Argentyński minister obrony Luis Petri przedstawił w czwartek (18.04.2024) Radzie Bezpieczeństwa NATO „List intencyjny” dla kraju, aby stać się „globalnym partnerem” koalicji wojskowej, ten sam urzędnik ogłosił na portalu społecznościowym X (Twitter). Petrie w tym tygodniu przebywa w Europie, gdzie w poniedziałek podpisał umowę na zakup 24 używanych myśliwców F-16 od duńskiej armii.
Dodał: „Spotkałem się z Mirceą Geoaną, zastępcą sekretarza generalnego NATO. Przedstawiłem mu list intencyjny, w którym wyraża się żądanie Argentyny, aby została globalnym partnerem tej organizacji”. Dodał: „Będziemy nadal pracować nad przywróceniem połączeń, które pozwolą nam modernizować i szkolić nasze siły zgodnie ze standardami NATO”.
Petrie dołączył do swojego postu kilka zdjęć – w tym zdjęcie doręczanego oficjalnego pisma – ze spotkania z Giwaną w Brukseli, gdzie znajduje się siedziba Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Oprócz Rumunki Gianny Petri spotkał się z zastępcą Sekretarza Generalnego ds. Politycznych NATO, Hiszpanem Javierem Colominą.
Zakup samolotu
Transatlantycki Sojusz Wojskowy obejmuje obecnie wybraną grupę dziewięciu krajów uważanych za partnerów globalnych. Spośród krajów Ameryki Łacińskiej w 2018 r. jedynie Kolumbia spełniła ten wymóg. Podejście Argentyny do NATO jest powiązane z nową polityką zagraniczną wypracowaną przez ultraliberalny rząd. Javiera Mileyadla którego odniesieniami są Stany Zjednoczone i Izrael.
We wtorek Petrie przebywał w Danii, gdzie w imieniu Argentyny sformalizował zakup 24 amerykańskich myśliwców F-16 za około 300 mln dolarów. Samoloty te będą musiały zastąpić flotę francuskich samolotów Mirage, które argentyńskie siły powietrzne wycofały z eksploatacji w 2017 roku po czterdziestu latach służby.
DZC (AFP, EFE)
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom