poprowadzić Australian Open i wygrać swój rekordowy 21. Grand Slam.

Novak Djokovic bez wizy. A teraz to? 1:38

Minister ds. imigracji Alex Hawke ogłosił tę decyzję w piątkowym oświadczeniu, po dniach obrad nad wydaleniem serbskiej gwiazdy z kraju.

Nie jest jasne, czy Australia podejmie kroki w celu ekstradycji Djokovica, ponieważ jego zespół prawników może nadal odwołać się od decyzji.

„Dzisiaj skorzystałem z uprawnienia na mocy art. 133c ust. 3 Ustawy o imigracji, aby anulować wizę pana Novaka Djokovica ze względu na stan zdrowia i porządek, rozumiejąc, że jest to w interesie publicznym” – czytamy w oświadczeniu.

Analityk: Ruch polityczny za sprawą Djokovica? 3:34

„Podejmując tę ​​decyzję, dokładnie rozważyłem informacje przekazane mi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, australijskie siły graniczne i pana Djokovica. Rząd Morrisona jest mocno zaangażowany w ochronę granic Australii, szczególnie w związku z pandemią COVID-19. „

Decyzja zapadła cztery dni po tym, jak sędzia orzekł, że funkcjonariusze Australijskich Sił Granicznych (ABF) byli „nierozsądni”, gdy cofnęli mu wstępną wizę wjazdową do Australii po jego przybyciu do kraju 5 stycznia. Sędzia nakazał zwolnienie Djokovica z aresztu dla imigrantów w ciągu 30 minut od wydania decyzji.

Nowe rozwiązanie w sprawie Djokovic

Piątkowa decyzja jest najnowszym wydarzeniem w sadze, która trafiła na pierwsze strony gazet na całym świecie i poddała analizie australijski Covid-19 oraz politykę imigracyjną.

Zgodnie z obowiązującym australijskim prawem wszyscy przybywający do kraju z zagranicy muszą zostać zaszczepieni przeciwko Covid-19 – czego Djokovic nie ma – chyba że mają zwolnienie lekarskie.

Djokovic powiedział, że ma wrażenie, że może wejść, ponieważ dwa niezależne zespoły przyznały mu zwolnienie z powodu tego, że miał covid-19 w grudniu. Rząd argumentował, że wcześniejsza infekcja nie przeszkodziła mu w szczepieniu.

READ  Pumas 1-0 Juarez podsumowanie | UNAM wygrał 94' z publicznością

Pomimo poniedziałkowego orzeczenia minister ds. imigracji zachował uprawnienia ministerialne, aby osobiście interweniować w tej sprawie i ostatecznie mieć decydujący głos w kwestii tego, czy Djokovic będzie mógł zostać, chociaż od jego decyzji można się odwołać.

W swoim orzeczeniu sędzia wskazał, że jeśli Djokovic zostanie deportowany, otrzyma zakaz wjazdu do Australii na trzy lata. Można tego jednak uniknąć w szczególnych okolicznościach.

Australijski premier Scott Morrison powiedział, że decyzja ministra o cofnięciu wizy Djokovicowi chroni „poświęcenia”, które Australia poniosła podczas pandemii.

„Pandemia była bardzo trudna dla wszystkich Australijczyków, ale staliśmy razem i uratowaliśmy życie i środki do życia” – powiedział Morrison w oświadczeniu.

„Australijczycy dokonali wielu poświęceń podczas tej pandemii i słusznie oczekują, że wynik tych ofiar będzie chroniony” – powiedział. I to właśnie robi minister, podejmując tę ​​akcję dzisiaj”.