20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Asteroida wielkości autobusu przeleci dziś w pobliżu Ziemi i możesz ją zobaczyć na żywo!  Naucz mnie o nauce

Asteroida wielkości autobusu przeleci dziś w pobliżu Ziemi i możesz ją zobaczyć na żywo! Naucz mnie o nauce

Ilustracja przedstawiająca asteroidy przechodzące w pobliżu Ziemi. (Zdjęcie: NASA).

Ekscytująca wiadomość dla obserwatorów nieba: dziś wieczorem w pobliżu Ziemi przeleci asteroida wielkości autobusu, którą będziecie mogli zobaczyć na żywo. Mała asteroida o nazwie 2022 GN1 przeleci na odległość 127 000 km, znacznie bliżej Księżyca, na krótką, ale bezpieczną odległość.

Zanim będzie zbyt podekscytowany, może być trudno zauważyć go samego, więc oglądaj go na żywo na wydarzeniu, które organizuje projekt wirtualnego teleskopu.

Będzie on dostępny na żywo o 21:00 czasu wschodniego 5 kwietnia (0100 GMT 6 kwietnia) i można go oglądać na żywo w oknie poniżej lub odwiedzając Witryna internetowa projektu Wirtualnego Teleskopu. Dołączamy do programu i będziemy udostępniać odliczanie i aktualizacje wydarzeń na naszych kontach na Facebooku. Facebook A Świergot.

2022 GN1 to nowo odkryty obiekt, który astronomowie odkryli w ostatni piątek, 1 kwietnia, wykorzystując dane zebrane przez teleskop PanSTARRS w Haleakala na Maui na Hawajach. Jego szerokość szacuje się na 7,2 do 16 metrów, co odpowiada wielkości dużego autobusu. Bliskie terminy lotów przypadają między 5 a 6 kwietnia, a najbliższy punkt to około 23:02 EDT (03:02 GMT) przy około 34 500 mil na godzinę. (Pamiętaj, aby przekonwertować na swój czas lokalny, na wypadek, gdyby się nie zgadzał.)

Przedmiotowa asteroida jest wymieniona jako potencjalnie niebezpieczna przez NASA Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS)ale nie zderzy się z Ziemią, chociaż najbliższa odległość zbliżenia jest duża w porównaniu z innymi planetoidami o podobnej wielkości.

Nasza planeta codziennie otrzymuje ogromną liczbę małych wpływów od cząstek z kosmosu, a te są tylko małe i możemy co najwyżej je odróżnić, gdy płoną w atmosferze. Oczywiście nie oznacza to, że jesteśmy zwolnieni z poważnych kolizji, w rzeczywistości naukowcy są wyczuleni na te potencjalne scenariusze, a asteroidy, które mogą stanowić zagrożenie, są stale monitorowane.

READ  Najnowsza wersja WhatsApp: Jak aktywować „Tryb niebieski” | Zabawa sportowa

Według CNEOS, ze średnim odstępem wynoszącym około 10 000 lat, asteroidy skaliste lub żelazne większe niż 100 metrów mają dotrzeć do powierzchni Ziemi i spowodować lokalne katastrofy lub wywołać fale pływowe, które mogą zalać nisko położone obszary przybrzeżne. Podczas gdy co kilkaset tysięcy lat asteroida większa niż kilometr może powodować globalne katastrofy.

W tej chwili nie musimy się zbytnio martwić globalną katastrofą spowodowaną zderzeniem asteroidy, wręcz przeciwnie, możemy cieszyć się widokami z najbliższej przełęczy. Podobnie jak w przypadku asteroidy 2022 GN1 dzisiejszej nocy, wyjątkowa okazja, którą można zobaczyć następnym razem w sierpniu 2056 roku. Cóż, jeśli nie chcesz czekać tak długo, to jest właśnie tutaj przed tobą.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami astronomicznymi i nie tylko w naszej sekcji Astronomia.

Dziel się wiedzą, dziel się wiedzą.