6 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Armia ukraińska wycofuje się z Awdijówki w obliczu oblężenia rosyjskiego – DW – 17.02.2024

Armia ukraińska wycofuje się z Awdijówki w obliczu oblężenia rosyjskiego – DW – 17.02.2024

Armia ukraińska wycofała się AwdijewkaMiasto na wschodzie kraju znalazło się w krytycznej sytuacji w związku z oblężeniem Rosji, ogłoszonym dzisiaj (16.02.2024) przez generała Oleksandra Tarnawskiego, dowódcę sił kijowskich w tym regionie.

„Zgodnie z otrzymanym rozkazem wycofaliśmy się z Awdijiwki na wcześniej przygotowane pozycje” – napisał w Telegramie. To największe symboliczne zwycięstwo Rosji od czasu niepowodzenia kontrataku Kijowa latem ubiegłego roku.

Od października przeważający liczebnie i materialnie żołnierze ukraińscy stawiają opór rosyjskim atakom na to miasto w zagłębiu górniczym Donbasu, gdzie sytuacja stała się w ostatnich dniach szczególnie krytyczna.

Generał Tarnawski przyznał poprzedniego dnia, że ​​w mieście toczyły się walki uliczne, a jego siły wycofały się z niektórych pozycji i zbudowały struktury obronne, do których mogłyby w razie potrzeby się wycofać.

„W sytuacji, gdy wróg naciera po ciałach swoich żołnierzy i ma dziesięciokrotnie więcej haubic (…) jest to jedyne dobre rozwiązanie” – uzasadniał Tarnawski ogłaszając odwrót.

Generał podkreślił, że jego siły uniknęły otoczenia przez wroga i już ustawiły się w nowych liniach obronnych w pobliżu tego w dużej mierze zniszczonego miasta przemysłowego.

Wycofanie się z Awdijówki to pierwsza poważna decyzja wojskowa od czasu mianowania 8 lutego nowego Naczelnego Wodza Oleksandra Sirskiego.

„Zdecydowałem się wycofać nasze jednostki z miasta i przejść do obrony według dogodniejszych linii” – napisał Sersky na swojej stronie na Facebooku.

Dodał: „Nasi żołnierze godnie wykonali swój obowiązek wojskowy i zrobili wszystko, co w ich mocy, aby zniszczyć najlepsze rosyjskie jednostki wojskowe i zadać wrogowi ciężkie straty”.

Avdiivka stała się symbolem oporu wobec sił Kijów W miarę zbliżania się drugiej rocznicy rozpoczęcia inwazji rozpoczętej przez Moskwę na tę byłą republikę radziecką 24 lutego 2022 roku.

Miasto zostało na krótko zajęte przez prorosyjskich separatystów w lipcu 2014 r., ale wróciło pod kontrolę Kijowa, który kontrolował je przez cały czas pomimo bliskości Doniecka, który od dziesięciu lat był bastionem separatystów we wschodniej Ukrainie.

READ  Rosja rozszerza swoją ofensywę Ukraińcy się nie poddają

Bitwa dyplomatyczna Zełenskiego

Awdijiwka to najważniejszy postęp Rosji od czasu okupacji Bachmuta w maju 2023 r., po miesiącach brutalnych walk, w których zginęło tysiące ludzi.

Według władz lokalnych, pomimo wielkich zniszczeń w okolicy, około 900 cywilów pozostało. Rosja ma nadzieję, że jej zdobycie utrudni ukraińskie bombardowanie Doniecka.

Z drugiej strony prezydent Ukrainy powiedział: Wołodymyr ZełenskiW piątek w Berlinie i Paryżu toczyła się bitwa dyplomatyczna, aby zapewnić, że mocarstwa zachodnie będą nadal pomagać Kijówowi.

Podczas wizyt w tych krajach sojuszniczych ukraiński przywódca podpisał porozumienia o bezpieczeństwie z premierem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Porozumienia przewidują zwiększenie pomocy wojskowej dla byłej republiki radzieckiej.

W sobotę Zełenski ma wezwać przed Konferencją Bezpieczeństwa w Monachium w sprawie kontynuacji międzynarodowej pomocy finansowej w czasie, gdy dostarczanie środków od jego głównego darczyńcy, czyli Stanów Zjednoczonych, jest zawieszone ze względu na konflikty w Kongresie między Demokratami i Republikanami.

Od niepowodzenia kontrofensywy latem 2023 roku Ukraina boryka się z ofensywą sił rosyjskich, niedoborami ludzi, broni i amunicji oraz niepewnością co do dalszej pomocy Zachodu.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nasi bojownicy mieli wystarczające możliwości organizacyjne i technologiczne, aby uratować jak najwięcej istnień ludzkich” – zadeklarował Zełenski.

Niemiecki Instytut Badawczy w Kilonii stwierdził w piątek, że Unia Europejska będzie musiała „co najmniej podwoić swoją pomoc wojskową”. Ukraina Aby zrekompensować amerykańską bezczynność.

„Jest wysoce niepewne, czy Stany Zjednoczone wyślą dodatkową pomoc wojskową w 2024 r.” – stwierdził instytut, który gromadzi informacje na temat pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej obiecanej Ukrainie i dostarczanej od rosyjskiej inwazji w 2022 r.

mg (AFP, Agence France-Presse)