13 października, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Atmosfera Plutona powoli zanika, gdy planeta oddala się od Słońca

Atmosfera Plutona powoli zanika, gdy planeta oddala się od Słońca

Opublikowany:

6 października 2021, 18:53 GMT

Ocena, przeprowadzona przez naukowców z Southwest Research Institute, została przeprowadzona przy użyciu tak zwanej „anonimizacji” – wykorzystali odległą gwiazdę jako podświetlenie dla teleskopów na Ziemi, aby przyjrzeć się temu, co dzieje się na planecie karłowatej.

Gazy otaczające Plutona znikają, zamieniając się w lód, gdy planeta oddala się od Słońca i powodując jej atmosferę – składającą się głównie z azotu z niewielkimi ilościami metanu i tlenku węgla – powoli zanikaOstatnie badanie sugeruje, Znakomity Przez grupę naukowców z Southwest Research Institute (USA). Wyniki badań zostały zaprezentowane w poniedziałek na 53. dorocznym spotkaniu Wydziału Nauk Planetarnych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Jak wyjaśnił badacz Elliot Young, bezzałogowa misja kosmiczna NASA, New Horizons, uzyskała „doskonały profil gęstości z przelotu Plutona 2015”, zgodny z podwajaniem masywnej atmosfery planety karłowatej co dekadę. Ale nasze notatki pochodzą z 2018 roku Nie pokazuj, że ten trend się utrzymuje Od 2015 r. „Ocenę przeprowadzano za pomocą tak zwanej 'anonimizacji’: użyli odległej gwiazdy jako światła tła dla ziemskich teleskopów, aby przyjrzeć się temu, co dzieje się na Plutonie. Sprawdzona i szeroko stosowana technika obserwacyjna w astronomii.

Atmosfera Plutona składa się z lodu parującego na powierzchni, przy czym niewielkie zmiany temperatury prowadzą do dużych zmian gęstości nasypowej atmosfery. Obecnie planeta karłowata trwa 248 lat ziemskich krążących wokół Słońca, zbliżając się do 30 jednostek astronomicznych dla gwiazdy, która jest 30-krotnością odległości między Ziemią a Słońcem.

Jednak odległość ta rośnie, pozostawiając Pluton z mniejszą ilością światła słonecznego i niższymi temperaturami, chociaż jego ciśnienie powierzchniowe i gęstość atmosferyczna nadal rosły do ​​2018 r. Naukowcy przypisali to zjawisku znanemu jako „Bezwładność cieplna”.

READ  Projekty współpracy B+R+I.

„Analogią do tego jest sposób, w jaki słońce ogrzewa piasek na plaży” – wyjaśniła badaczka Leslie Young. „Światło słoneczne jest najsilniejsze w południe, ale piasek nadal pochłania ciepło przez całe popołudnie, więc późnym popołudniem jest cieplej”. Trwałość atmosfery Plutona wskazuje, że na jej powierzchni osadza się lód azotowy Utrzymuj ciepło dzięki ciepłu zmagazynowanemu pod powierzchnią. Nowe dane sugerują, że zaczynają się uspokajać”.

Jeśli Ci się spodoba, podziel się nim ze znajomymi!