24 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Astronomowie odkryli magnetar, który w mniej niż sekundę uwalnia taką samą ilość energii, jak Słońce w ciągu 100 000 lat

Wysłano:

4 jeden 2022 23:25 GMT

Obserwacje zjawiska pozwoliły oszacować, że wielkość rozbłysku była zbliżona lub większa niż wielkość samej gwiazdy.

Zespół hiszpańskich badaczy opublikował niedawno plik badanie W czasopiśmie Nature stwierdzili, że szczegółowo zarejestrowali ledwie zauważalną „erupcję” gwiazdy magnetycznej 3,5 milisekundy Przez 100 000 lat uwalniał taką samą ilość energii jak Słońce.

Wśród gwiazd neutronowych (obiektów, które mogą zawierać masę pół miliona razy większą od Ziemi i mieć średnicę zaledwie 20 kilometrów) wyróżnia się niewielka grupa z najsilniejszymi znanymi polami magnetycznymi: magnetyzm.

Jak dotąd odkryto tylko 30 z tych dziwnych kosmicznych obiektów, które charakteryzują się gwałtownymi erupcjami wulkanicznymi, o których niewiele wiadomo ze względu na ich nieoczekiwany charakter i krótki czas trwania.

Jednak astronomowie z Andaluzyjskiego Instytutu Astrofizyki (IAA) byli w stanie zmierzyć różne oscylacje (lub pulsacje), które pojawiały się w momentach maksymalnej energii magnetara. Te oscylacje są kluczowym elementem w zrozumieniu gigantycznych wybuchów energii z tak zwanego magnetyzmu.

„Nawet w stanie spoczynku gwiazdy magnetyczne mogą być 100 000 razy jaśniejsze niż nasze Słońce” wytłumaczyć Alberto Castro Tirado, badacz IAA i główny autor badania. „W przypadku badanego przez nas błysku GRB200415, który wystąpił 15 kwietnia 2020 roku i trwał tylko około jednej dziesiątej sekundy, uwolniona energia jest równoważna energii wypromieniowanej przez nasze Słońce. 100 000 lat„on dodał.

Obserwacje tego zjawiska, wykryte przez instrument ASIM na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozwoliły oszacować, że wielkość poświaty była podobna lub większa niż wielkość samej gwiazdy neutronowej.

Przyczyna tych ekstremalnych zdarzeń kosmicznych nie jest na pewno znana, ale naukowcy uważają, że mogą one wynikać z niestabilności w magnetosferze pociągów magnetycznych lub „trzęsienia ziemiJest produkowany w jego korze.

READ  WhatsApp Plus 18,90 | Aktualizacja | Pliki APK | Pobierz | Pobierz | Aplikacje | Smartfony | Telefony komórkowe | aktualności | nd | nnni | gra sportowa

„Ta erupcja wulkaniczna dostarczyła kluczowego elementu do zrozumienia, w jaki sposób naprężenia magnetyczne są wytwarzane w i wokół gwiazdy neutronowej”, zauważył Castro Tirado, konkludując, że „ciągła obserwacja gwiazd magnetycznych w pobliskich galaktykach pomoże zrozumieć to zjawisko, a także utoruje drogę do dowiedz się więcej o szybkich falach radiowych.” , do dziś Jedno z najbardziej tajemniczych zjawisk w astronomii”.