24 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Aplikacja, która łączy w sobie najlepsze cechy Twittera i Mastodona

Aplikacja, która łączy w sobie najlepsze cechy Twittera i Mastodona

Moja miłość-nienawiść do Twittera zaczęła się ponad dekadę temu. Nauczyłem się, poznałem przyjaciół i świetnie się bawiłem. też byłem zły. Codziennie. I to nie tylko ja. aplikacja Prowadzi cię do określonych ścieżek od czasu rejestracji, co sugeruje, że podążasz za znanymi politykami, dziennikarzami i sportowcami, którzy oczywiście przyciągają dyskusje i kontrowersje, które kończysz z mniejszym lub większym sukcesem. Rezultat jest zawsze taki sam: frustracja i czas użytkowania (lub zmarnowany) w aplikacji.

Sama firma pomogła wszystkim swoim użytkownikom przeżyć moje własne doświadczenia dzięki swoim uporczywym i niefortunnym decyzjom. Od ograniczania zewnętrznych klientów, poprzez wymuszanie algorytmów, które sortują tweety na podstawie ich kontrowersji, po kontrowersyjny nagłówek twojego nowego szefa i twoje nowe cotygodniowe bzdury.

Wypróbowałem Mastodona, który nie rządzi się kaprysami jednej osoby i ułatwia programistom pisanie świetnych klientów, takich jak Ivory czy Mastodeck. Ale, Uruchamianie go nie jest tak podobne do Twittera, jak się wydaje. Od zagmatwanej i mylącej rejestracji, która prosi użytkownika o wybranie instancji bez konieczności poznania, czym jest instancja, po sposób jej działania. Nie chcę być zależny od kaprysów moderatora instancji, który ma również dostęp do moich prywatnych wiadomości. Ponadto wyszukiwanie, które jest jedną z najczęściej używanych funkcji na Twitterze, nie działa globalnie, a wyniki, które uzyskuję za każdym razem, gdy czegoś szukam, zawsze pozostawiają wiele do życzenia.

Co mi się podoba w Blueskym

Interfejs jest podobny do Twittera, ale bez reklam i dodatkowych elementów. Jest bardzo czysty i podobny do tego, co Twitter oferował w powijakach lub klientom zewnętrznym.

Zanim Musk kupił Twittera, założyciel Jack Dorsey faktycznie stworzył Planuje przekształcić Twittera w otwarty protokół, którego nie może kontrolować jedna osobaao, aby uwolnić swój oryginalny pomysł, porzucony wcześniej przez zarząd, a teraz przez Muska. Nazywa się Bluesky i ku mojemu zaskoczeniu, ponieważ nie miałem wielkich nadziei, uwielbiam go, jestem przekonany, i może stać się tym, czym zawsze miał być Twitter.

Kluczowe funkcje Bluesky’ego

  1. Interfejs. To prosta wersja Twittera i to jest plus. Od pierwszej chwili czujesz się jak w domu i rozumiesz, jak wszystko działa. Ponadto ma tylko podstawowe opcje i żadnych dodatków, które raczej pogarszają niż poprawiają wrażenia. Jest to jeden z głównych argumentów przemawiających na korzyść zewnętrznych klientów Twittera: trzymanie się misji aplikacji. Ponadto aplikacja jest bardzo lekka, chociaż początkowy czas ładowania jest dość długi i przez cały czas wydaje się być aplikacją testową.
  2. Wstępna rejestracja i odtwarzanie. Działa jak Twitter. Wpisujesz swoją nazwę użytkownika, hasło i, jeśli chcesz, swoją domenę internetową, aby się zidentyfikować. W przeciwieństwie do Mastodona, nie musisz wybierać instancji, nie wiedząc, jak każda z nich działa ani jakie są implikacje. Co więcej, w przyszłości konta będą mogły migrować do innej sieci w ramach protokołu bez żadnych ograniczeń. Nie sugeruje ludziom obserwowania, chyba że przejdziesz do kart sugestii, ale możesz zobaczyć tweety, które mogą Ci się spodobać, w sekcji Co jest na topie, która jest globalnym kanałem opartym na algorytmach.
  3. Atmosfera, która oddycha. W tej chwili jest tylko 20 000 użytkowników, więc wybiegająca w przyszłość ocena byłaby niesprawiedliwa, ale atmosfera jest znacznie bliższa początkom Twittera, niż mogłem zauważyć w Mastodon. Prawie wszystkie komentarze dotyczą samej platformy i tego, co robią sami użytkownicy. Rozmowa nie skupia się na tym, jak zły jest Elon Musk, tak jak z mojego doświadczenia wynika, że ​​w przypadku Mastodona.
  4. Deweloperzy korzystają z aplikacji. Jednym z największych problemów Twittera było to, że ich zarząd nigdy nie korzystał z Twittera, a teraz problemem jest to, że ich nowy szef wciąż go używa i zmienia całą sieć społecznościową, aby odpowiadała jego potrzebom. W Bluesky cały zespół programistów jest wewnątrz platformy, jest aktywny i regularnie odpowiada na prośby, wątpliwości i problemy napotykane przez użytkowników.
  5. Czego nie widać. Protokół, nad którym pracuje Bluesky, wydaje mi się najlepszym możliwym podejściem do stworzenia zdecentralizowanego Twittera, który działa dla ogółu społeczeństwa, w przeciwieństwie do alternatywy Mastodona.
READ  Wytrwałość: dlaczego naukowcy już wiedzą, gdzie szukać życia na Marsie

Protokół Bluesky ma trzy bardzo ważne możliwości, których nie możemy znaleźć w Mastodon: prawdziwa przenośność konta, globalnie dostępna zawartość oraz dostosowanie moderacji i rankingu postów przez użytkownika.

W przeciwieństwie do Mastodona, Bluesky cytował tweety (lub posty) od samego początku. Obecnie Mastodon ich nie uwzględnił, ponieważ wciąż toczy się debata, czy pożądana jest funkcja zachęcająca do pasywnych, agresywnych reakcji.

W Mastodon właściciel instancji kontroluje całą instancję. Zdecyduj, co można, a czego nie można powiedzieć, miej dostęp do czytania bezpośrednich wiadomości, a jeśli chcesz przeprowadzić migrację, zachowasz tylko obserwujących i nieobserwowanych, a nie swoje treści. Podejście „jeśli jesteś źle traktowany, możesz odejść” zawsze wydawało mi się niepokojące. Łagodzi potencjalne zło, ale go nie eliminuje. Na Bluesky przestrzegasz zasad firmowych w ich domenie, ale możesz zdecydować się odejść i pracować z własnej domeny, nie tracąc nic po drodze, ponieważ nadal możesz czytać swoje posty.

obok, W dużym stopniu rozwiązuje problem podszywania się. Na przykład programiści używają domeny „bsky.team” zamiast „bsky.social”, a Jay Graber, dyrektor generalny firmy, używa własnej domeny internetowej. Jest odpowiedni zarówno dla użytkowników, którzy lubią wybierać swoje imię i zapomnieć o wszystkim innym, jak i dla tych, którzy chcą mieć większą kontrolę.

Treść jest dostępna globalnie i można ją odczytać z dowolnej domeny innej niż Mastodon, którą można przeszukiwać tylko w obrębie instancji lub jeśli konkretnie obserwujesz innego użytkownika w innej instancji. Jest to najbardziej zauważalne w przypadku wyszukiwań, które w tej chwili zwracają tylko 30 wyników, ale działają podobnie jak Twitter.

Decentralizacja jest dobra dla wszystkich

Protokół pozwala użytkownikowi wybrać, co widzi, czego nie widzi oraz jak układa i wybiera posty, które widzi w karmić W przeciwieństwie do Twittera, którego chciałby Elon Musk, czy Mastodona, który w najlepszym przypadku polega na tym, co robią klienci zewnętrzni. W tej chwili kanał jest tylko chronologiczny i globalny algorytm, ale w przyszłości zostanie zaimplementowana możliwość programowania wtyczek, które wybierają tweety do wyciszenia i priorytet ich wyświetlania. Będzie dla nich sklep i będą przejrzyste, więc użytkownik będzie mógł wybrać priorytet oglądania rzeczy, które go uszczęśliwiają, zamiast ciągłego narażania się na kontrowersyjne lub obsceniczne treści.

To samo stanie się z moderacją, która oprócz tego, że będzie monitorowana przez firmę w poważnych przypadkach, będzie również pod kontrolą użytkownika. Możesz teraz wybrać, czy chcesz widzieć treści seksualne, zawierające przemoc, reklamy, spam lub treści, które mogą pochodzić od grup politycznych nastawionych na nienawiść i zamieszki. W przyszłości za pomocą algorytmów Może się zamknę karmić Wszystkie tweety o piłce nożnej Lub o polityce bez konieczności ciągłego dodawania słów kluczowych, aby wyciszyć, jak na Twitterze, lub po prostu sortować według priorytetu, wybierając listę ważnych użytkowników lub tematów.

READ  WhatsApp | Jak zmienić litery na niebieskie | Czcionki | Aplikacje | Smartfony | Oszustwo 2022 | nd | nnni | gra sportowa

Najlepsze z Twittera i Mastodona

Wydaje mi się, że Bluesky jest łatwiejszy do zrozumienia i obsługi niż Mastodon, ponieważ działa jak Twitter, ale wymaga decentralizacji, aby uniknąć problemów i dać użytkownikowi więcej możliwości.

Jedynym problemem jest to, że jest to trzecia rywalizująca sieć, a jeśli użytkownicy Twittera mieli już trudności z migracją do Mastodon, to będzie im jeszcze trudniej migrować do Bluesky, nawet jeśli doświadczenie jest bardziej podobne. obecnie Aplikacja nie osiąga wersji próbneji tęsknię za wszystkimi użytkownikami, których codziennie czytam na Twitterze, ale od pierwszej chwili spodobał mi się bardziej niż Mastodon i jest wszystkim, czym chciałem, żeby był Twitter.

Również w hipertekście:

Nowości technologiczne i naukowe w dwie minuty

Otrzymuj nasz biuletyn codziennie rano na swój e-mail. Przewodnik, dzięki któremu zrozumiesz klucze do tego, co jest naprawdę ważne w technologii, nauce i kulturze cyfrowej w dwie minuty.

leczy…

gotowy! Jesteś już zapisany

Wystąpił błąd, odśwież stronę i spróbuj ponownie